واگذاری ۸۰ تا ۱۰۰درصد اموال بانک ها از طریق بورس اوراق بهادار و بورس کالا

وزیر امور اقتصاد و دارایی به شفاف سازی اموال مازاد بانک های کشور اشاره کرد و گفت: اموال تملیکی­ بانک ها از ۷۰ هزار میلیارد الی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود البته این ارقام مربوط به آبان ماه امسال بوده که با بروز رسانی آن حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان محتمل تر است. برای فروش و واگذاری این اموال از پتانسیل بورس اوراق بهادار و بورس کالا به صورت فروش بلوکی اقدام می کنیم و­ امیدواریم که از طریق این عرضه، ۸۰­ الی ۱۰۰ درصد اموال بانک ها واگذار شود.

به گزارش صدای بورس، فرهاد دژپسند در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: گرچه نیمه نخست امسال اوضاع اقتصادی کشور متلاطم بود اما با تدابیر و درایت های بجای دولت موفق به رفع مداخله های مزاحم گونه شد و توانست شاخص های اقتصادی را کنترل کند و نرخ تورم ماهانه را از ۸.۶ درصد به ۸.۱ درصد رسید. شهریور و مهر امسال این نرخ حدود ۷ درصد بود اما حالا به ۲ درصد رسیده است.

وی افزود: برخی رشد اقتصادی را نگران کننده عنوان می کردند اما با توجه به آمارهایی که از آغاز امسال در دست است وضعیت اقتصادی کشور دیگر نگران کننده نیست در ضمن آمار بیکاری هم طبق مستندات مرکز آمار در ۹ ماهه نخست امسال کاهش داشته است.

وی گفت:تراز تجاری کشور در ۱۰ ماهه نخست امسال مثبت بوده و دلیل آن فقط کاهش واردات نبوده بلکه صادرات ما با همه مشکلات، رشد مثبتی داشته است البته این وضعیت ایده آل نیست.

وی افزود: باید با هدایت نقدینگی، تورم را مدیریت کنیم در مورد تراز­تجاری هم اگر صادرات غیر نفتی ما بیشتر شود می توان امیدوار­ بود که شرایط بهتری را پیش روی اقتصاد کشور شاهد باشیم افزایش نرخ ارز برای واردات آسیب رسان و برای صادرات بسیار مفید است.

وزیر اقتصاد و دارائی  گفت: چشم انداز را ما باید بسازیم باید از حداکثر فرصتها استفاده و از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم­ با این روند می توان چشم انداز خوبی را متصور شد.

دژپسند در راستای شفاف سازی اموال مازاد بانک های کشور گفت: بانک ها برخی اموالشان را به ناچار تملیک کرده اند اما دلیلی ندارد که به ناچار آنها را نگهدارند زیرا اصل بر بهبود شرایط و واگذاری اموال است به این دلیل در فاز­ اول اقداممان برای واگذاری اموال بانک ها با رؤسای بانک های دولتی کشور جلسه ای گذاشته ­و از آنها زمان گرفتیم.

وی ادامه داد: اموال تملیکی­ بانک ها از ۷۰ هزار میلیارد الی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود البته این ارقام مربوط به آبان ماه امسال می شود که با بروز رسانی آن حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان محتمل تر است. البته برای فروش و واگذاری این اموال از پتانسیل بورس اوراق بهادار و بورس کالا، به صورت فروش بلوکی اقدام می کنیم.­ امیدواریم که از طریق این عرضه، ۸۰­ الی ۱۰۰ درصد اموال بانک ها واگذار شود.

وزیر اقتصاد در خصوص تعداد استاندارد شعب بانک ها در سراسر کشور گفت: با تدوین سیستم جدید بانکداری در پی آن هستیم که میزان مراجعه به بانک ها کاهش یابد پس تعداد شعب هم باید کاهش پیدا کند و این کاهش به سود نظام بانکی هست زیرا هزینه ها کاهش می یابد و فعالان اقتصادی در فضای الکترونیکی فعالیت می کنند.

دژپسند افزود: در حال حاضر استاندارد تعداد شعب بانک ها در کشور حدود ۱۲ هزار شعبه است که در عمل با حدود ۲۳ هزار شعبه مواجه هستیم گاهی افزایش شعب توجیه اقتصادی دارد، گفتنی است برخی از بانک ها برای کاهش شعب همکاری نمی کنند. در این باره هم بررسی هایی داریم و هر بانکی که فعالیت و همکاری بیشتری در­ راستای کاهش شعبه داشته باشد امتیاز بیشتری دریافت می کند.

وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص بازار سرمایه­ کشور گفت: بدنبال توسعه فضای الکترونیکی بازار سرمایه هستیم . درباره نوسانات بعد از مهر ماه شاخص بورس هم باید گفت با­این رفتار در همه دنیا طبیعی است در این میان استفاده از صندوق های تثبیت ­می تواند کمک بسیاری به سهامداران فراهم آورد.

وی در خصوص وضعیت صندوق تثبیت­ گفت : قرار است مبلغ قابل توجهی در دو قسمت ­به این صندوق تزریق شود صندوق توسعه ملی در این باره کمک شایانی داشته است.

دژپسند تصریح کرد: بورس یکی از پایگاههای تامین مالی کشور محسوب می شود.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در روند بحث واگذاری تیم های قرمز و آبی پایتخت اتفاقاتی شکل گرفته،­پیش از این امکان واگذاری وجود نداشت اما در ماههای اخیر منتظر شیوه های­ جدید واگذاری هستیم در پی آنیم که این انتظار تا پایان امسال به سر برسد.​

کد خبر 403666

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =