شورای همکاری باید با ایران به تفاهم برسد

وزیر امور خارجه قطر روز دوشنبه از اعضای شورای همکاری خلیج فارس خواست با ایران به تفاهم برسند.

به گزارش صدای بورس به نقل از روزنامه گاردین، «محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی»، وزیر امور خارجه قطر از قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا خواست رویکرد جامع‌تری در قبال منطقه در پیش بگیرند. او گفته راهکارهای یکجانبه‌ای که در آنها ایرانی‌ها یا فلسطینی‌ها حذف شوند، کارساز نخواهد بود.

به‌نوشته روزنامه گاردین، بن‌عبدالرحمن گفت: «هر کسی که در حال حاضر اوضاع را ــ و قطبی‌سازی در منطقه را ــ بررسی کند مطمئن می‌شود که اوضاع این‌طور نخواهد ماند. نمی‌توان برای مدت طولانی به افراد ظلم کرد بنابراین، برای جلوگیری از وقوع این بی‌ثباتی ما می‌خواهیم سران کشورها، اصلاح امور را آغاز کنند. لازم است ما به‌جای دیپلماسی ارتجاعی، دیپلماسی نفوذی را اجرا کنیم».

وزیر خارجه قطر از عربستان سعودی خواست با تحقیقات درباره قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی همکاری کند.

روزنامه گاردین نوشته قطر به‌خلاف اکثر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از توافق هسته‌ای برجام حمایت می‌کند و از محور ضدایرانی آمریکا ــ سعودی ــ اسرائیل فاصله گرفته است. بن‌عبدالرحمن گفت: «موضع ما در خصوص توافق ایران این است که مانند اروپایی‌ها از آن حمایت می‌کنیم».

رئیس دستگاه دیپلماسی قطر تأکید کرد این موضوع به‌معنای آن نیست که کشورش ائتلاف جدیدی با ایران و ترکیه تشکیل داده است. بن‌عبدالرحمن، خواستار گفت‌وگوی اعضای شورای همکاری خلیج فارس با ایران شد.

وی گفت: «لازم است شورای همکاری خلیج فارس با ایران به تفاهم برسد؛ نه‌فقط با عربستان سعودی و ایران. همه ما در مجاورت هم زندگی می‌کنیم و لازم است به تفاهم برسیم. این موضع مشترک کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] تا سال 2017 بود، اما محاصره ما همه چیز را تغییر داد».

کد خبر 403894

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =