آغاز تامین اعتبار بنگاه‌های تولیدی از هفته جاری

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: گواهی اعتبار مولد (گام)، به عنوان یک ابزار بازار محور با قابلیت نقل و انتقال در بازارهای پول و سرمایه، تسهیلات جدیدی را برای تأمین اعتبار بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌سازد.

به گزارش صدای بورس به نقل از سنا، رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: همان گونه که پیش‌تر گفته بودم، طرح گواهی اعتبار مولد «گام» به مرحله اجرایی رسید و هفته آینده در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، با ظرفیت اولیه ۵۰ هزار میلیارد تومان تأمین اعتبار، به تدریج از طریق تعدادی از بانک‌های دولتی و خصوصی در اختیار واحدهای تولیدی فعال کشور قرار می‌گیرد.

طرح «گام»، یکی از برنامه‌های بانک مرکزی با کمک نظام بانکی کشور است که درچارچوب مدیریت نقدینگی، تلاش خواهد کرد امکان تأمین غیر تورمی سرمایه در گردش مورد نیاز زنجیره تولید را، به خصوص برای واحدهای کوچک و متوسط، فراهم سازد.

گواهی اعتبار مولد «گام» به عنوان یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال، در بازارهای پول و سرمایه، تسهیلات جدیدی را برای تأمین اعتبار بنگاه‌های تولیدی فراهم می سازد. در این طرح، تولیدکنندگان بر مبنای فاکتور خرید مواد اولیه و واسط از بانک عامل درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید کرده و به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل می دهند؛ دارنده می تواند گواهی را تا سررسید نگه دارد یا می تواند به فروشنده مواد اولیه خود تحویل دهد یا اینکه در بازار سرمایه تنزیل کند.

بانک مرکزی، سیاست‌های ارزی، پولی و اعتباری خود را بر محورکنترل تورم و همزمان، حمایت از رونق تولید و رشد اقتصادی غیر نفتی، متمرکز ساخته است و این سیاست را با قدرت ادامه خواهد داد.

کد خبر 411409

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =