سودهای عجیب و غریب حقوقی ها!/ مشکل از کجاست؟

عدم شفافیت در بازار سهام باعث شده برخی حقوقی ها با رانت اطلاعاتی سود حداکثری بدست آورند.

به گزارش صدای بورس،مهدی خوشخو، تحلیلگر بازار سرمایه  گفت: اینکه حقوقی‌ها با برخی عملکردهای روزانه خود، شاخص را تحت تأثیر قرار می‌دهند، محتمل است.

اما با توجه به اینکه دسترسی به داده‌های بازار سرمایه به طور مؤثر امکان‌پذیر نیست، شاید با قطعیت نتوان گفت؛ اما نکته اصلی این است که بازار سرمایه ایران همانند سایر بازارهای مشابه در دنیا، هر چقدر هم که شفاف بوده و داده‌ها در آن جاری و سیال باشد، باز هم عدم تقارن اطلاعات در آن سودهایی را نصیب عده‌ای خواهد کرد که به هر حال منتفع می‌شوند.

وی افزود: البته در همه کشورهای دنیا این وضعیت برقرار است؛ اما هیچ بازاری مثل ایران از عدم تقارن اطلاعات رنج نمی‌برد؛ به خصوص اینکه بازار بورس ایران از استانداردهای لازم برخوردار نیست و بورس از نظر قیمت‌گذاری و شاخص امنیت بازار تا حد زیادی فاقد استاندارد است؛ چراکه محلی به نام بورس راه‌اندازی شده تا کشف قیمت داشته باشد اما در کشور ما نگاه دولت این است که هر کجا لازم باشد، می‌تواند در قیمت‌ها ورود کرده و آن را دستکاری کند. در حالی که سازمان بورس باید از تمامیت بازار دفاع کند.

رانت اطلاعاتی شرکت ها آن ها را جلو می‌اندازد
خوشخو مداخلات برخی شرکت‌های حقوقی در بازار سرمایه و روند شاخص را مورد اشاره قرار داد و گفت: اگرچه طی ماه‌ها رونق بورس، همه مردم دسترسی برای سرمایه‌گذاری در بورس داشتند؛ اما اکنون برخی شرکتها با دسترسی به رانت و اطلاعات خاص، در صدد بهره برداری حداکثری از این بازار هستند و اتفاقاً با سهام خرد مردم هم بازی می‌کنند؛ بنابراین حتماً گروهی را می‌توان یافت که به بهای ضرر زدن به هزاران سهامدار، جیب‌های خود را از سیگنال فروشی و برخی جریانات بازار پر کرده‌اند.

منبع:مهر

کد خبر 421191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =