هدفگذاری افزایش صادرات ایران به کشورهای همسایه

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: باید از میزان واردات بیش از ۵۰۰میلیارد دلاری کشورهای همسایه سهم بیشتری را بدست آوریم.

به گزارش صدای بورس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در مراسم گرامیداشت روز بسیج مستضعفان، نیروی انسانی را بزرگترین سرمایه کشور عنوان کرد و افزود: باید با تمام قوا در شرایطی که دشمن، کشور ما را هدف قرار داده با بهره‌مندی از سرمایه انسانی در حمایت از تولید کشوراقدام کنیم.

رحمانی افزود: اگر از توانمندی‌های نیروهای شاغل در وزارت صنعت، معدن و تجارت بدرستی استفاده شود می‌توان محدودیت‌های اعمال شده بواسطه تحریم‌های ظالمانه را با کمترین هزینه پشت سر گذاشت.

وی با اشاره به تشکیل سه کارگروه تخصصی و هم اندیشی با صاحبنظران گفت: از ابتدای ورود به وزارت صنعت ، معدن و تجارت کمیته مقابله با تحریم ، کمیته زنجیره تولید و تامین و حفظ تنظیم بازار داخلی تشکیل شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اتخاذ تصمیمات درست و آسیب شناسی شرایط موجود را از اهداف این کمیته‌ها برشمرد و افزود: در این کارگروه‌ها با بهره‌مندی از نظرات صاحبنظران بخش خصوصی و دولتی، راهکارهای اجرایی در راستای حفظ زنجیره تولید، مدیریت تنظیم بازار، توسعه صادرات و ... مورد بررسی و تصمیماتی با رعایت مصالح ملی اتخاذ خواهد شد.

رحمانی در ادامه با اشاره به تولید برخی محصولات صنعتی و معدنی بیش از نیاز داخلی کشور افزود: محصولاتی نظیر فولاد، مس، آلومینیوم و ... در کشور بیش از نیاز داخلی و در برخی مواد دو برابر مصرف داخلی در کشور تولید می‌شود که باید برای توزیع مناسب این محصولات در کشور و صادرات آنها تدابیری در نظر گرفته شود.

وی با تاکید براینکه در حمایت از تولید هیچ محدودیتی نداریم، تصریح کرد: تولید کنندگان در کشور به کار مقدسی مشغول هستند و ما باید از صاحبان صنایع با تسهیل فرآیند تولید حمایت کنیم.

وزیر صنعت، معدن وتجارت در بخش دیگری از سخنانش جلوگیری از تخلف سازماندهی شده را مورد تاکید قرار داد و افزود: با همکاری بیسجی‌ها و کارکنان وزارت صمت می‌توانیم سالم‌سازی فرآیندهای تولید و تخصیص ارز را به شکل بهتری اجرایی کنیم.

رحمانی در ادامه از اجرای ۱۰ پروژه مهم در وزارت صنعت ، معدن وتجارت خبر داد و گفت: یکی از این پروژه‌ها ۱۰ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی از محل تولید داخلی برخی اقلام وارداتی است.

وی افزود: با اجرای این طرح می توان شاهد ایجاد اشتغال برای حدود ۵۰۰ هزار نفر در کشور بود.

وزیر صنعت، معدن وتجارت فعال سازی معادن کوچک، تکمیل زنجیره فلزات اساسی، ارتباط دانشگاه و صنعت و توجه به بازار کشورهای همسایه را از پروژه های مهم وزارت صنعت عنوان کرد و گفت: با اجرای این پروژه‌های زیر ساختی می‌توان در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولاتی نوین در صنعت کشور بود و باید از میزان واردات بیش از ۵۰۰میلیارد دلاری کشورهای همسایه سهم بیشتری را بدست آوریم.

رحمانی توجه به فناوری و تکنولوژی روز دنیار را از دیگر سیاست های وزارت صمت برشمرد و افزود: صنایع کشور در صورت عدم همسان‌سازی با فناوری روز دنیا ، دیر یا زود دچار آسیب خواهند شد.

وزیر صنعت تاکید کرد: باید تجهیز و نوسازی صنایع بیش از هرچیز توسط واحدهای تولیدی مورد پیگیری قرار گیرد تا بتوانند با صنایع روز دنیا رقابت کنند.

کد خبر 401230

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =