رشد اقتصادی ۹۸ منفی نمی‎شود

وزیر اقتصاد نسبت به گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی که رشد اقتصادی منفی را برای سال آینده پیش‌بینی کرده بود، واکنش نشان داد.

به گزارش صدای بورس به نقل از پاسارگادتحلیل، فرهاد دژپسند در حاشیه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که عصر دیروز در اتاق بازرگانی ایران و با حضور تعددی از فعالان اقتصادی برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نسبت به رشد اقتصادی کشور، اظهار کرد: دامنه مطرح‌شده در خصوص رشد اقتصادی کشور برای سال آینده که دامنه وسیعی است نشان می‌دهد علی‌رغم احترام به تهیه‌کنندگان این گزارش، این گزارش از قدرت و اصالت کافی برخوردار نیست.

وی ادامه داد: تلقی ما این است که با توجه به تدابیر اتخاذشده در دولت از جمله نحوه ورود کالا به مناطق آزاد، ورود ماشین‌آلات، ورود کالاهای سرمایه‌ای، ورود تجهیزات تولید و... نباید رشد اقتصادی کشور در سال آینده منفی شود.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: همچنین با توجه به یک میلیارد دلاری که برای اشتغال دیده شده و منابع خاصی برای تحریک تولید در کشور تعیین شده است نباید شاهد رشد اقتصادی منفی در سال آینده باشیم، مگر آنکه موضوع غیرقابل پیش‌بینی اتفاق افتد.

دژپسند در پاسخ به سؤال دیگر تسنیم مبنی بر نظر برخی کارشناسان بودجه درباره کسری بودجه کشور، در سال آینده به‌دنبال لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس گفت: موضوع کسری بودجه یک مفهوم کلی است و به‌معنای پیشی گرفتن مصارف بر منابع است و زمانی در کشور اتفاق می‌افتد که مصارف دولت از منابع پیشی بگیرد.

وی با بیان این‌که ممکن است این نظر بر مبنای لایحه بودجه عنوان شده باشد، گفت: زمانی که در برآوردهای بودجه‌ای، منابع قابل تحقق نباشد دولت مصارف را مدیریت می‌کند و برای ممانعت از کسری بودجه از هزینه‌ها خواهد کاست.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سؤال که "آیا سال آینده با کسری بودجه مواجه خواهیم بود؟"، تصریح کرد: عملکرد سازمان مدیریت نشان داده که در برنامه‌ریزی‌اش مانع از کسری بودجه خواهد شد.

دژپسند در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره کاهش شعب بانکی به 12 هزار شعبه و در عین حال افتتاح 400 شعبه دیگر طی هفته‌های اخیر گفت: این دو موضع با هم دیگر تعارضی ندارند، چرا که در برخی مناطق که بکر هستند و کمبود شعب بانکی در آنها احساس می‌شود، شعب جدید افتتاح می‌شود و در مناطقی نیز که شعب بانکی مازاد داریم این شعب باید تعدیل شوند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین سیاست ما این است که به‌صورت کور شعب بانکی را کاهش نمی‌خواهیم داد.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سؤال که سرانجام اموال مازاد بانک‌ها چه خواهد شد نیز گفت: خوشبختانه بانک‌های دولتی همکاری خوبی در این بخش با ما داشتند و برنامه یک‌ساله برای تعیین تکلیف این اموال مازاد تدوین شده و هم‌اکنون نیز در دست اجرا است.

دژپسند در پایان در پاسخ به سؤال دیگری درباره واگذاری‌های شبهه‌ناک شرکت‌های دولتی نیز گفت: بررسی‌های اولیه انجام شده و ارزیابی اولیه در این خصوص صورت گرفته است و برخی مراجع انتقاداتی به شیوه‌های واگذاری داشته‌اند و مقرر شد که تا تاریخ 15 بهمن ماه گزارشی تفصیلی در این خصوص تهیه شود و به‌دنبال آن تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

کد خبر 403548

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =