دژپسند: پذیره‌نویسی یک شرکت بزرگ ۱۵۰ هزار میلیاردی در بورس

طبق وعده پیش از این اعلام شده، قرار است تا پایان دهه فجر دو اتفاق مهم در بورس رخ دهد. اولی عرضه اولیه استقلال و پرسپولیس که وزیر اقتصاد وعده آن را مطرح کرده است. دومی هم پذیره‌نویسی یک شرکت بزرگ ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی.

به گزارش صدای بورس، فرهاد دژپسند در هفته اخیر در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید بورس گفت: بازار سرمایه فقط برای دولت، وزارت اقتصاد یا ارگان‌های دیگر نیست بلکه برای کشور است، اتفاق خوبی که دارد رخ می‌دهد یک شرکت حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی قرار است تا میلاد حضرت زهرا پذیره‌نویسی‌اش رخ دهد.

چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه میلاد حضرت زهرا (س) است و به نظر می‌رسد در همین هفته این پذیره‌نویسی قرار است انجام شود. اما پذیره‌نویسی به چه معناست؟

مهمترین تفاوت پذیره‌نویسی با عرضه اولیه در نقدشوندگی آن است. برخلاف عرضه اولیه که امکان فروش سهم وجود دارد اما در پذیره‌نویسی زمان مشخص نیست و معمولا پس از یک دوره حداقل دو ساله امکان نقد شدن وجود دارد و گاهی سودهای قابل توجهی را نصیب سهامداران می‌کند. باید دید این بار برای سهامداران مشارکت در پذیره‌نویسی سهم یک شرکت بزرگ چقدر جذابیت دارد؟

هرچند هنوز میزان رقمی برای مشارکت در این طرح اعلام نشده اما در پذیره‌نویسی‌های کوچک پیش از این معمولا تا سقف پنج میلیون تومان هم امکان مشارکت وجود داشته است. احتمالا رقم مشارکت در این پذیره‌نویسی حتی بالاتر از این رقم باشد.

منبع: تجارت‌نیوز

کد خبر 427418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =