برنامه هفتگانه بانک قرض الحسنه مهرایران در حوزه مسئولیت های اجتماعی

بانک قرض الحسنه مهر ایران با سرمایه اولیه ۱۵ هزار میليارد ريال و مشارکت ۱۰ بانک بزرگ کشوربا هدف جذب منابع قرض الحسنه، در سال ۱۳۸۶ تاسيس شد؛ بانكي كه اكنون با ۵۳۰ شعبه در سراسر كشور فعاليت مي كند.

اين بانك در تاريخ ۱۹ دي ماه ۱۳۹۷ مجوز فعاليت دائمي خود را از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران اخذ و پس از آن مجوز مكتوب فعاليت ۵۳۰ شعبه در سراسر كشور را دريافت كرد. دكتر اكبري چهارمين مديرعامل اين بانك است و از روزهاي اول فعاليت اش در مسند مديرعاملي با ارائه ايده هاي متمايز در بحث قرض الحسنه طرح هاي شاخصي در اين بانك اجرا كرد؛ او در زمره مديران جواني است كه به دنبال حمايت از قشر ضعيف جامعه است. به بهانه برنامه هاي بانك در سال جديد و در آستانه برگزاري مجمع عمومي بانك با ايشان به گفتگو نشستيم. آنچه درادامه مشاهده مي كنيد مشروح مصاحبه با اين مديرخلاق در بانكداري اسلامي و قرض الحسنه است.

عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران طی سالهای گذشته چطور بوده است؟ آمار و ارقام درخصوص وضعیت منابع چه مي گويد؟

منابع بانک قرض الحسنه مهرایران در آغاز فعالیت حدود ۲.۵ میلیارد ريال بوده است، که اين رقم در پايان سال گذشته به عدد ۱۷۰ هزار و ۳۶۱ ميليارد ريال ارتقاء يافته است. ۵۸.۵ درصد از اين منابع که بالغ بر ۱۰۰ هزار ميليارد ريال مي شود، در دولت دوازدهم جذب شده است. منابع بانک به طورميانگين طي ده سال، ۳۰ درصد رشد سالانه داشته است. این درحالی است که باوجود شرایط دشوار اقتصادی طي دو سال اخير در کشور، منابع بانک طي سال هاي ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتيب به ميزان ۸۳ و ۵۴ درصد رشد داشته است.
در این دوره، بانک موفق به جذب ۶ میلیون و ۷۳۶ هزار سپرده گذار شده است که ۲ میليون و ۱۶۲ هزار نفر آن مربوط به دوسال اخير بوده است. طي اين مدت، به بيش از ۴ ميليون و ۴۷۴ هزار نفر تسهيلات قر ض الحسنه پرداخت شده است، که حدود ۱ ميليون ۹۸۲ هزار فقره از اين تسهيلات طي سالهاي ۹۶ و ۹۷ پرداخت شده، که معادل ۴۴ درصد از كل تسهيلات اعطايي ۱۱ ساله اخير بوده است.
همچنین مبلغ تسهیلات اعطایی طي ۱۱ سال فعاليت بانک بيشتر از ۳۵۴ هزار ميليارد ريال است که ۶۰ درصد آن به ميزان ۲۱۳ هزار ميليارد ريال در دو سال اخير پرداخت شده است. اين در حالي است که بيش از ۱۳۰ هزار ميليارد ريال يعني معادل ۳۷ درصد از کل مبلغ تسهيلات پرداخت شده، مربوط به سال ۱۳۹۷ است كه نسبت به سال قبل حدود ۶۰ درصد رشد داشته است.

سال ۹۸ رونق تولید نامگذاری شده است و نشان از آن دارد که اقتصاد اولویت اصلی کشور است؛ به عنوان مديرعامل بانک قرض الحسنه مهر ايران چه برنامه هايي براي تأمين مالي هدفمند و اعطاي تسهيلات بانکي ارزان براي كمك به رونق توليد و تحقق شعار سال داريد؟

تغییر رویکرد اعطای تسهيلات قرض الحسنه ازحوزه معيشت به حوزه هاي اشتغال وکارآفريني وحمايت ازکالاوخدمات ايراني در دو سال اخيرجزء برنامه ريزي هاي منسجم بانک بوده است. اين اقدامات مورد توجه نهادهاي حمايتي از جمله كميته امداد امام خميني (ره)، بنياد بركت، بنياد مسكن انقلاب اسلامي، سازمان بهزيستي و ... از يك سو و همچنين مراكز توليدي، صنايع خدماتي و بيمه قرار گرفته است.

درخصوص جزییات عملکرد بانک در طرح های اشتغالزایي، توضيح بيشتري بفرماييد؟

همکاری با بنیاد برکت در جهت اشتغال روستائیان در ۱۰ استان محروم کشور با هدف ایجاد ۲۰ هزار شغل و همکاري با كميته امداد امام خميني(ره) به منظور اشتغال و كارگشايي براي بيش از ۱۱۶ هزار و ۳۶۱ نفر از مددجويان تحت پوشش اين نهاد ازجمله اقدامات بوده است.
همچنین همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در امرمقاوم سازي ۲۲ هزار مسکن روستائي، همکاري با معاونت امور زنان و خانواد ه نهاد رياست جمهوري در راستاي اشتغال و كارآفريني ۳۳ هزار زن سرپرست خانوار و همكاري با سازمان بهزيستي كشور در جهت اشتغال و كارگشايي براي حدود ۱۰ هزارنفر از مددجويان تحت پوشش اين نهاد ازجمله اقدامات حوزه اشتغا ل، كارآفريني و كارگشايي بانك بوده است.

بحث حمایت از رونق تولید بسیار وسیع است، برنامه بانک قر ض الحسنه مهرايران براي ورود به چه بخشهايي از توليد است؟

بانک قر ض الحسنه مهرایران در حالی ۵ درصد از منابع قرض الحسنه بانک های کشور را در اختیار دارد که توانسته است ۲۵ درصد كل تسهيلات قرض الحسنه سيستم بانكي را پرداخت كند.
این بانک در بحث حمایت از تولید با انعقاد تفاهمنامه پرداخت تسهیلات قر ض الحسنه با شرکت هاي توليدکننده فرش دستباف ايراني، شرکت نيرو محركه و شركت ملي پست، مركز گسترش فناوري اطلاعات ايران (مگفا) و مراكز توليدي مستقر در استان هاي غير از پايتخت پرداخته است.
همچنین در حوزه خدمات نیز با انعقاد قرارداد با شرکتهای آ ب وفاضلاب، بیمه دانا، شوراي عالي مناطق آزاد، شهرداري ها و اتحاديه هاي تاکسيراني و اتوبوسراني کشور به پرداخت وامهاي قر ض الحسنه دست زده است.

از طرح های جاری بانک قر ض الحسنه مهرایران نیز توضيحاتي براي ما مي فرماييد؟

بانک در سا ل های اخیر، سیاستی را مبني بر انطباق سبد محصولات خود با سليقه مشتريان دنبال کرد ه است، تا پاسخگوي نيازهاي اقشار مختلف مردم باشد. مهمترين طرح هاي تسهيلاتي بانک اندوخته خانواده مهر ايران، اندوخته بانوان مهر ايران، مهر آتيه نوين ، ۲ در يک و همياران مهر است .
در طرح اندوخته خانواده مهرایران صندو ق های خانوادگی می توانند با تجميع منابع پولي خود در بانک، از حمايت براي افزايش تعداد تسهيلات پرداختي به اعضاي خود بهره مند شوند طرح اندوخته بانوان مهرايران به دنبال توانمندسازي بانوان کارآفرين و سرپرست خانوار از طريق پرداخت تسهيلات قر ض الحسنه است. طرح مهرآتيه نوين نيز با هدف ايجاد اشتغال و ارزش آفريني در راستاي تأمين آتيه به اجرا درآمده است. همچنين در طرح ۲ در يک مشتريان مي توانند با مراجعه به هر يک از شعب بانك و به پشتوانه حساب خود ۲ بار وام قر ض الحسنه با كارمزد يك درصد دریافت نمایند. همیاران مهر نیز به دنبال جمع آوري کمک خيرين به جاي کمکهاي بلاعوض، به نيازمندان وام قرض الحسنه است.

در خصوص آخرین دستاوردهای حوزه بانکداری الکترونیک بانک قرض الحسنه مهر ايران توضيح بفرماييد؟

این بانک در راستای اجرای بانکداری سبز علاوه بر برخورداري از ابزارهاي بانکداري الکترونيك همواره در راه اندازي سامانه هاي آنلاين پيشتاز بوده است. امكان افتتاح حساب آنلاين از طريق سايت بانك و سامانه هاي تسهيلات آنلاين نمونه هايي از اين دست به حساب مي آيد. بهره برداري از اين سامانه ها در كنار اينترنت بانك، موبايل بانك، تلفن بانك و... تمامي عمليات بانكي در بانك قر ض الحسنه مهرايران را به صورت غيرحضوري و بدون مراجعه به شعبه انجام پذيركرده است. اين امر به حذف مصرف كاغذ، كاهش آلودگي هاي محيطي و صوتي، كاهش ترافيك ناشي از رفت و آمدهاي غير ضروري، صرفه جويي در زمان و ... كمك مي كند.
الکترونیکی کردن بایگانی پرونده هاي شعب و حذف کاغذ، برخط كردن افتتاح حساب شعبه اي با سامانه استعلام آني ثبت احوال، حذف كپي شناسنامه و كارت ملي در هنگام افتتاح حساب، راه اندازي سيستم اتوماسيون چارگون در صف و ستاد به منظور حذف كاغذ از چرخه و تسريع در انجام امور از جمله اقدامات بانك در راستاي الكترونيكي شدن و حفظ محيط زيست انجام شده است.

در بخش مسئولیت های اجتماعی چه برنامه هاو اقداماتی را داشته ايد؟

بانک قر ض الحسنه مهرایران با چشم انداز «تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی و دستیابي به جامعه توسعه يافته» برنامه هاي ايفاي مسئوليت اجتماعي خود را در محورهاي کاري هفتگانه افزايش معيشت و بهبود رفاه اجتماعي، اشتغالزايي، کارآفريني وتحقق اقتصاد مقاومتي، ازدواج جوانان و اجراي سياست هاي کلي جمعيت، محيط زيست و اولويتهاي ابلاغي رئيس جمهور به وزيراقتصاد، توانمندسازي آموزشي وگسترش عدالت تحصيلي با اولويت مناطق محروم و بهداشت ودرمان، ارتقاءامنيت و كاهش آسيب هاي اجتماعي تدوين كرده و اجرا مي كند.
از جمله اقدامات انجام شده در تحقق این محورهای هفتگانه می توان به احداث مدرسه و خانه بهداشت روستایي براي آسيب ديدگان در زلزله کرمانشاه، مشارکت در ساخت بيمارستان ۳۰۰ تخت خوابه بيماران اعصاب و روان، اعطاي وام هاي سبز قر ض الحسنه به منظور حمايت از محيط زيست، ايجاد باشگاه خيرين، با هدف هدايت نقدينگي خيرين براي رفع نيازهاي جامعه، اجراي طرح سفيران سلامت به منظور پوشش بخشي از هزينه هاي درمان بيماران نيازمند از طريق تسهيلات ارزان، مشارکت در آزادسازي زندانيان جرائم غيرعمد و حمايت از اشتغال آنها بوسيله پرداخت تسهيلات قر ض الحسنه و توزيع اقلام و وسايل آموزشي و بهداشتي در مناطق محروم کشوربوده است.

برنامه راهبردی بانک تا پایان سال چیست ؟

اعطای تسهیلات قر ض الحسنه به یک میليون و ۵۰۰ هزار نفر، کمک به رونق بازار از طريق تقويت تقاضا براي خريد کالاهاي ايراني از جمله فرش دستباف، صنايع دستي و گردشگري و صنايع كوچك با طرح مهركارت، اجراي طرح هاي اشتغال وكارآفريني؛ توسعه همكاري وحمايت ازطر ح هاي دانش بنيان براي كمك به اشتغالزايي و كا رآفريني، توسعه خدمات براي ناتوانان جسمي، در راستاي توسعه عدالت اجتماعي و ارتقاي رفاه و امنيت
اقتصادی همه اقشار جامعه از اولویت های این بانک در سال ۱۳۹۸ است.

در بخش وام ازدواج عملکرد بانک چطور بوده است؟

بانک قر ض الحسنه مهرایران، در راستای حمایت از ازدواج جوانان، طرح های تسهيلاتي براي زوج هاي جوان به منظورخريد جهيزيه و تشکيل زندگي مشترک در نظرگرفته است. موضوعي که از ديربازيكي از الزامات اين بانك درسياستگذاري هاي اعتباري بوده است و در همين راستا نيز بيشترين سهم از كل تسهيلات پرداخت شده، قرض الحسنه ازدواج در طرح ضربتي بانك مركزي از سوي اين بانك بوده است. از ابتداي سال ۱۳۹۸تا پايان خرداد ماه بالغ بر دو هزار ۸۱۲ فقره تسهيلات ازدواج به ميزان ۸۴۴ ميليارد ريال با سقف ۳۰۰ ميليون ريال پرداخت شده است. همچنين تا پايان سال گذشته بالغ بر ۲۳ هزار و ۵۰۰ فقره تسهيلات ازدواج به ميزان ۳ هزار ۶۷۰ ميليارد ريال باسقف ۱۵۰ ميليون ريال پرداخت شد. تا پايان سال ۱۳۹۶ نيز بالغ بر ۳۳ هزار و ۵۰۰ فقره تسهيلات ازدواج به ميزان ۳ هزار و ۳۵۰ ميليارد ريال باسقف ۱۰۰ ميليون ريال پرداخت شده است.

کد خبر 408511

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =