بازگشت به تحلیل

شاخص کل بورس تهران، رشد 7031 واحدی نسبت به ابتدای هفته تجربه کرد و در پایان چهارشنبه گذشته ، در عدد 350322 ایستاد. ارزش معاملات 47 میلیارد ریال افزایش و به 25817 میلیارد ریال رسید. حجم معاملات در محدوده 5 هزار میلیارد سهم بود و به 5062 میلیارد سهم رسید.در بازار فرابورس، آیفکس 82 گام به جلو برداشت و به ارتفاع 4531 واحدی رسید. ارزش معاملات بهبود 541 میلیارد ریالی داشت و به 13981 میلیارد ریال رسید. حجم معاملات 526 میلیون سهم افزایش یافت و به 2126 میلیارد سهم رسید. ایام هفته گذشته ، توانست رضایت سهامداران را جلب کند .

 سبز پوشی اکثر نمادها
 شنبه : بازار روی خوش خودش را به گروه خودروسازی نشان داد و شاهد سبزپوشی نمادهای این گروه بودیم. قطعه سازی‌ها جذابیت بیشتری داشتند. ختور، ختوقا و خریخت از جمله نمادهایی هستند که معاملات این گروه را رونق می بخشند. در گروه فلزات اساسی، معاملات جذابی را در فملی و ذوب شاهد بودیم. اقبال به کویر معاملات این هفته سهم را جالب توجه کرده است.
 البته گویا قرار است فصل زمستان، متعلق به بانکی‌ها باشد! این گروه ابتدای هفته کم رمقی داشتند ولی هرچه به آخر هفته نزدیک تر می‌شدیم معاملات سبزتر و جذاب تر می‌شد. شروع حرکت ونوین و وپست، توجه به وپاسار و تلنگرهای محسوس در وتجارت، نگاه ها را به این گروه جلب کرد.شیمیایی‌ها هم در میان سبزپوشی بازار، پا به پای گروه های دیگر پیش رفتند و ثابت کردند می‌توان سبز ماند. نوری، شصفها و تاپیکو جز نمادهای مورد توجه بودند.

سبقت خودرو از پالایش
 یکشنبه: معاملات گروه خودرویی به روند مثبت خود ادامه داد .در این میان خگستر بیشتر درخشید. علت آن هم داغ شدن خبر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها در این گروه و نمادهای مرتبط بود. افزایش سرمایه خساپا نیز از منابع مختلف خبری نقل شد.
پالایشی‌ها رمق چندانی جهت رشد نداشتند. غالب نمادها با افت قیمتی همراه بودند. به نظر می‌رسد محدوده کم ریسک و کف قیمتی سهام این گروه فرا رسیده است. در نمادهای تاپیکو و تاصیکو شاهد انجام معامله عمده بودیم. حقیقی‌ها بیشترین خرید را در پدرخش داشتند. حقوقی‌ها میل بیشتری به خرید وغدیر نشان دادند.

ورود بیشترین پول حقیقی
 دوشنبه: بر خلاف روزهای قبل، تکانه‌هایی در گروه پالایشی دیده شد. ورود پول حقیقی به این صنعت به ویژه نماد شاوان جالب توجه بود. در نمادهای فملی، کشرق، بپاس، اتکای، وبانک و فخوز شاهد انجام معامله عمده بودیم.برسیم به گروه سیمان که در معاملات این روز رکورد ورود بیشترین پول حقیقی در آن به ثبت رسید. البته که نماد فولای نیز میزبان حضور حقیقی‌ها بود و بیشترین خرید حقیقی‌ها در این نماد ثبت شد.
 سه شنبه: برای بانکی‌ها روز جذابی به ویژه ونوین بود. بیشترین ورود پول حقیقی در این صنعت را شاهد بودیم. البته که حقوقی‌ها در نماد ونوین تمام تلاش خود را جهت عرضه بکار گرفتند و بیشترین فروش حقوقی در این نماد به ثبت رسید. در نمادهای وبشهر، کچاد، تاپیکو، فولاد و اپرداز معاملات عمده صورت گرفت. خریداران حقیقی تلیسه را به دیگر نمادها ترجیح دادند.گروه ساختمانی، حمل و نقل، پالایشی جزو گروه های مورد توجه بازار بودند. در گروه پترویی‌ها نیز، نوری پر قدرت تاخت و از 4600 تومان نیز فراتر رفت.

صدر نشینی و تجارت
 چهارشنبه: آخرین روز هفته هم بازار سبزپوش بود و شاخص بیش از 3 هزار واحد رشد کرد. رشد شاخص هم وزن از رشد غالب سهم‌ها حکایت داشت. سرمایه‌گذاری‌ها و بانکی‌ها بار دیگر مورد توجه قرار گرفتند. حقیقی‌ها وپاسار را برای ورود پول انتخاب کردند.در گروه ارتباطات شاهد کد به کد 39 میلیونی به ارزش 352 میلیارد ریال روی نمادهای وب 2 بودیم.گروه رایانه پیشتازی مرقام را به نمایش گذاشت. سیستم، افرا و مداران نیز پا به پای مرقام با صف خرید پیش رفتند.
بیش از 700 میلیون سهم روی وتجارت معامله شد و این نماد در صدر نمادهای پر معامله بانکی قرار گرفت. وبصادر، وپاسار و ونوین نیز پر معامله بوده و با صف خرید به کار خود پایان دادند. کهمدا جز نمادهای جذاب و پر طرفدار هفته بود که غالبا مثبت و پر حجم معامله می‌شد. وآوا نیز با صف‌های فروش سنگینش از خروج سهامداران و خستگی آنها حکایت داشت.در مجموع معاملات هفته گذشته سبزپوش و امید بخش انجام شد. سرمایه‌ها در حال کوچ از سهم‌های کوچک به سهم‌های بزرگ هستند.

  • شهلا حیدری- کارشناس معاونت اقتصادی وزارت کار
  • شماره 355 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 2
کد خبر 410830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =