قیمت مسکن و خودرو با عرضه در بورس کالا کاهش می یابد؟

امرالله امینی کارشناس خودرو با اشاره به اینکه ورود یک کالا یا شرکت به بازار سرمایه زمانی انجام می‌گیرد که شرایط نرمال و مناسبی داشته باشیم، گفت: به این معنی که همه مسائل اقتصادی عادی و شفاف باشد، همچنین باید فضا رقابتی بوده و تقاضا و عرضه نیز بدون مشکل، وقتی همه این موضوعات به‌درستی در کنار هم قرار بگیرند شاهد کشف قیمت واقعی خواهیم بود. اما به نظر بنده، هم‌اکنون، بستر ورود خودرو به بورس کالا از سوی دولت فراهم نشده است.

به گزارش صدای بورس،چندی وقتی است که تلاش‌ها برای ورود مسکن و خودرو به بورس کالا آغاز شده، در این باره قرار است مسکن به صورت متری در بورس کالا عرضه شود تا از این طریق سرمایه پروژه‌های بزرگ نیز تامین شود. همچنین در مورد خودرو، اگر قرار باشد این محصول در بورس کالا ورود کند، حتما باید دولت دست از قیمت گذاری دستوری بردارد و میزان تولید نیز افزایش یابد، تا عرضه خودرو در بورس کالا با موفقیت همراه باشد.


به گزارش فرارو، فروش متری مسکن در واقع جذب سرمایه‌های خُرد برای اجرای پروژه‌های مسکونی و راهسازی است. سهامداران می‌توانند با خرید مسکن که به صورت متری عرضه می‌شود در پایان پروژه سود تحقق یافته را دریافت کنند یا در صورت خرید کل یک واحد مسکونی، آن را به تملک خود درآورند.

بر این اساس با کمک این ابزار مالی بورس کالا که اوراق سلف مسکن نام دارد، ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه، تبدیل به ورقه‌های کوچک بهادار می‌شود و در بازار توسط انبوه‌ساز عرضه می‌شود. در این بازار مردم می‌توانند به منظور حفظ ارزش پول خود را در مقابل تورم، اوراق مسکن از بورس کالا خریداری کنند.

امتیازات عرضه مسکن و خودرو در بورس کالا

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه به طور کلی هر محصولی که در بورس کالا عرضه شود، بازار آن کالا با شفافیت همراه می‌شود، گفت: در مورد خودرو و مسکن نیز این موضوع وجود دارد، در وهله اول در مورد مسکن می‌توان گفت، با عرضه متری مسکن در بورس کالا می‌توان سرمایه‌های خرد را جمع آوری کرد و از این طریق بحث تامین مالی پرژوه‌های در حال ساخت نیز می‌تواند، دنبال شود، همچنین از ورود نقدینگی به بازارهای سفته بازارنه جلوگیری خواهد شد که این مسئله از اهمیت بسزایی برخوردار است.


وی افزود: قیمت گذاری شفاف نیز از دیگر مزایایی است که عرضه متری مسکن در بورس کالا می‌تواند آن را محقق کند، همچنین با توجه به اینکه معاملات مسکن در کشور به صورت سنتی در بنگاه‌ها انجام می‌شود سازوکار بازار سرمایه با توجه به شفافیتی که دارد، در این رابطه می‌تواند بسیار راهگشا باشد و شفافیت را در بازار مسکن حکمفرما کند. همچنین نقدشوندگی نیز از دیگر موضوعاتی است که سرمایه گذارانی که در بورس کالا برای خرید متری مسکن حضور پیدا می‌کنند، می‌توانند از آن برخوردار باشند.


آقابزرگی اظهار داشت: علاوه بر تامین مالی پروژه‌های مسکن بخش خصوصی که از کنار این طرح می‌تواند انجام شود، دولت نیز می‌تواند با عرضه املاک مازاد خود در بورس کالا، اقدام به تامین نقدینگی کند و بسیاری از اموال مازاد خود را از این طریق به فروش برساند. در مورد عرضه خودرو در بورس کالا نیز باید به این مسئله توجه داشت که نکته اصلی بحث قیمت گذاری است، اگر دولت بخواهد همچنان با قیمت گذاری دستوری در بازار خودرو پیش برود، عملا نمی‌توان خودرو را در بورس کالا عرضه کرد.


این کارشناس بازار سهام بیان داشت: در قدم اول دولت باید از قیمت گذاری دست بردارد، تا بتواند خودرو را در بورس عرضه کرد، در این صورت با توجه به مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت در نقطه‌ای کشف خواهد شد، این رویکردی به طور حتم از وضعیتی که الان در بازار خودرو حاکم است و قیمت‌ها به طرز وحشتناکی افزایش پیدا کرده اند، بهتر خواهد بود و قیمت‌ها منطقی‌تر می‌شود، اما در سوی دیگر باید میزان تولید خودرو به اندازه‌ای باشد که بتواند تقاضا را پوشش دهد، بنابراین سطح تولید نیز باید به میزان قابل قبولی برسد.


وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین مزایایی که عرضه درست و صحیح خودرو در بورس کالا می‌تواند به دنبال داشته باشد، قطع دست دلالان از این بازار است، اما همانگونه که اشاره شد، شروط مطرح شده باید پیاده شوند تا دلالان از چرخه بازار خودرو حذف شوند، از سوی دیگر معاملات خودرو نیز با عرضه این محصول در بازار سرمایه شفاف خواهد شد و دیگر قیمت‌ها به صورت سفته بازانه بالا نخواهد رفت.

منبع: فرارو

کد خبر 424191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =