۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
فرصت های پیشروی کالسیمین (تحلیل)

شرکت کالسیمین، بزرگترین تولید کننده شمش روی در خاورمیانه است.

به گزارش صدای بورس، روی پس از آهن، آلومینیوم و مس پر مصرف ترین فلز جهان می باشد که به دلیل خاصیت صد خورندگی قوی آن قریب به 50 درصد استفاده این فلز صرف تولید گالوانیزه می شود که همان اضافه کردن لایه روی فولاد است، به همین دلیل است که تقاضا برای این فلز، همبستگی مثبت قابل توجهی با تقاضا برای فولاد دارد.

فلز سرب نیز که در اکثر اوقات به موازات فلز روی کشف شده و معادن مشترک زیادی با هم دارند، جزو فلزات نادر و استراتژیک بوده که در صنعت نظامی کاربرد گسترده ای دارد. 80 درصد مصرف سرب صرف صنایع باطری سازی می شود.همبستگی قیمتی دو فلز طبق داده 10 سال گذشته در حدود 0.77 است.

در این میان ایران به عنوان چهارمین تولید کننده روی در آسیا و 210 میلیون تن ذخایر سرب و روی، 9 درصد ذخایر این فلز را در دنیا در اختیار دارد.

در این تحلیل قصد داریم به بررسی یکی از بزرگترین تولید کنندگان روی ایران، شرکت کالسیمین و پتانسیل های سود سازی آن بپردازیم.

شرکت کالسیمین بیش از نیم قرن در زمینه استحصال روی و سرب از مواد معدنی معدن سرب و روی انگوران به فعالیت می پردازد. مهم ترین محصول شرکت، شمش روی می باشد. سه مرکز تولید شمش، واحد تولید روی و زنجان دندی به عنوان واحد اصلی ، واحد تولید روی قشم و واحد تولید روی بندر عباس می باشد. واحد تولید قشم از شرکت های فرعی فاسمین با مالکیت 99 درصدی بح حساب می آید و تولید روی بندرعباس با مالکیت 98 درصدی در اختیار روی قشم است.

این شرکت با تولید حدود 30 هزار تن شمش روی در سال، سهمی 14 درصدی از تولید روی کشور را در اختیار دارد. جدای از عوامل موثر کلان و درون شرکتی داخلی ، نرخ فروش و روند سود آوری شرکت اثرپذیری زیادی از بازار بورس فلزات لندن دارد.

معدن انگوران که جزو بزرگترین معادن روی و سربی ایران است و تحت تولید کالسیمین می باشد، به دلیل فعالیت زیاد، عیار آن تقلیل یافته که کالسیمین با طرح BZS ( شست و شوی مجدد خاک باطله و پر عیار سازی آن)   و طرح SO  (پر عیار سازی ذخایر سولفوره- کربناته)   سعی در نگهداشت سطح تولید خود دارد.

برای پیش بینی سود سازی شرکت دو سناریو برای فروش 99 در نظر گرفته شده استدر سناریو اول پیش بینی می شود که شرکت فقط محصولات تولیدی در سال جاری خود را تماما به فروش برساند، اما با توجه به رشد دلار و قیمت روی جهانی، سناریو دومی نیز در نظر گرفته شده است که در آن شرکت تصمیم بگیرد تمام موجودی انبار خود را نیز به فروش برساند.

ساختار فروش شرکت به شکل زیر می باشد.

در بخش بهای تمام شده، موجودی مواد به دلیل حجم انبار بالا فاکتور مهمی محسوب می شود. در سناریو اول فرض شده است فقط تولیدات همان سال و نه انبار، و در سناریو دوم تمامی انبار فروش خواهد رفت. پس در سناریو دوم به علت افزایش قابل توجه بهای تمام شده در فرض فروش تمام محصولات و وارد شدن هزینه موجودی کالای ساخته شده در پایان دوره بهای تمام شده 35 درصد رشد می کند. همچنین در بخش سربار نیز هزینه انرژی قابل توجهی در سناریو دوم اضافه می شود.

بخش مهمی از سودسازی شرکت مرتبط به زیرمجموعه های شرکت است. روند فروش و انبار تولید کنندگان شمش به صورت زیر می باشد.

با فرض فروش 15 هزار تنی شمش توسط زیرمجموعه ها و نرخ گذاری مشابه شرکت اصلی، حدود 460-480 میلیارد تومان می تواند فروش را ثبت کند. .  برخی از سود حاصل از زیر مجموعه ها در سال قبل از راه فروش زیرمجموعه ها بوده است که به دلیل ماهیت یکبار تکرار بودن آن در پیش بینی سال جاری لحاظ نشده است.

در نهایت روند سود سازی شرکت به شکل زیر می باشد.

این فرض با در نظر گرفتن دلار 19 هزار تومانی و شمش 2300 دلاری در نظر گرفته شده است. و همچنین در سناریو دوم در نظر گرفته شده است که شرکت تمام انبار خود را خواهد فروخت. تحلیل سناریو های مختلف مشابه جداول زیر می باشد.در تحلیل های سناریو زیر، فرض اول،یعنی فروش فقط به میزان تولید و نه انبار در نظر گرفته شده است.

در سناریو زیر، دلار 19 هزار تومان و روی 2300 دلار فرض شده است. روند تغییر سود هر سهم به ازای درصد فروش انبار به شکل زیر می باشد.

محسن زعفرانی
کارشناس تحلیل بنیادی کارگزاری مبین سرمایه

کد خبر 416656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =