تغییرات باید زودتر عملیاتی می‌شد

به دلیل اعتراضات برخی از سهامداران نسبت به تغییر مقررات بازار پایه فرابورس، هفته گذشته جلسه ای با  شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد. 

معصومه آقاپور علیشاهی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت :در این جلسه رئیس سازمان بورس در خصوص روند افسارگسیخته نوسان قیمت سهام شرکت‌های موجود در بازار پایه گزارشی ارائه کرد و نسبت به این بازار، اطلاعات کاملی را ارائه دادند.البته واقعیت امر این است که این قانون نه تنها زود اجرایی نشده است بلکه باید در سال‌های گذشته عملیاتی می‌شد تا مانعی برای افزایش قیمت‌های افسارگسیخته شود. 
آقاپور علیشاهی افزود : معتقدم جلوی ضرر را باید گرفت. وضع این قوانین ممکن است اعتراضاتی را به همراه داشته باشد اما در آینده سهامدارانی که بابت همین روند رو به رشد قیمت سهام شرکت‌های بازار پایه سودهای هنگفتی به دست آورده‌اند، با ضرر مواجه می‌شدند و بابت تعلل فرابورس، در وضع قوانین بازدارنده، شکایت می‌کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: باید امنیت در بازار سرمایه تأمین شود و این، مهم ترین فاکتور برای اعتماد به بازار است. حال اگر این قوانین سختگیرانه باشد یا نه، مهم نیست. بازار سرمایه مسئول تأمین مالی کلان در شرایط خاص کشور و هدایت نقدینگی به سمت تولید است. اما اگر دچار بحران اقتصادی شویم بازار سرمایه مسئول تنظیم شرایط اقتصادی کشور است.

به همین دلیل وضع قوانین و مقررات برای کنترل بازار و ممانعت از ضررهای آتی سهامداران یکی از وظایف اصلی این نهاد است. وی بیان داشت: البته در تدوین و یا اصلاح قوانین بازار سرمایه با توجه به اصل شفافیت در بازار سهام، اولویت بنیادین، به کارگیری این اصل در تمام  موارد است. همچنین ضرورت دارد چنین دیدگاهی در مسائل بازار پایه هم لحاظ شود.

  • شماره ۳۲۵ هفته نامه اطلاعات بورس-صفحه۴
کد خبر 409625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =