قیمت جهانی نفت روز ۱۳۹۹/۱۰/۱۲

قیمت نفت در بازارهای جهانی روز پنجشنبه اندکی افزایش داشت اما سال ۲۰۲۰ را با بیش از ۲۰ درصد افت به پایان رساند.

به گزارش صدای بورس، در حالی که مقررات قرنطینه به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا سبب فلج شدن فعالیت های اقتصادی و کاهش تقاضای جهانی برای نفت شده است، قیمت نفت در بازارهای جهانی روز پنجشنبه شاهد اندکی افزایش بود اما سال ۲۰۲۰ را با بیش از بیست درصد افت به پایان برد.

این در حالی است که به دلیل کاهش تولید توسط تولیدکنندگان بزرگ، قیمت نفت برنت دریای شمال و نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نسبت به رقم های ثبت شده در ماه آوریل دو برابر شده است.خبرها در مورد توزیع واکسن کرونا نیز به ترمیم قیمت نفت در سه ماهه پایانی سال کمک کرد و موجب شد تا قیمت نفت به بالاترین رقم در طی حدود ۱۰ ماه گذشته برسد.

در پایان آخرین روز معاملات سال ۲۰۲۰، قیمت نفت برنت با ۱۷ سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۸۰ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات روز گذشته با ۱۲ سنت رشد به ۴۸ دلار و ۵۲ سنت رسید. قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا در سال گذشته میلادی به ترتیب شاهد ۲۱.۵ و ۲۰.۵ درصد کاهش بود.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در سال گذشته و وقوع جنگ قیمت بین عربستان و روسیه قیمت نفت در ماه آوریل به کف خود رسید. در این سال همچنین برای اولین بار قیمت نفت خام آمریکا به منفی ۴۰ دلار و ۳۲ سنت رسید و نفت برنت رقم ۱۵ دلار و ۹۸ سنت را تجربه کرد که از سال ۱۹۹۹ میلادی تاکنون بی سابقه بود.

اما از ماه آوریل به بعد قیمت ها شروع به ترمیم کرد و با اعلام تولید واکسن کرونا رشد قیمت شتاب بیشتری به خود گرفت.

جان کیلداف، تحلیلگر بازار نفت در موسسه اگین کپیتال گفت: «نیمه نخست سال به دلیل کاهش شدید قیمت ها و سپس ترمیم قابل توجهی که داشت قابل توجه و بی سابقه بود.»

هرچند قیمت ها در طی دو ماه گذشته روندی رو به رشد داشته، اما برقراری مقررات جدید قرنطینه و کشف نوع جدید ویروس کرونا سبب شده تا بار دیگر چشم انداز ترمیم تقاضای جهانی نفت آسیب جدی ببیند. نظرسنجی جدید رویترز نشان می دهد که به اعتقاد تحلیلگران قیمت نفت در سال ۲۰۲۱ رشد چندان زیادی نخواهد داشت.

منبع: تسنیم

کد خبر 425297

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

  • قیمت جهانی نفت ۹۹/۱۰/۲۶

    قیمت جهانی نفت ۹۹/۱۰/۲۶

    امروز ۲۶ دی ماه ۱۳۹۹ قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۴۶ سنت معادل ۰.۸۲ درصد کاهش به ۵۵ دلار و ۹۶ سنت رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =