یکم اکسیر فارابی صدر نشین شد

بررسی عملکرد ۴۱ صندوق سرمایه‌گذاری در هفته منتهی به ۲۷ فروردین ماه نشان می‌دهد که متوسط بازدهی صندوق‌ها، ۶/۶ درصد بوده است. همچنین ۱۶ صندوق بازدهی بیشتری از شاخص کسب و همه صندوق‌های بررسی‌شده بازدهی مثبت داشته‌اند.

بررسی عملکرد 41 صندوق سرمایه‌گذاری در هفته منتهی به 27 فروردین ماه نشان می‌دهد که متوسط بازدهی صندوق‌ها، 6/6 درصد بوده است. همچنین 16 صندوق بازدهی بیشتری از شاخص کسب و همه صندوق‌های بررسی‌شده بازدهی مثبت داشته‌اند.
 در هفته‌ای که گذشت، صندوق یکم اکسیر فارابی با کسب بازدهی 46/10 درصد پربازده‌ترین صندوق بود. این صندوق 17 درصد از سرمایه 370 میلیارد ریالی خود را در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای، 16 درصد در صنعت فلزات اساسی، 15 درصد در صنعت مواد و محصولات دارویی، 11 درصد در صنعت محصولات شیمیایی، 6 درصد در صنعت لاستیک و پلاستیک و 4 درصد در سایر دارایی‌های با نقدشوندگی بالا سرمایه‌گذاری کرده است. صندوق مشترک توسعه ملی نیز با کسب بازدهی 22/10 درصد دومین صندوق با بازدهی مثبت هفته است. این صندوق 24 درصد از سرمایه 268 میلیارد ریالی خود را در صنعت محصولات شیمیایی، 19 درصد در صنعت فلزات اساسی، 18 درصد در صنعت محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر، 8 درصد در صنعت مواد و محصولات دارویی، 7 درصد در صنعت استخراج زغال سنگ و 8 درصد در سایر دارایی‌های با نقدشوندگی بالا سرمایه‌گذاری کرده است.
صندوق قابل معامله سپهر کاریزما (ETF) نیز با کسب بازدهی 91/8 درصد در مکان سوم صندوق‌های پربازده قرار گرفته است. این صندوق 23 درصد از سرمایه 563 میلیارد ریالی خود را در صنعت فلزات اساسی، 15 درصد در سهام شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی، 11درصد در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای، 10درصد در صنعت محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر و 3درصد در سایر دارایی‌های با نقدشوندگی بالا سرمایه‌گذاری کرده است. از طرف دیگر صندوق نیکوکاری کشتی ورزش ملی ایران با کسب بازدهی 71/0‌درصدی کم‌بازده‌ترین صندوق هفته بوده است. این صندوق 6 درصد از سرمایه 94 میلیارد ریالی خود را در سهام شرکت‌های بورسی و 94‌درصد در سایر دارایی‌های با نقدشوندگی بالا سرمایه‌گذاری کرده است.

 

  •  یونس پاسبان- کارشناس ارزش‌گذاری، مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین
  • شماره ۳۰۰ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۴
کد خبر 405671

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =