قیمت روغن باید ۲۰ درصد افزایش پیدا کند

عضو انجمن تولیدکنندگان روغن گفت: به دلیل یک شبه بودن تصمیمات اکنون ۸۰۰ تن روغن در گمرکات مختلف کشور زیر باران و برف مانده و چون پروانه بهداشت آنها صادراتی است نمی‌توان برای داخل مصرف کرد از طرف دیگر هم نمی‌گذارند صادر شود و این روغن‌ها همین طور مانده است.

به گزارش صدای بورس به نقل از ایلنا، در بازدید خبرنگاران از شرکت تولید روغن مارگارین حسین نیکخواه مدیرعامل این شرکت با اشاره به سابقه فعالیت مجموعه مارگارین گفت: این شرکت در سال 1332 با برند خروس که قدیمی‌ترین برند روغن نباتی است افتتاح شد و اکنون هلدینگ توسعه صنایع بهشهر سهامدار اصلی آن است. این شرکت سهامی عام است و به تازگی جشن 65 سالگی خود را گرفته است و سهم 15 درصدی از بازار روغن کشور را در اختیار دارد و دومین تولیدکننده روغن خوراکی است.

عضو انجمن تولیدکنندگان روغن گفت: عمده تولید این شرکت روغن صنعت و صنف است که برای شیرینی‌پزها، کارخانجات کیک و کلوچه و کنسرو تولید می‌شود و 30 درصد تولید متعلق به روغن خانوار است ما در سال جاری تا تیرماه که صادرات روغن مجاز بود توانستیم 21 میلیون یورون صادرات به افغانستان، عراق و کشورهای سی ای اس داشته باشیم اما یک شبه به دستور وزیر وقت صنعت صادرات ممنوع شد و این مساله علاوه بر اینکه به اعتبار و تعهدات بین‌المللی شرکت ضربه زد بلکه باعث شد برنامه‌های تولید ما نیز که یک ماهه تنظیم می‌شود و بر اساس سفارش مشتریان است کاملا به هم بریزد.

وی افزود: به دلیل یک شبه بودن تصمیمات اکنون 800 تن روغن در گمرکات مختلف کشور زیر باران و برف مانده و چون پروانه بهداشت آنها صادراتی است نمی‌توان برای داخل مصرف کرد از طرف دیگر هم نمی‌گذارند صادر شود و این روغن‌ها همین طور مانده است.

نیکخواه با انتقاد از روند قیمت‌گذاری تعزیراتی روغن گفت: 92 درصد مواد اولیه ما وارداتی است همزمان با افزایش قیمت ارز قیمت روغن خام و نهاده‌ها در سطح بین‌المللی افزایش یافته از سوی دیگر چون تحریم هستیم هزینه‌های ما به خصوص در بخش خرید به شدت بالا رفته زیرا دیگر شرکت‌های عمده تامین کننده روغن با ما کار نمی‌کنند و ما مجبور شده‌ایم به سمت واسطه‌ها برویم همین عدم به صرفه بودن باعث شده که ما خط تولید روغن حلب 16 کیلویی خود را تعطیل کنیم تا مقداری از زیان‌دهی شرکت کم شود.

وی ادامه داد: روزی نیست که از شهر یا استانی خبری به من نرسد که کمبود روغن به خصوص در حوزه صنف و صنعت وجود دارد اگر وضعیت قیمت‌گذاری اصلاح نشود ما در آینده شاهد آشفتگی خواهیم بود چون شرکت‌ها سعی می‌کنند به هر طریق از زیان‌دهی خارج شوند. ما بر روی هر حلب 16 کیلویی روغن 20 هزار تومان ضرر می‌دهیم. نکته دیگر آنکه اکنون شب عید است و پس از آن به فاصله کمی ماه رمضان شروع می‌شود که در این دو برهه اوج مصرف روغن است و باید برای وضعیت بازار فکری شود. اکنون بازار سیاه تشکیل شده امابه جای اینکه تولیدکننده سود ببرد دلال‌ها این وسط سود کلانی می‌برند.

وی تصریح کرد: برای تعادل در بازار نیازمند افزایش حداقلی 20 درصد قیمت روغن هستیم.

کد خبر 403866

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =