گزارش هفتگی بازار های جهانی فولاد منتشر شد

گزارش هفتگی بازارهای فولاد منتشر شد.

به گزارش صدای بورس به نقل از فولاد ایران، در حالی که قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین پس از تعطیلات سال نو این کشور از ۹۰ دلار هر تن خشک سی اف آر نیز فراتر رفته بود و تا اواخر هفته گذشته با توجه به عقب نشستن خریدارها، به سطح قبل از تعطیلات که هنوز شرکت واله برزیل هم وضعیت فورس ماژور اعلام نکرده بود بازگشت و حدود ۸۶ دلار هر تن خشک سی اف آر شنیده شد.

فعلا اختلالی در عرضه سنگ آهن دیده نمی شود و پیش بینی ها از آینده میزان عرضه شرکت معدنی واله نیز دقیق و روشن نیست ولی بر اساس برخی تحلیل ها انتظار می رود حدود ۷۰ میلیون تن تولید سالانه این شرکت تحت تاثیر اتفاقات اخیر کاهش یابد.

فعلا که کارخانه های چینی سنگ آهن کافی برای تولید ۲۰ تا ۳۰ روز را در انبارها دارند باید منتظر ماند و دید با افزایش تولید بهار با چه مشکلاتی برای تامین سنگ آهن خلوص بالا روبرو خواهند شد. ولی مصرف کننده های چینی از طرفی اظهار داشته اند که نگران کاهش عرضه واله نیستند چون سنگ آهن برزیل فعلا مازاد عرضه دارد و چینی ها جایگزین های کافی دارند. آن ها معتقدند مصرف کننده های غیر چینی بیشتر باید نگران کاهش عرضه برزیل باشند. اروپایی ها در این بین به دنبال خرید بیشر گندله هند هستند و احتمالا قیمت گندله صادراتی هند روند صعودی خواهد داشت. در حال حاضر گندله صادراتی خلوص ۶۴ درصد هند با ۱۰ دلار افزایش قیمت نسبت به هفته گذشته به ۱۱۴ دلار هر تن فوب رسیده است.

بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد  ۴۴.۲ دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز حدود ۴۳ دلار هر تن فوب بود.

قراضه

در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ هفته گذشته تا ۳۳۷ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. روزهای پایانی هفته معاملات جدیدی نهایی نشد و میانگین قیمت بازار ۳۳۰ تا ۳۳۱ دلار هر تن سی اف آر بود که نسبت به یک هفته قبل تا ۱۰ دلار بالاتر است. برخی معتقدند بازار قراضه ترکیه منتظر کمی کاهش قیمت است چرا که هفته های اخیر خرید های خوبی صورت گرفته، فولادسازان ترک در حال حاضر توجهشان بیشتر به فروش فولاد و بیلت تولیدیشان است.

اخیرا مزایده صادراتی قراضه ژاپن با افزایش قیمت روبرو بود و با ۲۸ دلار بهبود ۲۸۸ دلار هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد و همین امر قیمت را در بازار داخلی آن نیز تا ۵ دلار بالا برده به ۲۳۹ تا ۲۸۵ دلار رساند.

در شرق آسیا محدودیت عرضه امریکا قیمت قراضه وارداتی را در تایوان ۲۷ دلار بالا برد و ۳۰۵ دلار هر تن سی اف آر شد. در هند نیز قراضه خرد شده وارداتی در ۳۴۰ دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود.

بیلت

بازار صادرات بیلت سی آی اس هفته گذشته به روند صعودی ادامه داد چرا که بازار مواد اولیه در رونق است و از طرفی عرضه تولیدات بیلت ماه مارس سی آی اس نیز کم است. از طرفی چون قراضه در ترکیه به ثبات رسید خریداران بیلت سی آی اس افزایش قیمت هار ا نپذیرفتند. قیمت پیشنهادی از ۴۴۵ دلار به ۴۷۰ دلار هر تن فوب افزایش داشته است. معاملاتی در ۴۶۵ دلار نیز شنیده شد.

در بازار داخلی و واردات بیلت ترکیه رشد قیمت چشمگیری مشاهده شده که به دلیل رونق بازار قراضه بوده است. تقاضای داخلی نیز رو به بهبود است و از افزایش قیمت ها حمایت خواهد نمود. قیمت پیشنهادی رایج بیلت در بازار داخلی ۴۶۰ دلار هر تن درب کارخانه است و برخی تا ۴۸۰ دلار نیز پیشنهاد داده اند که فعلا خریداری ندارد. قیمت ها نسبت به هفته قبل تا ۳۰ دلار رشد قیمت داشته است.

در بازار داخلی چین بیلت حدود ۷ دلار ارزان تر شده ۵۰۱ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد قیمت نسبت به قبل از تعطیلات سال نو چین ۶ دلار کمتر است. موجودی کارخانه ها بالا بود از این رو نتوانستند با افزایش اخیر قیمت سنگ آهن قیمت های خود را بالا ببرند تا حاشیه سودشان تامین شود. نظرات فعالان بازار در مورد آینده نزدیک متفاوت است برخی معتقدند خرید های چینی ها پس از تعطیلات تنها دچار تاخیر شده و به زودی بازار رونق می گیرد که احتمالا تا هفته آینده طول خواهد کشید چون برخی هنوز در تعطیلاتند. در این بین برخی دیگر اینقدر خوش بین نیستند و معتقدند ساخت و ساز در چین پس از تعطیلات با توجه به بارش باران بهتر نشده و تا پایان ماه مارس این وضعیت جوی کم و بیش ادامه خواهد داشت.

مقاطع

هفته گذشته در بازار صادرات چین میلگرد ۲۰ دلار بهبود داشت و ۵۱۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

رشد قیمت مواد اولیه و رونق بازارهای جهانی بیلت به عرضه کننده های مقاطع سی آی اس نیز انگیزه بیشتر داده قیمت پیشنهادی از ۴۶۰ دلار دو هفته قبل به ۵۰۰ دلار هر تن فوب رسیده است. تقاضای خوب و قیمت های بالای بازار داخلی روسیه نسبت به بازارهای جهانی، علل اصلی رشد قیمت مقاطع سی آی اس است.

در بازار مقاطع ترکیه نیز رشد قیمت ادامه داشت و میلگرد صادراتی ۱۰ دلار رشد داشته و تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب نیز شنیده شده است. تقاضای داخلی ترکیه کمی بهتر شده که به لطف رونق بازار بیلت و قراضه است. در بازار داخلی ترکیه نیز میلگرد ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه شد. تقاضای داخلی کم است ولی خرید هایی در حال انجام می باشد فعالان بازار نیز نگران افزایش قیمت ها هستند چون در بازار های جهانی نیز تقاضا چندان مطلوب نیست.

در بازار داخلی اروپا میلگرد حدود ۴ یورو رشد داشته ۵۲۵ یورو هر تن درب کارخانه شد.  در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

ورق

جو مثبت بازارهای مواد اولیه ورق سی آی اس را بالا برد و ورق گرم از حدود ۴۵۰ دلار چند هفته قبل به ۵۰۰ تا ۵۲۵ دلار هر تن فوب رسیده است. تعمیرات برخی خطوط تولید عرضه را کم کرده و بر قیمت ها اثر مثبت گذاشته است. باید دید روند صعودی تا چقدر ادامه دارد.

در بازار چین ورق گرم صادراتی تا ۱۰ دلار رشد داشت و ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. ولی بازار داخلی پس از تعطیلات بهبودی نداشته است. در کل روند بازار چین خیلی روشن نبود و خریداران خارجی نیز انتظار را بر معامله ترجیح دادند.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۶۸۴ دلار به ۶۷۷ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش یافت. در اروپا نیز ورق گرم نسبتا در ثبات بوده ۵۰۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

کد خبر 403743

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =