بازار در انتظار گزارش‌های ۶ ماهه و شستا

جو مثبت بازار سهام هنوز بر جو منفی برتری دارد اما در همین جو مثبت روند شاخص‌ها دیروز نزولی شد. حالا باید دید یک شنبه‌های ریزشی می‌تواند سنت‌شکنی کند و برای بازار ارمغان سبز داشته باشد.

به گزارش صدای بورس، بورس در شرایطی به استقبال دومین روز معاملاتی هفته می‌رود که در روز شنبه بازگشایی پالایشی‌ها در دقیقه نود، بازار را با افت شاخص مواجه کرد.

ارزش روز سهام عدالت

در روزی که بازار بیش از ۴ هزار واحد نزول کرد، ۴۸۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد و ارزش سهام عدالت نیز ۳.۶ درصد کاهش یافت. ارزش سبد سهام عدالت با ۵۳۲ هزار تومان نزول در پایان معاملات، به ۱۶ میلیون و ۶۷۶ هزار تومان رسید، در حالی که ارزش آن در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، ۱۷ میلیون و ۸۱۲ هزار تومان بوده است.

بورس در انتظار شستا

ارزش معاملات روز شنبه ۱۷ هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان بود که نسبت به روز چهارشنبه ۲۴ درصد کاهش یافته است. شاخص کل ۰.۲۷ درصد و شاخص کل هم‌وزن نیز ۰.۵۸ درصد کاهش داشتند. کاهش چشم‌گیر ارزش معاملات نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته نشان می‌دهد که سهام‌داران در انتظار روزهای آتی بازار و گذر از عرضه اولیه «وسپهر» و «پالایشی یکم» هستند. همچنین بازار در انتظار بازگشایی شستا است، باید در انتظار بود که شستا بالاخره چه زمانی بازگشایی می‌شود.

صف‌های خرید و فروش بورس

در روز گذشته ۵۲ درصد نمادها صف فروش داشتند و مابقی در صف خرید بودند، ارزش صف خرید روز شنبه هزار و ۵۲۲ میلیارد تومان و ارزش صف فروش بیش از ۶ هزار و ۲۰۰۰ میلیارد تومان بود. تفاوت معنادار ارزش صف خرید و صف فروش نشان می‌دهد که عوامل بیرونی تاثیر بیشتری بر نزولی شدن شاخص داشته‌اند.

دیروز نیز در ۵۹ درصد نمادها، حقیقی‌ها خریدار اکثریت بودند و ۴۱ درصد حقوقی‌ها اکثریت خرید را به خود اختصاص دادند.

بورس ترس خورده

به نظر می‌رسد علاوه بر تاثیر عرضه‌های اولیه و بازگشایی‌های ابتدای هفته، بازار نسبت به اخبار سیاسی نیز واکنش منفی نشان داده است. اخبار افزایش تحریم‌ها و فعال شدن مکانیسم ماشه از جمله اخبار تاثیرگذار روزهای اخیر بوده است.

البته برخی دیگر می‌گویند این ترس به پایان خود رسیده است. نمادهای پالایشی که یکی از ترس‌های بازار بود باز شده و آخرین خاکریز استرس شستا است. این گروه می‌گویند تغییرات قیمت دلار برای بورس جاذبه بیشتر از اتفاقات سیاسی دارد.

بازار در انتظار گزارش‌های ۶ ماهه

یکی دیگر از اتفاقات پیش روی بورس، به روز شدن گزارش‌های مالی شرکت‌ها است. از سه‌شنبه گزارش ماهانه شرکت‌ها راهی سامانه‌ی کدال می‌شود که با توجه به رو اتمام بودن پایان شهریورماه گزارش‌های ۶ ماهه و میان‌دوره‌ای شرکت‌ها اهمیت فراوانی برای بازار دارد، به این دلیل که بازار به دنبال یک معیار برای اندازه‌گیری ارزندگی شرکت‌ها است.

کد خبر 417014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =