تبانی دست‌های پشت پرده برای ثابت نگه‌ داشتن کاتد

پس از مدتها انتظار، محصولات ملی مس دیروز عرضه و معاملات روی صفحه رسمی بورس کالا ظاهر شد، ولی پس از مدتی معاملات کاتد مس ابطال و شب گذشته نیز از روی سایت خارج شد.

به گزارش بورس آنلاین، پس از مدتها انتظار، محصولات ملی مس دیروز عرضه و معاملات روی صفحه رسمی بورس کالا ظاهر شد، ولی پس از مدتی معاملات کاتد مس ابطال و شب گذشته نیز از روی سایت خارج شد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که کاتد فردا مجددا عرضه خواهد شد.

روز گذشته مفتول مس حدود ۵۰ درصد افزایش قیمت را در رقابت شاهد بود که همین مسئله زمینه ساز ابطال معاملات این محصول شد.

رایزنی عده‌ای انگشت شمار برای ثابت نگه داشتن قیمت کاتد

اما برای روشن شدن ماجرا، بهروز رحمتی، مدیر امور سهام ملی مس به بورس آنلاین در این خصوص می‌گوید: بعد از دو هفته که کاتد در بازار عرضه نشده بود، تقاضای شدیدی برای این محصول شکل گرفت. به همین دلیل شنیده‌ها حاکی از آن است که خریداران کاتد که تعداد انگشت شماری هستند، از طریقی با یکدیگر رایزنی کرده که میزان تقاضا را بر اساس میزان عرضه پایین بیاورند تا رقابت صورت نگیرد.

وی تصریح کرد: بنابراین روی کاتد که یک محصول اساسی و استراتژیک است، هیچگونه رقابتی انجام نشد و در این میان می‌توان گفت که بسیاری از سهام‌داران از این اتفاق متضرر شدند. هنگامی که رقابت کاتد حذف و با قیمت 4200 تومان روی آن عرضه صورت می‌گیرد، قیمت‌ها با وجود تقاضای بسیار شدید، ثابت باقی می‌ماند.

خریداران کاتد، قیمت مفتول را 50 درصد افزایش دادند

رحمتی گفت: اما پس از اینکه معامله کاتد انجام شد و نوبت به معامله مفتول (که جزو محصولات پایین دست کاتد محسوب می‌شود) رسید، با رایزنی کسانی که قیمت کاتد را ثابت نگه داشته بودند، در هنگام عرضه مفتول (که در واقع خریداران کاتد فروشنده آن هستند) رقابت صورت گرفت و قیمت فروش مفتول با یک رشد 48 درصدی در بازار عرضه و معامله انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: مفتول همواره به میزان بسیار اندکی بالاتر از کاتد قیمت می‌خورد، نه اینکه با رشدی نزدیک به 50 درصد معامله شود. در معاملات جهانی نیز قیمت محصول کاتد و محصول مفتول از یک ضریب همبستگی نزدیکی برخوردارند، بنابراین رشد روز گذشته قیمت مفتول منطقی، ولی قیمت فروش کاتد بسیار خارج از قاعده و غیرمنطقی بود.

معاملات در ساعت 3 بعداز ظهر باطل شد

مدیر امور سهام ملی مس عنوان کرد: در نهایت این مسئله به نحوی خارج از عرف پیش رفت که در ساعت 3 بعد از ظهر روز گذشته، بورس کالا بدرستی مجبور به ابطال معاملات شد.

رحمتی در بخش دیگری از اظهارت خود گفت: با وجود ابلاغ دستورالعمل بورس کالا، اما کماکان مواردی از آن نظیر نرخ تسعیر ارز و آزاد شدن سقف رقابت، شفاف نیست.

وی با تاکید بر اینکه اتفاقی که دیروز در بورس کالا افتاد ممکن بود رانت بسیار زیادی را نصیب تعداد محدودی نماید، عنوان کرد: از سوی دیگر صنایع پایین دستی که ملی مس به خاطر آنها محصول خود را با قیمت پایینی عرضه می‌کند، هیچگونه سودی از این فرآیند نصیب آنها نشد.

رحمتی گفت: در نتیجه معاملات دیروز به درستی ابطال شد و حال باید مشاهده کرد که در عرضه بعدی به چه ترتیب پیش خواهد رفت.

دستورالعمل‌های جدید عده‌ای را یک شبه میلیاردر کرد

مدیر امور سهام ملی مس خاطرنشان کرد: ما بر اساس دستورالعمل جدید منتظر بودیم که به دلیل تقاضای زیاد محصول کاتد، سقف رقابتی برداشته شده و با رشدی منطقی، سود مناسبی را حداقل نصیب سهامداران شرکت کند. اما متاسفانه به دلایلی این اتفاق رخ نداد.

رحمتی بر این باور است که بجای ابلاغ دستورالعمل‌های جدید، دولت نرخ این محصولات را حداقل با دلار بازار آزاد و ثانویه، قطعی و محاسبه کند تا مثل اتفاقی که دیروز افتاد، چند نفر محدود، یه شبه میلیاردر نشده و در طرف مقابل عده کثیری از سهام‌داران متضرر نشوند.

کد خبر 394610

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =