اقدام سهامدارعمده «وگستر» برای کاهش زیان سهامداران

سهام شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان ۲۳۰ درصد بیشتر از ارزش واقعی و ذاتی در بازار معامله می‌شود.

عرفان معماریان، مدیرعامل شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان با توجه به مطلب مذکور در خصوص شفاف سازی بیشتر و اطلاع رسانی به خریداران سهام «وگستر» گفت: بدون شک موقع خرید یک سهم ممکن است به جای سود، زیان کنیم. البته اندازه زیان مورد انتظار را ریسک می‌گوییم، ریسک ممکن است در عمل از پیش‌بینی ما کمتر باشد ولی نباید به لحاظ منطقی اجازه دهیم بیشتر از پیش‌بینی ما شود.

حالت اضطرار، هشدار و زنگ خطر

معماریان افزود: بنابراین در هر خرید باید نسبت ریسک به ریوارد یا همان نسبت سود به زیان -که شاخصی برای تعیین حد ضرر و حد سود برای سرمایه‌گذاران در بورس است- یک عدد منطقی شود و در این زمینه دقت صورت گیرد. البته این شاخص می‌تواند جهت تصمیم‌گیری برای خرید یا عدم خرید سهم در بورس مورد توجه سهامداران و سرمایه‌گذاران قرار گیرد. همچنین بصورت ساده‌تر این‌گونه می‌توان بیان کرد که شما در مقابل چند درصد سود حاضر هستید چند درصد از سرمایه خود را به خطر اندازید. بر این اساس با توجه به اینکه ریسک به ریوارد قیمت سهام وگستر در بهترین حالت بالای ۷۳درصد بوده و در حالت واقعی بیشتر از ۱۰۷ درصد است، یک حالت اضطرار،هشدار و زنگ خطر بزرگی را برای خریداران نشان می‌دهد.

 امکان آسیب سنگین به پس اندازها

مدیر عامل شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان در ارتباط با حباب بودن قیمت سهام «وگستر» و در مورد ارزش دفتری و nav سهام مذکور بیان داشت: شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان با سرمایه ۴۰ میلیارد تومان در بازار با ارزش بازار (market value) بیش از ۲۰۵ میلیارد تومان معامله می‌شود. یعنی ارزش بازار شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان بیش از ۵ برابر سرمایه آن است. در حالی‌که این شرکت ارزش دفتری ۵۲ میلیارد تومان را دارد یعنی ارزش دفتری هر سهم «وگستر» ۱۳۰ تومان و ارزش خالص دارایی‌های آن در حدود ۲۲۰ تومان بوده که در بازار حدود ۴ برابر ارزش دفتری و ۵/۲ برابر ارزش خالص دارایی‌ها معامله می‌شود. وی افزود: با توجه به شرایط واقعی در وضعیت حاضر، قیمت سهام شرکت بر اثر رشدهای بدون پشتوانه و بر اثر هیجانات بی مورد سطح هشدار را نیز رد کرده و اگر خریداران سهام به این موارد توجهی نداشته باشند آسیب سنگینی به پس اندازها و اندوخته‌های چندین ساله آنها وارد خواهد شد که علاوه بر متضرر ساختن آنها ممکن است از لحاظ روحی و روانی نیز متضرر شوند. این مقام مسئول با اشاره به اینکه فعالان بازار باید دقت داشته باشند که بازارهای سهام همواره با نوسانات سوداگرانه مواجه بوده، افزود: اگرچه نوسانات قیمت جزء ذات بازار است، اما گاهی این نوسانات از شکل عادی خود خارج می‌شوند و جای خود را به صعودهای افسار گسیخته و سقوط‌های ناگهانی می‌دهند و ضررهای جبران ناپذیری به این افراد وارد می‌کند.

عوامل موثر در ساخت حباب قیمت

معماریان اظهار داشت: در واقع اساس و جوهره حباب قیمت‌ها بر اساس واکنشی است که نسبت به افزایش قیمت‌ها صورت می‌گیرد. به این ترتیب که افزایش قیمت‌ها منجر به افزایش تقاضا و اشتیاق سرمایه‌گذاران و در نتیجه افزایش دوباره قیمت‌ها می‌شود. البته تحقق این موضوع در نتیجه ذهنیت مردم از بازدهی بالای اوراق بهادار در گذشته و خوش بینی آنها نسبت به دریافت بازده بالا در آینده است. این عوامل باعث بالا رفتن مجدد قیمت‌ها بیش از میزان طبیعی می‌شود در حالی‌که حباب هیچ گاه ماندگار نیست.

 کاهش اختلاف فاحش ارزش ذاتی با ارزش بازار « وگستر»

مدیر عامل وگستر تصریح کرد: لذا با توجه به وضعیت نگران کننده‌ای که در مورد قیمت سهام شرکت بوجود آمده که نشانگر عدم آگاهی خریداران نسبت به ارزشگذاری و تحلیل شرکت‌ها دارد باعث شد که سهامدار عمده برای کنترل این هیجانات و برای جلوگیری از متضرر شدن بیش از اندازه خریداران به عرضه سهام شرکت جهت کنترل قیمت اقدام کند تا در حد امکان بتواند این اختلاف فاحش بین ارزش ذاتی با ارزش بازار و حباب قیمت سهام را کاهش دهد.
معماریان تاکید کرد: ولی خریداران با توجه به اشتیاق بوجود آمده و هیجانات کاذب توجهی به این اقدام سهامدار عمده که نشات گرفته از مسئولیت اجتماعی شرکت فوق بود نداشتند که این اقدام خریداران در صورت اصلاح شاخص و یا آگاه شدن این بازار هوشمند نسبت به ارزش واقعی سهام گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان و چرخش معاملات باعث وارد آمدن زیان سنگین به این خریداران در آینده‌ای نزدیک خواهد شد. البته در نهایت چنانچه این عطش سودآوری که خریداران را از توجه به واقعیت‌ها غافل ساخته پایدار بماند، در آینده در صورت تعدیل بازار، زیان‌های سنگین و غیر قابل جبرانی برای آنها به بار خواهد آورد.

  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 13
کد خبر 410979

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =