عرضه نفت دربورس در ایام عید تداوم یابد

عرضه موفق نفت در بورس نیازمند ثبات و اطمینان بخشی به بازار مبنی بر عرضه محموله های بورس در زمان های مشخص است، بنابراین کارشناسان معتقدند روند فروش نفت در تعطیلات نوروز نباید متوقف شود.

به گزارش صدای بورس به نقل از مهر، از آبان ماه امسال عرضه نفت در رینگ بین المللی بورس انرژی آغاز شد. پس از فراز و نشیب‌های مختلف در نهایت در لایحه بودجه، دولت مکلف شد ماهانه شش میلیون بشکه نفت و میعانات گازی را در بورس عرضه کند. البته این بند از لایحه ربطی به زمان تحریم و یا غیر تحریم ندارد و به صورت مستمر ادامه خواهد داشت. در حال حاضر وزارت نفت یک هفته در میان نفت و میعانات گازی را در رینگ صادراتی بورس انرژی به طور مستمر عرضه می‌کند.

استمرار عرضه بیش از هر چیز می‌تواند برای سرمایه گذاران در بورس جذاب باشد. در این حالت سرمایه گذاران هنگام مشاهده تداوم و استمرار در عرضه نفت، با اطمینان بیشتر می‌توانند به سرمایه گذاری و بازاریابی و شبکه سازی برای خرید و فروش نفت اقدام کنند. به عبارت دیگر در این صورت، خریداران نسبت به عرضه مستمر نفت در زمان‌های مشخص، اطمینان می‌یابند.

با توجه به لزوم استمرار عرضه نفت و با فرارسیدن ایام تعطیلات نوروز، به نظر می‌رسد شرکت ملی نفت هنوز تصمیمی برای عرضه نفت و میعانات گازی در این ایام نگرفته است.

عرضه نفت در تعطیلات نوروز؛ پیغامی مهم و مثبت برای بازار

محمد صادق کریمی، کارشناس بورس درباره لزوم استمرار عرضه‌ها حتی در ایام نوروز به خبرنگار مهر گفت: در این ایام نیز مطابق ایام دیگر سال، عرضه‌ها باید پیگیری و دنبال شود. این پیغام مهم و مثبتی برای بازار است که عرضه‌ها در بورس انرژی تعطیلات عید و غیر عید ندارد و همیشه انجام خواهد شد. بدین صورت اطمینان لازم به خریداران مبنی بر عرضه مداوم و همیشگی نفت در بورس داده می‌شود.

وی همچنین برای موفقیت بیشتر عرضه نفت در بورس انرژی افزود: شرکت ملی نفت و بورس، باید در معرفی این سازوکار به مشتریان خارجی خیلی فعال‌تر باشند و بازاریابی کنند. دلیل معامله نشدن در برخی عرضه‌ها، آشنا نبودن خریداران و محافظه کاری و عدم اطمینان آنها است. پس بورس و شرکت ملی نفت، باید به بازار مبنی بر عرضه مستمر و رفع اشکالات اطمینان لازم را بدهند.

فروش نفت تعطیلات ندارد

هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز در خصوص استمرار عرضه در ایام نوروز گفت: فروش نفت، تعطیلات ندارد. ساعت و روز کاری ما در بورس انرژی باید با ساعت و روز کاری دنیا تنظیم شود. بورس نیز مشابه بسیاری از واحدهای عملیاتی، مانند بیمارستان‌ها که هیچ وقت تعطیل نمی‌شوند، نباید تعطیل شود.

وی اظهار داشت: همان طور که در تمام روزهای فروردین، فروش و صادرات نفت انجام می‌شود، باید عرضه نفت و میعانات گازی در بورس نیز مطابق روند عادی و زمان بندی مشخص خود انجام شود.

کد خبر 405137

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =