حضور دلالان در بازار شکر

برنامه ریزی شده تا امسال حجم جذب چغندرقند در شرکت به اندازه سال قبل باشد؛ ولی با توجه به تکلیف نرخ فروش ۳ هزار تومانی به تحقق سود بیش از سال گذشته، خوشبین نیستم.

به رغم افزایش قیمت های عجیب و غریب در بازارهای مختلف، ظاهرا شکر از شرایط فعلی دور بوده و در اقدامی غیر منتظره قیمت مصوب فروش شکر تولیدی امسال کارخانجات، این کالا  کیلویی ۳ هزار تومان و شکر بسته بندی ۱ کیلوگرمی ۴۴۰۰ تومان اعلام شده است!

به گزارش بورس آنلاین، اکبر نیک راه مدیر مالی شرکت قند هگمتان «قهکمت» در گفت و گو با بورس نیوز ضمن تایید این خبر گفت: نرخ فروش مصوب هر کیلوگرم شکر، ۳ هزار تومان اعلام شده که کمتر از حد انتظار شرکت ها بوده است. در نظر داشته باشید که بهای تمام شده افزایش داشته و زمزمه هایی هم از احتمال افزایش مجدد نرخ حقوق و دستمزد کارگران در نیمه دوم سال مطرح شده البته عدم افزایش نرخ چغندرقند متناسب با وضعیت تورم، رغبت کشاورزان به کشت چغندرقند را کاهش داده و احتمالا در ماه های آتی حجم جذب چغندرقند نسبت به سال قبل کاهش یابد. نرخ های تکلیفی امسال، نه برای چغندرکاران جذاب بوده و نه برای تولیدکنندگان شکر.

وی افزود: نرخ فروش شکر در بازار در حال حاضر بالاتر از ۳ هزار تومان است ولی شرکت های تولیدی امکان فروش محصولات با نرخ بالاتر از نرخ تعزیراتی را ندارند و به نظر می رسد شکر ۳ هزار تومانی به دست مصرف کنندگان خرد نرسد و دلالان از وضعیت موجود بهره مند شوند. این سیاست قیمت گذاری، چندان منطقی نیست و بهتر بود اجازه می دادند تا قیمت ها آزاد شود و یا اینکه اجازه افزایش نرخ ۱۰ درصدی شکر را می دادند تا تولید، توجیه پذیر باشد.

این فعال صنعت قندوشکر در مورد تاثیر نرخ ۳ هزار تومانی بر بازار مصرف بیان کرد: با توجه به افت ارزش پول ملی و هجوم اتباع بیگانه به برخی شهرهای مرزی برای خرید کالاهای اساسی، شکر کیلویی ۳ هزار تومان برای صادرات قاچاق جذاب خواهد بود و امیدواریم اقدامات کنترلی در این زمینه به عمل آید تا بازار شکر دچار مازاد تقاضا نشود.

وی در رابطه با وضعیت سودآوری «قهکمت» اظهار داشت: برنامه ریزی شده تا امسال حجم جذب چغندرقند در شرکت به اندازه سال قبل باشد؛ ولی با توجه به تکلیف نرخ فروش ۳ هزار تومانی به تحقق سود بیش از سال گذشته، خوشبین نیستم.

کد خبر 394882

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =