تعادل مجدد عرضه ارز در نیما

بررسی عملکرد بازار ثانویه نشان می‌دهد با وجود ثبت رکورد ۹۸۵۰تومانی برای معادل یورویی نرخ در سامانه نیما، از روز گذشته با افزایش عرضه قیمت به‌سمت متعادل شدن حرکت کرده است.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، در حالی که یک روز بعد از اظهارات مهم رئیس جمهور در خصوص تخلفات ارزی صادرکنندگان، 234 میلیون یورو ارز در بازار ثانویه  از طرف صادرکنندگان به‌فروش رسید و رکورد جدیدی در حوزه تزریق ارز ثبت شد اما رفته رفته میزان عرضه ارز صادراتی به روال قبلی خود یعنی کانال 65 میلیون یورو در روز بازگشت.

بر این اساس در روز 5شنبه هفته قبل تنها 10 میلیون یورو ارز صادراتی در نیما تزریق شد که همین موضوع منجر به افزایش 300 تومان قیمت میانگین و ثبت رکورد 9850 تومان به‌ازای هر یورو شد.

این در حالی است که بررسی عملکرد سامانه نیما نشان می‌دهد روز  گذشته مجدداً تعادل قبلی به بازار بازگشته و با تزریق 53 میلیون یورو، قیمت ارز صادراتی به 9520 تومان بازگشت.

به گزارش تسنیم، در4 ماه اجرای سیاست اول ارزی، حدود 1 میلیارد یورو ارز صادراتی به سامانه نیما تزریق شد اما با اجرای سیاست دوم ارزی و افزایش دوبرابری قیمتها از 15 مرداد ماه تا 15 شهریور حدود 2میلیارد یورو به این بازار ارز تزریق شده است. گفتنی است کل صادرات غیرنفتی تا اواسط شهریور ماه بیش از 20 میلیارد دلار بوده است.

کد خبر 395027

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =