پیش بینی بازار سرمایه بعد از اظهار نظرهای دلاری / کدام گروه ها فردا لیدر می‌شوند؟

قیمت دلار همچنان کاهشی است و این کاهش با سخنرانی های دلاری اثر روانی منفی بر بازار سرمایه گذاشت اما به نظر می‌رسد بازار سرمایه به زودی بر مدار رشد قرار گیرد.

به گزارش صدای بورس، قیمت دلار همچنان کاهشی است و این کاهش با سخنرانی های دلاری اثر روانی منفی بر بازار سرمایه گذاشت اما به نظر می‌رسد بازار سرمایه به زودی بر مدار رشد قرار گیرد.

رئیس‌جمهور در جلسه چهاشنبه ۲۳ آذر هیات دولت اعلام کرد، اگر منابع در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید. بانک مرکزی در اعمال سیاست بر نرخ ارز بسته است اما در آینده شرایط بهتر می‌شود. قیمت دلار آمریکا در روز سخنرانی رئیس جمهوری  ۲۳ هزار و ۹۵۰ هزار  تومان و قیمت فروش آن ۲۴ هزار و ۵۵۰ تومان در صرافی بانک ملی قیمت گذاشته شده بود و دیروز و امروز نیز روند کاهشی خود را ادامه داشته اما  تا ۱۵ هزار تومانی که رئیس جمهور بیان کرد فاصله بسیاری است.

اظهار نظر دلاری رئیس جمهور تاثیر مستقیمی بر کاهش قیمت دلار نداشت اما در عوض بر بازار سرمایه اثر منفی گذاشت و شاخص کل را با افت بیش از ۳۰ هزار واحدی در کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی قرار داد. نظرات و  اظهار نظرهای بورسی مسئولین و مقامات ارشد کشوری در بسیاری از مواقع شاید عملیاتی نشود اما موجی را در بازار سرمایه ایجاد می‌کند که دارایی مردم در بورس را تحت ثاثیر قرار می دهد.

قدرت خرید بخشی از مردم زیاد می‌شود
مهدی رادان، تحلیل گر بازار سرمایه در ارتباط با تاثیر سخنرانی رئیس جمهور بر ریزش بورس  به صدای بورس اظهار کرد: سخن از دلار ۱۵ هزار تومانی در جهت ایجاد اثر مثبت بر اذهان مطرح شد، چرا که کاهش قیمت دلار کاهش تورم را در بر خواهد داشت و برای کارمندان و کسانی که  حقوق خود را ریالی دریافت می کنند، خبری خوش و به معنی افزایش قدرت خرید است.

وی افزود: سخن از کاهش قیمت دلار بر سهام هایی که محصولات آن ها  به واردات مواد اولیه وابسته است، اثر مثبت دارد اما به دلایل زیر تاثیر منفی بر بازار سرمایه می گذارد:

  • سهام شرکت ها بر اساس ارزش روز دارایی ها قیمت خودره اند
  • ارزش  ریالی سهام کاهش میابد
  •  نرخ تصعیر صادرات محور ها را تحت تاثیر قرار می دهد

این کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با تحولات کنونی بازار سرمایه بیان کرد:  از اول آذر ماه واگرایی بین شاخص کل و شاخص هم وزن به وجود آمد،  سرخوردگی در بازار  ایجاد  شد و باعث شد تعادلی که در بازار وجود دارد به فشار منفی تبدیل شود.از طرفی  بازار سرمایه ایران بازاری کوتاه مدت نگر است و بههر گونه اتفاق سیاسی از جمله سخنان مدیران ارشد کشوری واکنش نشان می‌دهد. شاخص کل بعد از ریزش های شدیدی که تجربه کرد دوباره شروع به رشد کرد و این رشد تا آذر ادامه داشت و حتی تا ۲۶ درصد نیز رشد کرد و دوباره روند نزولی پیش گرفت و تا هفته سوم دی ماه نیز این ریزش ها ادامه دار بوده است.

بیشتر بخوانید:
توقف رشد و ریزش شاخص
تقویت بورس‌های کالایی با حذف قیمت‌گذاری

وی در ارتباط با پیش بینی بازار سرمایه در هفته آینده بیان کرد: در حال حاضر سهام بسیاری از شرکت ها به زیر ارزش بنیادی رسیده و برای سرمایه گذاری ارزنده است. سهمی که زیر ارزش بنیادی است با نگاه بلندمدت به طور قطع سود ده خواهد بود. 

رادان بیان کرد: بازار سرمایه در روز شنبه بازار می تواند در همین محدوده ای که روز چهارشنبه را به پایان رساند، بماند چرا که بازار سرمایه محلی است که برایند نیروی فعالان مختلف جهت آن را مشخص می کند و دیگران نمی توانندبه جای بقیه تصمیم بگیرند. به طور کلی با توجه به شرایط کنونی سیاسی و اقتصادی بورس انتظار است شاخص کل میل به سمت رشد داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با گروه های لیدر بازار نیز بیان کرد: گروه های بنیادی بازار، پالایشی ها،فلزی های مهم از جمله فولادی ها می توانند لیدرهای آینده بازار سرمایه باشند. همچنین تجدید ارزیابی که در گروه  شستا وجود داشته و دارد انرزی است که به این غول بورسی تزریق شده و می‌تواند به عنوان یکی از لیدرهای بازار سرمایه در روزهای آینده باشد.

محبوبه قرمزچشمه

کد خبر 426330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =