سهم ۶۶ درصدی بازار سهام از واگذاری‌های اصل ۴۴

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: تاکنون ۱۴۷ هزار میلیارد ریال سهم از بنگاه های مشمول اصل ۴۴، خصوصی سازی شده که سهم بورس و فرابورس از عرضه این بنگاه ها بیش از ۶۶ درصد بوده است.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از سنا، سید جعفر سبحانی با اشاره به فعالیت های این سازمان در ۱۷ سال اخیر ابراز داشت: از سال ۱۳۸۰ یعنی ابتدای تاسیس سازمان خصوصی سازی تا به امروز، بیش از ۱۴۷ هزار میلیارد ریال از سهام بنگاه های دولتی به بخش خصوصی واگذار شده که ۷۹ هزار میلیارد آن از طریق بورس صورت گرفته است.

وی با تاکید بر نقش پُررنگ بورس و فرابورس در اجرای بهتر فرآیند خصوصی سازی گفت: از ابتدای تاسیس این سازمان ۵۴ درصد از کل واگذاری ها از طریق بورس، ۱۲ درصد از طریق فرابورس و ۳۴ درصد نیز از طریق مزایده بوده است.

سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری ها

سید جعفر سبحانی درباره سهم دولت ها در واگذاری های صورت گرفته به بخش خصوصی واقعی از ابتدای تاسیس سازمان تا به امروز تصریح کرد: این نرخ از شروع فعالیت سازمان خصوصی سازی تا شروع دولت یازدهم یعنی شهریور ۹۲، حدود ۱۸ درصد بوده که در ۴ سال فعالیت دولت یازدهم به حدود ۶۷ درصد رسید.

وی ادامه داد: این در حالی است که میزان واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی از ابتدای فعالیت دولت دوازدهم و طی یک سال اخیر به ۱۰۰ درصد رسیده است. این مساله به این معنی است که در این مدت حتی یک ریال از سهام شرکت های دولتی به شبه دولتی ها و خصولتی ها واگذار نشده است.

حضور ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی دستیابی این سازمان به بالاترین نرخ خصوصی سازی واقعی را اتفاقی ندانست و تاکید کرد: سازمان همواره برای رساندن این نرخ از ۱۸ درصد به ۱۰۰ درصد متحمل سختی هایی شده است. حتی در برخی موارد خود را ملزم به رویارویی با منتقدین و مخالفان کرده و برای حمایت از واگذاری های خود به بخش خصوصی واقعی حتی با حضور در دادگاه به دفاع از واگذاری خود پرداخته است.

وی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم برای افزایش حضور بخش خصوصی واقعی در واگذاری ها و شرکت در مزایده ها، مشوق هایی ایجاد شده است که در کنار سایر حمایت های دولت و سازمان خصوصی سازی نتیجه بخش بوده و باعث افزایش نرخ حضور بخش خصوصی واقعی در واگذاری ها شده است.

این مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی در تشریح برخی از این مشوق ها گفت: در واگذاری بنگاه ها بر اساس صلاحدید هیات واگذاری، به صورت نقد و اقساط عمل می شود. اگر بنگاهی به بخش شبه دولتی یا همان خصولتی واگذار شود، نرخ سود فروش اقساطی آن  ۱۴ درصد و اگر این واگذاری به بخش خصوصی واقعی صورت گیرد نرخ سود می تواند تا ۳ درصد کاهش یابد.

 همچنین نحوه بازپرداخت برای یک بنگاه شبه دولتی به هر میزان باشد، بخش خصوصی واقعی می تواند یک سوم به این مدت زمان اضافه کند یعنی مثلابه جای ۶ ساله، ۹ ساله پرداخت کند یا این که اقساط را به صورت پلکانی پرداخت کند.

مقاومت در واگذاری ها

سبحانی به بیان برخی مقاومت های این سازمان در واگذاری های ۵ ساله اخیر پرداخت و تصریح کرد: وقتی بنگاهی به بخش خصوصی واگذار می شود، انتقادها یا حتی مخالفت هایی نیز با حضور این بخش صورت می گیرد.

در ۵ سال اخیر این مخالفت ها در مواردی حتی به شکایت نیز منجر شده است. در این میان سازمان خصوصی سازی به مقاومت و دفاع از واگذاری ها و حمایت از حضور بخش خصوصی واقعی پرداخته است. نتیجه این امر این بوده که بخش خصوصی واقعی جرات پیدا کرده تا جلو بیاید.

وی به برخی از این موارد اشاره کرد و گفت: اگر در پرونده هایی مانند آهن المهدی سازمان خصوصی سازی کوتاه می آمد، امروز شاهد خریداری  کشت و صنعت مغان را به ارزش بیش از حدود هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان توسط یک خریدار بخش خصوصی واقعی نبودیم.

تکالیف خصوصی سازی

مشاور سازمان خصوصی سازی درباره تکالیف این سازمان در واگذاری بنگاه های مشمول اصل ۴۴ خاطرنشان کرد: سازمان برای واگذاری این بنگاه ها یک تکلیف قانونی دارد و آن این است که بنگاه های موجود در گروه یک و دو را به بخش خصوصی واگذار کند.

بنگاه های گروه یک بنگاههایی هستند که ۱۰۰ در صد سهام آن ها باید به بخش خصوصی واگذار شود. اما در واگذاری بنگاه های گروه ۲ بر اساس قانون دولت می تواند تا حداکثر ۲۰ درصد سهام آنها را نگه دارد و بقیه را واگذار کند. مثلا در بخش صنعت پالایشگاهی دولت ۲۰ درصد خود را حفظ کرده است در بعضی بنگاه ها مانند بیمه ها این سهم را کمتر حفظ کرده است.

وی درباره رای های صادره در پرونده های این سازمان در دادگاه ها تاکید کرد: در ۵ سال اخیر حتی یک رای هم علیه سازمان خصوصی سازی صادر نشده است. این امر به این دلیل است که واگذاری ها در سازمان خصوصی سازی بر اساس ضابطه و قانون و با شفافیت لازم صورت می گیرد.

واگذاری های سال ۹۷

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی در تشریح عملکرد این سازمان در سال جاری خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۷ بیش از ۲۲ هزار میلیارد ریال واگذاری صورت گرفته که با وجود گذشت تنها ۵ ماه از سال، نشان دهنده عملکرد بهتر سازمان نسبت به سال قبل بوده است.

سبحانی با بیان این که بخش عمده واگذاری های سال ۹۷ هنوز در مرحله قیمت گذاری و طی کردن پروسه عرضه است گفت: ادامه واگذاری های امسال، سازمان خصوصی سازی را به آمارهای بهتری در سال ۹۷ می رساند که نشان از جدیت این سازمان در واگذاری بنگاه های دولتی به بخش خصوصی دارد.

وی ادامه داد: امسال حدود ۶۳۰ بنگاه کوچک و بزرگ در لیست واگذاری ها قرار دارد که تاکنون ۳۰ الی ۴۰ بنگاه به فروش رسیده است. برنامه بعدی سازمان این است که ۲۰ بنگاه دیگر در دوازدهم شهریورماه برای واگذاری عرضه شود که ارزش تقریبی قیمت پایه آنها در حدود ۲۵۰ میلیارد تومان است. این امر چه از طریق بورس و فرابورس و چه از طریق مزایده دنبال می شود تا همه بنگاه هایی که در سایت سازمان قرار داده شده تا پایان سال قیمت گذاری و فرآیند عرضه آن ها انجام شود.

نحوه عرضه بنگاه ها

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی درباره نحوه عرضه بنگاه های مشمول اصل ۴۴ در شرایط فعلی گفت: همه بنگاه هایی که نماد آن ها در بورس باز است، توسط بورس عرضه خواهد شد ولی بنگاه ها و شرکت هایی که نماد بورسی ندارند از طریق مزایده واگذار خواهند شد.

این بنگاه ها شامل تعدادی سردخانه، پیست های سوارکاری متعلق به شرکت تجهیز اماکن ورزشی، تعدادی اماکن ورزشی، تعدادی کشتارگاه، جایگاه های سوخت، تعدادی نیروگاه است که دوازدهم شهریورعرضه خواهد شد.

وی افزود: برخی بنگاه های بزرگ مانند کشت و صنعت مغان، کشت و صنعت و دامپروری سفیدرود رشت، نیشکر هفت تپه، کیش ایر، توسعه نیشکر و... شرکت های بزرگی هستند که در لیست واگذاری سال ۹۷ سازمان خصوصی سازی قرار دارد. این شرکت ها اکنون در مرحله قیمت گذاری هستند و پس از تعیین قیمت نهایی تلاش خواهیم کرد که امسال به مرحله واگذاری برسد.

مرجع قیمت گذاری

سبحانی درباره مرجع قیمت گذاری این بنگاهها نیز تشریح کرد:هیات واگذاری مرجع رسمی قیمت گذاری نهایی بنگاه های در حال واگذاری است. این هیات متشکل از دو وزیر دادگستری و وزیر اقتصاد و دارایی، دو نماینده  بخش خصوصی که رئیس اتاق تعاون و رئیس اتاق بازرگانی هستند، به علاوه دو نفر از نمایندگان مجلس و سازمان مدیریت به عنوان ناظر و بدون حق رای است که جلسات آن ها به ریاست وزیر اقتصاد و دارایی برگزار می شود.

عملکرد خصوصی سازی

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی با بیان برخی موفقیت های این سازمان در یک سال گذشته گفت: تلاش داریم تا در هفته دولت موفقیت های سازمان و به خصوص دو موفقیت را برای عموم مردم اطلاع رسانی کنیم.

 اول این که با تلاش مضاعف، همه واگذاری های سازمان خصوصی سازی در دولت دوازدهم در یک سال گذشته تنها به بخش خصوصی واقعی صورت گرفته است. دوم مسائل مربوط به سهام عدالت که در طول یک ساله گذشته اتفاق خوبی در این بخش افتاده است و حدود ۴۹ میلیون از مشمولین به ما مراجعه کرده اند و ۴۰ میلیون از آنها شماره شبای خود را نزد سازمان خصوصی سازی ثبت کرده اند.

میزان تقسیم سود سهام عدالت

سبحانی درباره میزان تقسیم سود سهام عدالت تا به امروز نیز گفت: از دی ماه سال گذشته با موافقت ریاست جمهوری سود عملکرد سال ۹۵ شرکت های سرمایه پذیر پس از برگزاری مجامع آن ها در تابستان ۹۶ برای ۴۰ میلیون مشمول تقسیم شد. این امر بدون نیاز به حضور مشمولان، به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه samane.sd.ir و ثبت مشخصات و شماره شبای آنان انجام شد. در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد مشمولان سود سال ۹۵ خود را در سال گذشته دریافت کرده اند. بقیه که موفق به دریافت این سود نشده اند به این دلیل بوده که شماره شبای خود را با تاخیر در سامانه وارد کرده اند.

وی میزان سود تعلق گرفته به مشمولین را بر حسب گروه آن ها متفاوت خواند و افزود: سه گروه در سال ۹۶ بیشترین سود را گرفته اند؛ گروه اول و دوم که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند و از تخفیف ۵۰ درصدی مابه التفاوت برخوردار بوده اند، سود ۱۰۰ درصدی گرفته اند که به میزان ۱۵۰ تومان بوده است. گروه سوم که باید سهام خود را با پرداخت مابه التفاوت افزایش می دادند نیز کف سود یعنی ۷۵ تا ۸۰ تومان را سود دریافت کرده اند.

این مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی درباره زمان و میزان سود سال ۹۶ نیز گفت: در حال حاضر برخی از شرکت ها مجامع خود را برگزار کرده اند و برخی دیگر نیز منتظر اتمام سال مالی و برگزاری مجامع در مهرماه هستند. اکنون مشخص نیست که این سود چه میزان خواهد بود، اما آنچه مشخص است این است که سود سال ۹۶ قطعا از سود سال ۹۷ بیشتر خواهد بود.

کد خبر 394589

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =