منطق اصلی بازارهای مالی  مورد توجه قرار گیرد

بازار پایه، مطابق ماده۴ دستورالعمل پذیرش، به منظور عرضه و نقل ‌و انتقال اوراق‌بهادار در فرابورس راه‌اندازی شد. در راستای دستورالعمل جدید این بازار، طبقه‌بندی شرکت‌های درج شده در بازار پایه فرابورس در تابلوهای «پایه زرد» «پایه نارنجی» و «پایه قرمز» پیشنهاد شده است. در شرایط جدید تابلوی «الف» حذف شده و از سوی دیگر تابلوهای «قرمز»،«زرد » و «نارنجی» جایگزین تابلوی «ب» و «ج» می‌شوند. از نظر برخی فعالان بازار، مکانیسم جدید معاملات بازار پایه با رنگ‌بندی نمادهای فعال در فرابورس با هدف بهبود سطح کارایی بازار و گامی به سوی هموارسازی تقارن اطلاعاتی برای سهامداران و سرمایه‌گذاران جدید است. البته دیگر کارشناسان معتقدند؛ اگر این دستورالعمل هم نتواند به خوبی اجرا شود، می‌تواند حال این بازار را وخیم تر کند. نکته ای که وجود دارد این است که طبق این دستورالعمل مدیران تشویق و تنبیه می‌شوند، همچنین در مجموع نهاد ناظر باید بداند با این محدودیت‌ها، چالش‌های بازار پایه بهبود پیدا نمی کند.

ریشه شکل‌گیری بازار پایه به ماده 99 قانون برنامه پنجم و پس از آن دائمی شدن آن در ماده 36 احکام دائمی قانون برنامه و با هدف ساماندهی معاملات در قالب یک بازار متشکل و جلوگیری از دستکاری یا معاملات غیرواقعی و شفافیت معاملاتی و اطلاعاتی شرکت‌های سهامی عام است. از آنجایی که هر فردی می‌تواند سهامدار شرکت‌های سهامی عام شود و محدودیتی در خصوص خرید و فروش آن به طور عام وجود ندارد، با گسترش شرکت‌های سهامی‌عام و همچنین توسعه بورس و اجرایی شدن قانون بازار اوراق بهادار مصوب 1384، معضل و مشکل شرکت‌های سهامی‌عام خارج از بورس ایجاد شد.
هرچند با قانون بازار اوراق‌بهادار تاسیس شرکت‌های سهامی‌عام ساماندهی شد، اما شرکت‌های موجود نیازمند ساماندهی بودند. همچنین وقوع کلاهبرداری‌ها و تخلفات متعدد سبب شد تا توجه نهاد ناظر به شرکت‌های سهامی عام خارج بورس بیش از پیش جلب شود و بدین ترتیب براساس قانون فوق‌الذکر شرکت‌های سهامی‌عام فقط در بازارهای بورس و خارج از بورس(فرابورس) دارای مجوز از سازمان بورس قابل معامله شدند.
در چند سال پس از این قانون، ده‌ها شرکت غیربورسی سهامی‌عام، اقدام به پذیرش در بازارهای مختلف بورس و فرابورس کردند و تعدادی از شرکت‌ها که فاقد شرایط لازم بودند به بازار پایه فرابورس راه یافتند. از سوی دیگر، با توجه به الزامات بورس‌ها و در صورت عدم کسب حداقل شرایط توسط شرکت‌ها برای پذیرش، اخراج می‌شوند و با توجه به سهامی‌عام بودن به طور اجباری در بازار پایه قابل معاملات هستند. شرکت‌های اخراجی که دو دسته غیرشفاف و زیان‌ده ( یا ترکیبی از هر دو ) را شامل می‌شوند، دسته‌های دیگر شرکت‌های بازار پایه هستند.
در مجموع شرکت‌های بازار پایه به شرکت‌های مناسب، غیر شفاف و زیان‌ده (یا ورشکسته) تقسیم می‌شوند. بنابراین تفکر و فلسفه اصلی راه‌اندازی این بازار، ساماندهی معاملاتی با هدف حفظ حقوق همه سهامداران و به خصوص سهامداران خرد بوده است. این مهم از طریق ایجاد کارایی اطلاعاتی، عملیاتی و تخصیصی محقق می‌شود. کارایی اطلاعاتی ناظر بر دسترسی به قیمت‌های معاملاتی و اطلاعات ریز ساختار بازار و صورت‌های مالی است. بنابراین از این جهت، دسترسی به اطلاعات معاملات و شفافیت ریز ساختار و همچنین الزام شرکت‌ها به ارائه و شفافیت اطلاعات و پیگیری حقوقی لازم در صورت عدم ارائه اطلاعات ضروری است. زیرا شرکت‌های سهامی‌عام دارای ذی‌نفعانی هستند و سهامداری و مدیریت آن‌ها نیازمند رعایت حقوق همه ذی‌نفعان از جمله سهامداران خرد و اقلیت است. البته کارایی عملیاتی ناظر بر فرآیندهایی است که بتوان به سهولت معاملات را اجرا کرد. توسعه سامانه‌های معاملاتی برخط می‌تواند نقش موثری در این حوزه داشته باشند.

 

  • سید فرهنگ حسینی- مدیرعامل و عضو هیأت‌مدیره گروه صنعتی و معدنی امیر
  • شماره ۳۱۱ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۱۵
کد خبر 408146

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =