نهمین عرضه اولیه امسال فرابورس ایران رقم می‌خورد

شصت‌ودومین نشست «یک دیدار، یک عرضه» فرابورس ایران به معرفی شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم اختصاص یافت.

به گزارش صدای بورس، در اولین روز پاییز، فرابورس ایران در شصت‌ودومین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» از نهمین عرضه‌اولیه سال 98 فرابورس ایران در بازار سهام رونمایی کرد. طی این نشست که با حضور مدیران شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم برگزار شد، تاریخچه، ماموریت و چشم‌انداز شرکت مورد بررسی قرار گرفت و توضیحاتی در خصوص محور فعالیت‌های آن به خبرنگاران ارائه شد.

پیمان کنعان مدیرعامل شرکت توسعه مولد جهرم با اشاره به اینکه این شرکت در سال 1390 تاسیس شده گفت: موضوع فعالیت شرکت مطابق با سند ثبتی، طرح، احداث و بهره‌برداری نیروگاه و همچنین تولید، توزیع، خرید و فروش انرژی برق است. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در خرید نیروگاه‌ها، تامین مالی احداث، راه‌اندازی، بهره‌برداری و تعمیر و نگهداری نیروگاه، صادرات و واردات برق مطابق قوانین کشوری، شرکت در مناقصه‌های داخلی و خارجی از جمله زمینه‌های فعالیت توسعه مولد جهرم محسوب می‌شود.

مدیر عامل توسعه مولد جهرم ظرفیت اسمی این نیروگاه را 1284 مگاوات عنوان و تکمیل کرد: ظرفیت اسمی فعلی این نیروگاه ۱۲۸۴ مگاوات است که سهم ۱.۶ درصدی از کل کشور را دارد. همچنین سهم ۲.۸۲ درصدی از تولید نیروگاه‌های خصوصی کشور در سال ۹۷ نیز در اختیار این نیروگاه است.

کنعان سرمایه اسمی شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم را بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: شرکت توسعه مولد جهرم به نمایندگی از بانک‌های سپه، تجارت، پست‌بانک و گروه مالی ملت (که پس از خصوصی‌سازی دولت متولی نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم شدند) اختیار کلی نیروگاه در زمینه بهره‌برداری، تعمیر و نگه‌داری، فروش برق و تکمیل واحدهای بخار (که در زمان واگذاری ناقص بودند) را بر عهده گرفت.

افزایش نرخ برق در راه است

پیمان کنعان در حاشیه برگزاری نشست خبری بجهرم در گفت و گو با صدای بورس خبر داد: تنها طرح توسعه باقیمانده نیروگاه جهرم، واحد سوم بخار به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات است. در دو سال گذشته دو طرح توسعه‌ای واحد بخار یک و دو تکمیل شد و فقط واحد سه باقی مانده است که تا تابستان ۹۹ وارد مدار می‌شود. همچنین در خصوص خرید و فروش برق در بورس انرژی، در زمان‌هایی که ضرورت داشته باشد و شرایط بورس انرژی مطلوب باشد، ورود می‌کنیم و از امکانات این مجموعه استفاده می‌کنیم. مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم در مورد مطالبات در نیروگاه جهرم و هم در همه نیروگاه‌های کشور همواره وجود دارد و همیشه در اخبار مطرح می‌شود که وزارت نیرو به بخش نیروگاه‌ها و سایر پیمانکاران بدهی دارد که عمده آن به نیروگاه‌های خصوصی است. شرایط ما هم مشابه سایر نیروگاه‌ها است و همیشه مطالبات داریم و با تعاملات و پیگیری‌ها سعی در وصول بخشی از مطالبات داریم.

وی با اشاره به این موضوع که افزایش نرخ برق جدی است، گفت: کارگروه‌ها در حال کار کردن بر روی آن هستند و سندیکای نیروگاه‌داران در حال ارائه پیشنهادات خود درخصوص این موضوع است. واحد تنظیم بازار برق در وزارت نیرو در حال کار بر روی این پیشنهادات است و امیدواریم به زودی جواب قطعی این افزایش نرخ یا به عبارت بهتر، ترمیم نرخ (چون قیمت واقعی بسیار بیشتر از ارقام کنونی است) را دریافت کنیم تا نیروگاه‌ها بتوانند هزینه‌های خود را اداره کنند. ارقام کنونی شرایط سختی را برای ما ایجاد کرده است.

پتانسیل تبدیل نیروگاه ساده گازی به نیروگاه سیکل ترکیبی

کنعان با عنوان این مطلب که با وارد مدار شدن سومین واحد سیکل ترکیبی این شرکت، پرونده نیروگاه جهرم از باب ظرفیتی تکمیل می‌شود، گفت: افزایش درآمد ناشی از افزایش ظرفیت و بهبود راندمان از جمله آثار تبدیل نیروگاه گازی ساده به سیکل ترکیبی است. به گفته او واحدهای گازی در شرایط ISO دارای 33 درصد بازدهی هستند و زمانی که به سیکل ترکیبی تبدیل می‌شوند این بازدهی به 48 تا 50 درصد افزایش می‌یابد. همچنین افزایش درآمد به دلیل عدم مصرف سوخت در واحدهای بخار از جمله محورهایی است که به عنوان یکی از مزیت‌های نیروگاه محسوب می‌شود.

ویژگی‌های نیروگاه جهرم

مدیرعامل توسعه مولد نیروگاه جهرم نمره بالای این شرکت در رتبه‌بندی تخصیص منابع را از خاص‌ترین ویژگی‌های نیروگاه جهرم عنوان کرد و افزود: نیروگاه جهرم در دریافت مطالبات از وزارت نیرو در دو سال اخیر جزو بالاترین رتبه‌ها بوده است. اصولا وزارت نیرو یا مجموعه‌های سرمایه‌گذاران بین نیروگاه‌هایی که کار به صورت جدی و مستمر در آنها صورت می‌گیرد و سایر نیروگاه‌ها تمایز قائل هستند و همین نگاه در پرداخت مطالبات نیز موثر است.

کنعان تکمیل تعمیرات نیروگاه جهرم را از دیگر ویژگی‌های مهم نیروگاه جهرم دانست و ادامه داد: تمام 6 واحد گازی نیروگاه جهرم تعمیرات اساسی خود را انجام داده‌اند و عملا تا سال 1400 آورهال نخواهیم داشت؛ موضوعی که در شرایط فعلی که برخی محدودیت‌ها وجود دارد، این نیروگاه را از تحمیل هزینه به اقتصاد معاف می‌کند و بر این اساس در تزریق برق به مدار شبکه شاهد خللی نخواهیم بود.

او اجرای تکمیل طرح‌های افزایش ظرفیت و کارایی را از دیگر ویژگی‌های این نیروگاه دانست و عنوان کرد: در شرایط حاضر بسیاری از نیروگاه‌های کشور به دلیل هزینه‌های سنگین این طرح‌ها از اجرای آن ناتوان هستند و همین موضوع تفاوت نیروگاه جهرم با سایران را نشان می‌دهد.

چهارشنبه 5 درصد از سهام شرکت توسعه مولد جهرم عرضه می‌شود

در پایان این نشست خبری با بیان اینکه نماد معاملاتی شرکت توسعه مولد جهرم در گروه عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم درج شده، عنوان شد: چهارشنبه، 3 مهر 98، در این عرضه 5 درصد از سهام شرکت توسعه مولد نیروگاه جهرم در نماد «بجهرم» برای نخستین بار عرضه می‌شود که حداکثر سهام قابل خریداری برای هر خریدار اعم از حقیقی و حقوقی 2400 سهم است. در این عرضه متقاضیان می‌توانند سفارش‌های خود را در بازه قیمتی 1900 تا 1990 ریال ثبت کنند.

کد خبر 409542

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =