انتقاد شدید اپوزیسیون آلمان از اجرای کند ومحدودیت‌های اعمال شده در "اینستکس"

اپوزیسیون آلمان با انتقاد از روند کند اجرای سیستم مالی اینستکس برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، برلین را متهم به عدم تمایل برای مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه تهران کردند.

به گزارش صدای بورس به نقل از روزنامه "هندلزبلات" آلمان، اپوزیسیون در پارلمان آلمان و عرصه اقتصادی این کشور درباره روند کند تشکیل سیستم مالی اروپایی برای تجارت با ایران به منظور دور زدن تحریم های آمریکا علیه این کشور ابراز نارضایتی کرده اند.

دولت آلمان همراه با فرانسه و انگلیس در اواخر ژانویه درباره ایجاد یک سیستم مالی اروپایی مستقل از یورو برای تجارت با ایران توافق کردند.

محافل صنعتی در آلمان بر این باورند که چنین سیستمی به ندرت در حال اجرا است. از عرصه سیاسی آلمان هم انتقاد شدیدی به این ابزار حمایت از مبادلات تجاری با ایران موسوم به "اینستکس" وارد شده است.

دولت فدرال آلمان در پاسخ به یک درخواست پارلمانی مربوط به اواخر فوریه اعتراف کرده است که تجارت با ایران در ماه های اخیر کاهش پیدا کرده است.

 بر اساس پاسخ "والتر لیندنر"، معاون وزیر امور خارجه آلمان به این درخواست پارلمانی، اینستکس ابتدا بر بخش های مهم برای مردم ایران مانند صادرات دارو و مواد غذایی تمرکز خواهد کرد. به گفته لیندنر این سیستم مالی جدید باید در این راستا نقش داشته باشد که از طریق تجارت های اروپایی مشروع با ایران شرایط زندگی مردم ساده در ایران را به صورت چشمگیری بهبود بخشد.

"کلاوس ارنست"، رئیس کمیسیون اقتصادی و از سیاستمداران حزب چپ آلمان این استراتژی را اساسا زیر سوال برده و اظهار داشته است که محدودیت سازو کار مالی اینستکس به بخش های دارو و تولیدات پزشکی و مواد غذایی و کالاهای مصرفی نشان از عدم تمایل دولت فدرال آلمان برای مخالفت با تحریم های آمریکا است.

وی با اشاره به اینکه این کالاها در هر صورت از دایره تحریم ها مستثنی هستند همچنین گفت: من تردید دارم که ایران به این ترتیب به اندازه کافی انگیزه برای پایبندی به توافق هسته ای بیاید و اروپا را به این معاهده پایبند ببیند.

"کریستین دور"، معاون فراکسیون حزب لیبرال دموکرات آلمان هم در مصاحبه ای با "هندلزبلات آلمان" اظهار داشته است که دولت آلمان در مسئله تحریم ها علیه ایران خود را به کری زده و نسبت به آن بی اعتنا است. به نظر می رسد که کابینه دولت فدرال آلمان به مشکلات مالی شرکت های آلمانی که در کشمکش های ایران و آمریکا گرفتار شده اند بی توجه است. دولت همچنان بدون اینکه کاری انجام دهد تماشا می کند.

امید نوری پور، از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان هم در این باره هشدار داده و اظهار داشته است که نیروهای به زعم وی افراط گرا در ایران علیه نیروهای محافظه کار کار خود را پیش می برند اگر مناسبات تجاری با ایران متوقف شود.

کلاوس ارنست هم بر این باور است که دولت آمان خود را در پس مفهوم تجارت مشروع با ایران مخفی کرده بدون اینکه بتواند توضیح دهد که منظورش از این مفهوم چیست.

در واقع بر اساس قواعد اروپایی مثلا همکاری ها در زمینه نفتی در ایران قانونی است که البته رئیس جمهور آمریکا می خواهد آن را متوقف کند.

مقررات بازدارنده اتحادیه اروپا برای شرکت های اروپایی پیوستن به تحریم های کشورهای خارج از این اتحادیه را ممنوع می کند.

اما رئیس فراکسیون اقتصادی حزب چپ آلمان این انتقاد را به دولت وارد می کند که کاملا مطیع الزامات آمریکا در این رابطه است و از آن تبعیت کرده و مقررات ممنوعه اتحادیه اروپا را جدی نمی گیرد.

پس از گذشت ماه‌ها و دادن وعده‌های تکراری در راه‌اندازی ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری، نهایتا در روز پنجشنبه 11 بهمن ماه، این کانال مالی با نام INSTEX در فرانسه ثبت و مدیریت آن را "پر شیفر" آلمانی با سابقه طولانی مدیریت در کامرز بانک بر عهده گرفت.

در این سازو کار مبادلات با یورو انجام خواهد شد و البته نکته قابل تامل این است که در این ساز و کار ایران پولی دریافت نمی کند بلکه نفت خود را به کشورهای اروپایی داده و در مقابل اقلام مورد نیاز خود را از آن ها دریافت می کند.

کد خبر 404957

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =