هزینه سبد معیشت بیشتر از ۸میلیون تومان

عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران گفت: از دولت انتظار داریم هر چه سریعتر جلسه شورای عالی کار را برگزار کند تا برای دستمزد ۱۴۰۰ تصمیم گیری شود.

به گزارش صدای بورس، ناصر چمنی، عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران درباره هزینه سبد معیشت کارگران گفت: رقمی که برای سبد معیشت تعیین شده است, رقم اصلی سبد معیشت نیست،اگر هزینه اجاره بها, آموزش, درمان به هزینه سبد معیشت افزوده می‌شد،هزینه سبد معیشت بیشتر از ۸میلیون تومان می شد.

 وی ادامه داد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری برای سال ۹۹ و دستمزد آن ورود کردند, به نظر می رسید که وزارت کار با برنامه ریزی دقیق‌تر و حساب شده تر برای تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ برنامه ریزی کند, اما متأُسفانه برای اولین بار است که حدود ۱۰روز از اسفند ماه گذشته است و هنوز بحث شورای عالی کار برای ورود به بحث دستمزد ۱۴۰۰آغاز نشده است. رقم سبد معیشت تعیین شد تا شرکای اجتماعی بتوانند به بحث دستمزد سال آینده ورود کنند.

 چمنی بیان کرد:انتظار می رود که در هفته جاری حتماً‌جلسه شورای عالی کار برای ورود به دستمزد آغاز به کار کند. اگر امسال هم جلسه شورای عالی کار تشکیل نشود, ورود به بحث دستمزد برای سال آینده بسیار حساس است.

عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران گفت:اگر درباره افزایش دستمزد منطقی فکر کنیم, باید ۱۰۰درصد افزایش دستمزد برای سال آینده داشته باشیم, اما در کنار این مسئله قانون کار داریم. مطابق ماده ۴۱ قانون کار, دستمزد باید بر اساس ماده ۴۱قانون کار و تأمین سبد معیشت کارگران تعیین شود.

وی اظهار داشت: قانون کار راهکارهای افزایش دستمزد را مطابق تورم اعلامی از سوی مراجع رسمی و معیشت کارگران اعلام کرده است. درحال حاضر سبد معیشت حدود ۶میلیون و ۸۹۵هزار تومان تعیین شد.انتظار می رود دولت یکبار برای همیشه نگاه کارفرمایی خود را کنار بگذارد و با توجه به افزایش هزینه ها در سال جاری, رقم دستمزد را به گونه ای تعیین کند که کارگران با مشکل مواجه نشوند.

 چمنی بیان کرد:باید راهکاری از سوی شورای عالی کار مشخص شود تا عقب ماندگی مزدی طی سال های گذشته جبران شود,فاصله ای که بین سبد معیشت و خط فقر به وجود آمده است, به تناسب باید جبران شود تا در چند سال آینده بتوانیم,این فاصله را پر کنیم.

 وی با بیان اینکه انتظار جامعه۴۲میلیون نفری کارگران این است که دستمزد به گونه ای تعیین شود که جوابگوی هزینه های زندگی باشد گفت: متأسفانه تعیین دستمزد در شورای عالی کار فقط برای کارگران نیست. دستمزدی که در شورای عالی کار تعیین می شود به دستمزد بازنشستگان تأمین اجتماعی گره خورده است. در هیچ کجای قانون نیامده است که دستمزدی که تعیین می شود برای بازنشستگان هم باشد, اما در عمل چنین اتفاقی می افتد.

 این فعال کارگری گفت: با احتساب بازنشستگان حدود ۴۸میلیون نفر منتظر تعیین دستمزد منطقی هستند. امیدواریم دستمزدی تعیین شود که ما شرمنده کارگران نشویم.

 نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: همه موارد را اگر در یک جمله خلاصه کنیم, نشان دهنده طبقاتی شدن کشور است. در حال حاضر اختلاف طبقاتی بین کارگران و مدیران زیاد شده است. متأسفانه طبقه متوسط از بین رفته است. کارگران هستند که طبقات زیرخط فقر هستند یا مدیران هستند که در بهترین خط رفاه هستند.

منبع: تسنیم

کد خبر 429284

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

  • انتقاد از واگذاری برخی شرکتهای سودده تامین اجتماعی در بورس

    انتقاد از واگذاری برخی شرکتهای سودده تامین اجتماعی در بورس

    رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با انتقاد از واگذاری برخی شرکتهای سودده تامین اجتماعی در بورس گفت: اگر این اموال متعلق به سازمان تامین اجتماعی است، کارگران و کارفرمایان در آن نقش دارند؛ بنابراین بدون مذاکره با تشکلهای کارگری هرگونه واگذاری قابل توجیه نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =