برف و بوران به بازار نزدیک شد

شاخص کل بورس تهران، رشد 10776 واحدی نسبت به هفته گذشته تجربه کرد و در پایان روز چهارشنبه، در عدد 361088 ایستاد. ارزش معاملات 1929 میلیارد ریال کاهش یافته و به 23888 میلیارد ریال رسید. حجم معاملات افت هزار میلیاردی داشت و در روز چهارشنبه به 4029 میلیون سهم رسید. اما در بازار فرابورس، آیفکس 131 گام به جلو برداشت و به ارتفاع 4662 واحدی رسید. ارزش معاملات 1991 میلیارد ریال تنزل کرد و به 11990میلیارد ریال رسید. حجم معاملات نیز افت 530 میلیونی تجربه کرد و به 1596 میلیون سهم رسید.

رقابت فشرده بانکی‌ها وصدر نشینی وبصادر

معاملات روز شنبه گذشته که آخرین روز پاییز بود، سبز و جذاب پیش رفت و روز سبزپوشی را برای بانکی‌ها شاهد بودیم. غالب نمادها در سقف قیمتی و صف خرید به معاملات خود پایان دادند. بانک صادرات رقابت تنگاتنگی با بانک تجارت به لحاظ حجم معاملاتی داشت و در نهایت وبصادر با معامله بیش از 779 میلیون سهم در صدر گروه جای گرفت. معاملات ونوین با بیم و امیدهای بسیاری همراه شده و عده ای پس از گپ ایجاد شده پس از ریزش، آن را محکوم به صعود می‌دانند. کام قندی‌ها، شیرین شد و غالب نمادها مثبت به کار خود پایان دادند. این روزها، قثابت نقل محافل شده است. این نماد قندی بجز اواسط هفته که کمی از جو مثبت جا ماند، غالباً مثبت و پر حجم داد و ستد شد.

خودرویی‌ها در ترس، پالایشی در مدار مثبت

خودرویی‌ها هفته خوبی را آغاز کردند و امیدها در این گروه از ترس‌ها قوی تر است. توجه به خودرو،خساپا، ختوقا، با توجه به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، نگاهها را به این گروه معطوف کرده است. در معاملات روز شنبه بیش از 73 میلیون سهم روی خساپا جابجا شد. معاملات گروه های فلزی، معدنی و پالایشی نیز بر مدار مثبت قرار داشت و در نهایت شاخص کل با رشد بیش از 3 هزار واحدی به کار خود خاتمه داد و سهامداران دست پر به استقبال یلدا رفتند.

معاملات جذاب معدنی‌ها و پتروشیمی‌ها

بازار روی خوش به اولین روز زمستان نشان داد و شاخص کل و هم وزن هم گام با یکدیگر و مثبت بودند. دستیابی شاخص کل به بازدهی قریب به 100 درصد از ابتدای سال، خبر بس خوشایند و امیدوارکننده ای است که می‌تواند از حضور موثر بازار سرمایه و فعالان آن حکایت داشته باشد.هرچه معاملات در معدنی‌ها و پتروشیمی‌ها مثبت و جذاب بود، به همان نسبت خودرویی‌ها عقب نشینی کردند. کسی نمی داند، شاید می‌خواهند برگ برنده خود را در روزهای منفی رو کنند! در گروه فلزات اساسی، کویر بر مدار توجه قرار گرفت و شنیده‌های مثبتی از آن به گوش می‌رسید.

رکورد کم نظیر در رشد ارزش معاملات

معاملات روز دوشنبه و سه شنبه را با دو واژه ترس و هیجان می‌توان توصیف کرد. رشد ارزش معاملات، صف‌های خرید پیاپی در نیمه اول بازار بارقه‌های امید به بازار پاشید و فروکش کردن هیجان و تشکیل صف‌های فروش در نیمه دوم ، بذر ترس بر بازار ریخت. در معاملات روز دوشنبه رکورد کم نظیری در رشد ارزش معاملات تا 4800 میلیارد تومان، داشتیم. در گروه پالایشی، شبندر پس از ثبت افزایش سرمایه 108 درصدی با رشد 4 درصدی به تابلو بازگشت.

پایان کار بیشتر نمادها با صف خرید

رفتارهای هیجانی سهامداران در روز سه شنبه شدت بیشتری داشت.معاملات مثبت روی نمادهای بزرگ به ویژه فارس، توانست از عمق فاجعه کم کند و آرامش را به بازار برگرداند.پالایشی‌ها مانند روزهای قبل خوش معامله بودند.
جو مثبتی برای ساختمانی‌ها در معاملات آخر هفته، برقرار بود. سیمانی‌ها نیز از این جو مثبت عقب نماندند. چهارشنبه، تیر نهایی به شاخص خورد و شاهد افت بیش از 1100 واحدی شاخص کل بودیم. با حمایت سهامداران از نیمه‌های بازار شاهد اقبال به خودرویی‌ها، شیمیایی و گروه های سیمانی و ساختمانی بودیم.در گروه خودرویی، خساپا با معامله 443 میلیون سهم در صدر تقاضا جای گرفت. غالب نمادها با صف خرید به کار خود پایان دادند. توجه به گروه سرمایه گذاری و معاملات پر حجم در وساپا جالب توجه بود.
 باید در نظر داشت پس از هر رشدی، اصلاحی وجود دارد و بازار، ناگزیر به گذراندن اصلاح مقطعی است. بهترین رویکرد، مدیریت بهینه پرتفو و توجه به گروه های پر طرفدار در شرایط فعلی است. شاید بد نباشد، نیم نگاهی به گروه خودرو و صنایع بزرگ چون پتروشیمی‌ها برای شکار سهم‌های کم ریسک بیندازیم.

  • شهلا حیدری- کارشناس معاونت اقتصادی وزارت کار
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 2
کد خبر 410950

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =