ادغام بزرگ مالی در سکوت

فرآیند ادغام بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر در بانک سپه بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار و شورای عالی هماهنگی اقتصادی (سران سه قوه) از اسفند ماه سال گذشته آغاز شد. از آن جاکه این اقدام حرکتی بی سابقه در تاریخ نظام بانکی یاد می‌شود، کارشناسان اجرای این طرح را پاسخی به برخی چالش‌های پیش روی نظام بانکی می‌دانند که در صورت تحقق بانکی قوی تر با سرمایه مالی و انسانی بیشتر تشکیل می‌شود.

آغاز رسمی ادغام و فروش سهام

بر اساس این گزارش، در پی تصمیم برای ادغام پنج بانک و مؤسسه مالی وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، قرار بود نخستین گام اجرایی ادغام با فروش سهام این بانک‌ها آغاز ‌شود. البته در این میان عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرده بود که تا چهار ماه بانک‌ها به همان صورت قبل کار خود را انجام می‌دهند و پس از آن با فراهم شدن شرایط ادغام، تغییرات فیزیکی اعمال خواهد شد.در همین راستا، نخستین گام پس از برگزاری مجامع عمومی این بانک‌ها، فروش سهام سهامداران این بانک‌ها بود که به گفته همتی، طبق توافقی که با سازمان بورس و اوراق بهادار شده بود، سهامداران بانک‌های مذکور می‌توانستند سهام خود را در تاریخ مشخص با حداکثر قیمت اسمی یا قیمت زمان بسته شدن نماد (هرکدام که بالاتر باشد) بفروشند.اگرچه بر اساس اطلاعیه بانک‌های ادغامی، از ۱۸ فروردین به مدت ۳۰ روز کاری تا ۲۹ اردیبهشت سال جاری، امکان استفاده از شرایط خرید سهام فراهم شد اما قیمت سهام قابل خرید توسط مجموعه‌های مذکور متفاوت بود . همچنین عنوان شده بود افرادی که علاقه‌مند به فروش سهام خود در این بازه زمانی نباشند، می‌توانند سهام خود را تا ارزش‌گذاری دوباره پس از ادغام نگه دارند. به این ترتیب با پایان یافتن فروش سهام این بانک‌ها از سوی سهامداران و پایان مهلت فروش سهام یعنی ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری، ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه آغاز شد.

تسریع در ارزش‌گذاری دارایی‌های بانک‌های ادغامی
محمد کاظم چقازردی، مدیرعامل بانک سپه در اظهار نظر اخیر خود به تدوین و طراحی 94 پروژه مختلف برای عملیاتی کردن طرح ملی ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در این بانک اشاره داشت. چقازردی برتلاش مضاعف هیأت‌مدیره بانک سپه و بانک‌های ادغامی برای تسریع در ارزش‌گذاری دارایی‌های بانک‌های ادغامی در چارچوب شیوه‌نامه موردتوافق و برنامه زمان‌بندی ابلاغی شورای عالی راهبری ادغام برای فراهم کردن برگزاری مجامع انحلال و ادغام بانک‌های مذکور، تأکید کرد.

سهامداران ادغامی در انتظار

اما کماکان سهامداران خرد بانک‌های ادغامی در بلاتکلیفی به سر می‌برند. همچنین در میان اخبار و گزارش‌هایی که در این زمینه منتشر می‌شود، تنها به کلیت طرح اشاره می‌شود. از اینکه طرح مذکور تا چه مرحله‌ای اجرایی شده و چه برنامه‌ای برای سهامداران مد نظر بوده، گزارش شفافی توسط مسئولان امر، برای انتشار در رسانه‌ها ارائه نشده است.
بر این اساس، بررسی وضعیت نمادهای بانک‌های مذکور، تاریخ آخرین معاملات انجام شده، قیمت آخرین معامله و تعداد سهامداران حقیقی - حقوقی آنها بر اساس اطلاعات منتشر شده شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مد نظر قرار می‌گیرد. بر اساس جداول ارائه شده، سرمایه‌های سهامداران خردی که موفق به فروش سهام خود نشده اند، بدون استفاده و رشد باقی مانده است. با توجه به اینکه این دسته از سرمایه‌گذاران از سرمایه‌های اندک خود برای کسب سود در بازار سرمایه متکی بر افزایش قیمت هر سهم و یا نوسانگیری بهره می‌برند، لذا باید دید برای جبران خسارت آنها چه طرح قابل توجهی ارائه خواهد شد؟

  • مریم نعمتی واحدی-خبرنگار
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 11
کد خبر 410976

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =