۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳
پشت پرده ریزش بورس چیست؟

بنابر یک گزارش تعدادی از کارگزاری‌ها در شرایط ریزش بازار نقش دارند و سهامداران پرقدرت را از خرید منصرف می‌کنند تا بعد از ریزش ارزش سهام بتوانند در روزهای آینده سهام را ارزان بخرند.

به گزارش صدای بورس،‌ در مصاحبه‌ای که به تازگی به نقل از یک منبع مطلع از سوی نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت منتشر شده به صورت خیلی کلی پشت پرده دلایل ریزش این روزهای بورس مطرح شده است. حسب این گزارش که به نظر می‌رسد از بررسی‌های امنیتی حاصل شده است کارگزاری‌ها در شرایط ریزش بازار سهامداران پرقدرت را از خرید منصرف کرده‌اند تا در روزهای آینده سهام را ارزان‌تر بخرند.

مشروح این مطلب را در ادامه می‌خوانید: «برخی گزارشهای در دست بررسی حاکیست، تعدادی از کارگزاریها با سوء استفاده از شرایط ایجاد شده در بازار سرمایه، سهامداران پر قدرت را از خرید منصرف کرده‌اند و به آنها تاکید نمودند که با قرار نگرفتن در صف خرید و ریزش ارزش سهام می‌توانند طی روزهای آینده نسبت به خرید سهام ارزان اقدام کنند.

در پی تداوم ریزش سهام در بورس، یک منبع مطلع به «نورنیوز» گفت: برخی اخبار دریافت شده حاکی است که تعدادی از کارگزاری‌ها و سهامداران حقوقی در چند روز گذشته با ایفای نقش مخرب، موجب تقویت فضای روانی منفی و تداوم ریزش سهام در بازار سرمایه شده‌اند.

وی اظهار کرد: بر اساس خبرهایی که قطعیت آن در دست بررسی است، تعدادی از کارگزاری‌ها با سوء استفاده از شرایط ایجاد شده در بازار سرمایه، سهامداران پر قدرت را از خرید منصرف و به آنها تاکید کرده‌اند که با قرار نگرفتن در صف خرید به پایین آمدن شاخص کمک کنند.

این منبع مطلع بیان کرد: کارگزاری‌هایی که گفته می‌شود مبادرت به این اقدام کرده‌اند به مشتریانشان گفته‌اند که با تداوم روند کاهش ارزش سهام، به زودی می‌توانند با خرید سهام ارزان سود قابل ملاحظه‌ای را کسب کنند.

وی همچنین از گزارش‌هایی که در خصوص سفته‌بازی برخی سهامداران حقوقی در بازار سرمایه دریافت شده خبر داد و گفت: گفته می‌شود این گروه از سهامداران نیز با انجام سفته‌بازی برای تداوم کاهش ارزش سهام در بازار سرمایه تلاش کرده‌اند.

این مقام مطلع افزود: بر اساس گزارش‌های در حال بررسی، برخی از سهامداران حقوقی بزرگ که اخیرا تصمیماتی برای تقویت نقش آنها در حوزه متعادل‌سازی بازار اتخاذ شده، با استفاده از روش‌های سفته‌بازی به دنبال پایین آوردن ارزش شاخص هستند تا در روزهای آینده بتوانند سهام ارزان را مجددا خریداری کنند.

این مقام مطلع از ورود دستگاه‌های نظارتی برای بررسی دقیق‌تر و صحت‌سنجی اخبار دریافت شده و همچنین جلوگیری از اقدامات لطمه زننده به ثبات بازار خبر داد و گفت: سهامداران، به ویژه گروه‌هایی که با سرمایه‌های خرد وارد بازار شده‌اند باید ضمن اجتناب از رفتارهای هیجانی در خرید و فروش سهام، برای بهره‌گیری از منافع بازار سرمایه برنامه میان مدت داشته باشند.

کد خبر 416313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =