نفت در بالاترین سطح سال

روز سه شنبه در حالی که بسیاری از بازارهای جهانی پس از یک تعطیلی طولانی به مناسبت عید پاک بازگشایی شدند، سهام بازارهای آسیایی رشدی ملایم را تجربه کرد و قیمت نفت خام نیز به بالاترین سطح خود در سال جاری رسید.

به گزارش صدای بورس، به نقل از رویترز، شاخص اصلی ام اس سی آی سهام آسیا پاسیفیک به جز ژاپن ۰.۱ درصد بالاتر رفت و نیکی ژاپن به مقدار ناچیزی تغییر وضعیت داد.اما قیمت سهام در بازار سرمایه چین به دنبال نگرانی از افول سیاست‌های تحریک مالی دچار افت شدیدی شد. سرمایه‌گذاران نگرانند که شاید دولت چین، پس از مشاهده گزارش های مثبت اقتصادی سه ماهه اول، ترمز طرح تزریق پول به اقتصاد را بکشد و از این بابت موجب کند شدن روند رشد اقتصاد شود. روز سه شنبه شاخص بازار شانگهای ۰.۴ درصد ریزش کرد. این ریزش پس از آن بود که سیاست‌گذاران پولی چین اعلام کردند که سیاست تحریک مالی خود را به زودی تعدیل خواهند کرد.تحلیلگران معتقدند به دلیل رشد بدهی‌های چین، احتمالا پکن رویکردی محتاطانه نسبت به سیاست انبساط مالی خود خواهد داشت – رویکردی که بسیاری اعتقاد دارند موجب ریزش شدید سهام آن کشور خواهد شد– اما برخی نیز خوش‌بینانه‌تر اظهار نظر می کنند. استفان هوفر، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در بانک ال جی تی آسیا در هنگ کنگ، به رویترز گفته است که وی انتظار دارد چین فقط به تنظیم بازار روی بیاورد.

به گفته وی، "تا به این جای کار ما شاهد یک رشد عالی در سهام بازارهای چین بوده ایم و سودهای سهام نیز کاملا طبیعی بوده اند. به نظر نمی رسد که چین بخواهد خیلی سریع سیاست پولی خود را تغییر دهد."شاخص سهام شرکت‌های بزرگ چین از ابتدای سال حدود ۴۰ درصد، رشد کرده اند چراکه سرمایه‌گذاران انتظار داشته اند که بسته‌های تحریک مالی بیشتری از راه برسد و گفتگوهای تجاری واشنگتن و پکن نیز به یک توافق ختم شود.از سوی دیگر، قیمت نفت در حال صعود بوده و به بالاترین سطح خود در سال جاری رسیده است. افزایش ناگهانی قیمت نفت خام بیشتر به سبب تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران بوده است. قیمت‌های جهانی نفت دیروز ۲ درصد رشد کردند.نفت برنت اینترنشنال روز دوشنبه ۲.۹ درصد رشد کرد و ۷۴.۰۴ دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت وست تگزاس نیز ۲.۷ درصد بالاتر رفت و ۶۵.۷۰ دلار در هر بشکه معامله شد. هر دوی این شاخص‌ها در بالاترین سطح خود در ۶ ماهه اخیر هستند اما افزایش ناگهانی قیمت‌ها اثر ناچیزی روی بازارهای مالی جهان داشته است.برخی تحلیلگران می گویند اگر وست تگزاس بین ۷۰ تا ۷۵ دلار معامله شود آن وقت می توان انتظار داشت که اثرات افزایش قیمت نفت را به قدر ناچیزی در بازارها مشاهده کنیم. در آن صورت، شاید افزایش قیمت نفت تاثیر کوچکی بر روی اوراق خزانه آمریکا و یا نرخ دلار/ین بگذارد.

کد خبر 405657

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =