بازارگردانی به جای حمایت دستوری

باید قبول کنیم که بازار رشد سریع و شارپی را تجربه کرد ، رشدی که باید در طی دو سال انجام می شد در حدود 3 یا 4 ماه آن هم به صورت هیجانی شکل گرفت .هیجان فروشی که در حال حاضر شاهد آن هستید ، طی یک یا دو ماه در صف خرید نیز وجود داشت .

به گزارش صدای بورس، رشد بازار به سرعت بود و با چاشنی نقدینگی صورت گرفت. قبل ریزش ها، افرادی سود های خوبی را به دست آوردند  و پس از  مدتی که بازار در قله ایستاد، اقدام به فروش سهام خود کردند. البته در کنار شناسایی این سود، بازار با کمبود نقدینگی نیز مواجه شد، که ریزش شدید بازار را به همراه داشت .

در شرایط فعلی علاوه بر وجود انتخابات آمریکا که از نظر روانی متغیر تاثیر گذاری  در بازار سهام است باید به تاریخ و تجربه سال های قبل رجوع کنیم. در سال 97 نیز روند ارز با رشد عجیبی مواجه شد و بورس صعود خوبی را تجربه کرد که ناگهان وارد ریزش شد و سهام شرکت ها وضعیت  مشابه این روز ها راتجربه کرد .

در برهه فعلی نیز، همین مسئله  منجر شد تا برخی از مردم طبق تجربه گذشته تصمیم به فروش سهام خود بگیرند تا زمانی که قیمت به کف رسید مجدد ا اقدام به خرید کنند ، در نهایت عده ی زیادی اقدام به شناسایی سود کردند و بازار با کمبود نقدینگی شدید مواجه شد.

 زمانی که بازار افت می کند نقدینگی وارد بازار نمی شود و افرادی که اقدام به شناسایی سودکرده بودند،‌ نقدینگی خود را به اصطلاح پارک کرده اند. در صورتی که در اوایل مرداد ماه ، شاهد ورودسیل نقدینگی در بازار سرمایه بودیم .

 داشتن تجربه تاریخی منجر شد تا برخی افراد زمان را مناسب بدانند  و در برخی شرکت ها شاهد سقوط آزاد سهام باشیم که به شدت نگران کننده است.

حجم  معاملات زیاد، گاهی منجر می شود که نقدینگی که در حال حاضر پارک شده است به مرور وارد بازار شود. در همین رابطه بعید می دانم نقیدنیگی شدیدی از بازار خارج شده باشد . معتقدم به محض رسیدن بازار به ثبات نسبی مجدد نقدینگی پارک شده ، وارد بازار خواهد شد  که می تواند در روند برگشت بازار بسیار موثر باشد. اما برای بازگرداندن اعتماد عمومی راه سختی را در پیش داریم و تا زمانی که منابع جدید وارد نشود هیچ بازاری امکان حرکت ندارد .

برخی تصمیمات برای بازگشت  بازار گرفته شد اما بیشتر وجهه آزمون و خطایی داشت . برخی تصمصمات  منجر شد تا بازار کمی برگردد اما در واقع از روز اول تاکید ما بر بازارگردانی و افزایش  نقدشوندگی بود تا به جای تاکید و حمایت از برخی نماد خاص ، به بازارگردانی رو آورده و نقدشوندگی را افزایش دهیم .

 نکته آخر اینکه در شرایط فعلی باید صبر کرد و به بازار زمان داد تا بتواند به مسیر اصلی خود بازگردد. با توجه به  نرخ ارزی که شاهد هستیم بازار نگرانی ندارد و می تواند به سرعت به مسیر خود بازگردد.

عزت الله طیبی ، مدیرعامل سبدگردان کاریزما
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره 370

کد خبر 417954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =