۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
تضعیف سیگنال‌فروشی امکان پذیر است

استفاده از سیگنال‌ خرید و فروش سهام بعضا مورد استقبال افرادی قرار می‌گیرد که انرژی، زمان و دانش کافی برای تحلیل سهام و بازار سرمایه را ندارند . همچنین وجود این مسایل موجب سوء استفاده سیگنال فروشان می‌شود و از این رو افراد برای جبران زیان دوره‌های پیشین خود در بازار سهام، جذب چنین کانال‌ها و سایت‌هایی می‌شوند.

درواقع نمی‌توان موضوع سیگنال‌فروشی را رد و یا آن را به طور کل مضر دانست چرا که می‌توان با سامان بخشیدن به این فضا استفاده مفیدتری از آن داشت. البته این موضوع در برخی موارد می‌تواند به صورت یک پیشنهاد برای تحلیلگران مورد استفاده قرار گیرد زیرا امکان تحلیل و بررسی هم زمان به وضعیت سهام 500 شرکت بورسی وجود ندارد. همچنین سیگنال فروش‌ها معمولا به دو روش فعالیت می‌کنند؛ یکی از طریق اعلام شماره حساب و فروش سیگنال و اخذ پول و روش دوم به صورت رایگان بوده که در این مدل نمی‌توان به صداقت و نیت ادمین کانال و سایت اعتماد کرد. تجربه نشان داده سیگنال فروشان، سهام مد نظر خود را در طول یک بازه زمانی و در قیمت‌های پایین و مناسب خریداری کرده و برای جذب سرمایه جدید و عبور از مقاومت‌های سهم در بازار اقدام به سیگنال‌فروشی و گذاشتن چارت و تحلیل در مورد سهم مورد نظر می‌کنند. البته با در نظر گرفتن روش اول سهامداران باید مطلع باشند که در صورت درست بودن تحلیل و سیگنال این اشخاص قطعا ثروت صاحبان کانال و سایت‌ها چندین برابر می‌شد.
اکثر افرادی که دنبال کننده سیگنال‌های این چنینی اند، طالب سودهای کوتاه مدت با بازدهی بالا هستند. در صورتی که اگر فعالان بازار سرمایه خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها و یا تحت مشاوره مشاوران سرمایه گذاری قرار دهند قطعا در بلند مدت بازدهی بالاتر، مطمئن و کم ریسک‌تری را خواهند داشت. موضوعی که بین سیگنال‌فروش‌ها رایج است، این افراد معمولا سیگنال‌های خود را از بین شرکت‌هایی که سرمایه، حجم مبنا و سهام شناوری کمی دارند انتخاب می‌کنند و به ندرت می‌توان دید که سیگنال فروش‌ها سهام بنیادی با سرمایه بزرگ را برای خرید انتخاب کنند.
در این بین سهامدارانی که با سیگنال این اشخاص اقدام به معامله کرده اند نمی توانند برای زیان خود طرح دعوی کنند چرا که هیچ هویت و شناسنامه مشخصی از سیگنال فروشان در دست ندارند.ضمن این که مراحل شکایت در این قبیل موضوعات یک تا دوسال زمان بر است. به طور کلی سیگنال فروشی و جهت دهی به روند معاملات بازار سرمایه از نگاه قضایی جرم محسوب می‌شود و طبق ماده 49 قانون بورس اوراق بهادار مجرم به حبس تعزیری از یک تا 6ماه و جزای نقدی محکوم خواهد شد.
البته لازم به ذکر است در موضوع سیگنال فروشی و مشاوره، هرگونه مشاورسرمایه گذاری در حوزه سهام باید با مجوز رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار صورت گیرد و در واقع سازمان بورس قبل از اعطای مجوز به این نهادهای مالی دانش مالی و سلامت مدیران این مجموعه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. بر این اساس به نظر می‌رسد حمایت سازمان بورس از شرکت‌های مشاورسرمایه‌گذاری و تقویت زیرساخت‌های آنها و حذف و مبارزه با افراد و گروه‌های غیرمجاز موجب جان بخشیدن به ارکان بازار سرمایه و کمرنگ شدن فعالیت دلالان و سفته بازان خواهد شد. همچنین تقویت معاملات الگوریتمی، هوش مصنوعی و معاملات تحلیل محور می‌تواند تا حدودی موجب تضعیف پدیده سیگنال‌فروشی شود. همچنین با توجه به موارد مذکور اقدامات اخیر سازمان بورس و واحد حقوقی برای تضعیف و حذف این پدیده با توجه به تعدد این فضاها تا حدودی قابل قبول بوده و در عمل هم بارها شاهد حذف این کانال‌ها و سایت‌ها بوده ایم. بنابراین لازم است برای تقویت و سلامت بازار سرمایه، سازمان بورس و واحد حقوقی سازمان علاوه بر اقدامات قبلی خود اقدامات جدیدی هم اعمال کنند.

 

  • اکبر حامدی-قائم مقام شرکت کارگزاری ملل پویا
  • شماره ۲۹۹ هفته نامه اطلاعات بورس-صفحه۴
کد خبر 405456

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =