وزارت صنعت با افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان موافقت کرد

معاون وزیر صنعت از موافقت با افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان خبر داد و گفت: این افزایش بها برای سال ۹۶ و ۹۷ سالانه ۶ درصد محاسبه و اجرایی شده است.

به گزارش بورس آنلاین،جعفر سرقینی از موافقت این وزارتخانه با افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان خبر داد و به ایرنا گفت: این افزایش بها برای سال ۹۶ و ۹۷ سالانه ۶ درصد محاسبه و اجرایی شده است.این افزایش ۱۲ درصدی مشمول همه اقلام سیمان تولیدی می‌شود و مبنای عملکرد کارخانه‌های مربوطه است.

وی افزود: در سال‌های گذشته قیمت سیمان در بازار ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان‌تر از نرخ مصوب بود و این امر ناشی از فزونی عرضه نسبت به تقاضاست بنابراین بازار سیمان چندان مشکلی نخواهد داشت.

بنابراین گزارش،شهرام میرآخورلو معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان 6 مردادماه سال جاری تاکید کرد، هرگونه تغییر قیمت سیمان و محصولات سیمان‌بر، بدون هماهنگی سازمان حمایت غیرقانونی است و با آن برخورد می‌شود. براساس ابلاغیه ریاست جمهوری، دستگاه متولی بررسی و کارشناسی قیمت، سازمان حمایت است و در نهایت دبیرخانه کارگروه کنترل بازار پس از بررسی نظرات کارشناسی، نسبت به تایید تغییرات قیمت اعمال خواهد کرد.

وی موضوع تغییر قیمت حدود ۱۲ درصدی سیمان که از سوی انجمن صنایع سیمان ابلاغ شده را مورد نقد قرار داده و گفته بود، برای این افزایش قیمت، با سازمان حمایت هیچ هماهنگی نشده، صنایع پایین‌دست صنعت سیمان نیز بر همان مبنا نسبت به افزایش قیمت‌ها اقدام کرده‌اند که مکاتبات لازم از طریق سازمان با این انجمن برای بازگشت قیمت‌ها انجام شده است. با این حال نظر مسئولان وزارت صنعت بیانگر آن است که این افزایش، متناسب با دو سال اخیر بوده است.

هفتم مردادماه نیز محمد اتابک رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد، تغییر قیمت سیمان براساس اختیار تفویض شده وزارت صنعت به این انجمن و با هماهنگی کامل صورت گرفت و موضوع به اطلاع سازمان حمایت نیز رسید. وزارت صنعت 4 مرداد در نامه‌ای به سازمان حمایت، موضوع افزایش قیمت سیمان را قانونی اعلام و آن را تایید کرد، همچنین پیشنهاد تغییر قیمت سیمان با توجه به افزایش چشمگیر قیمت تمام‌شده این ماده و وضعیت صنعت سیمان و به درخواست‌های مکرر مدیران عامل و دبیران کارگروه‌های منطقه‌ای کارخانه‌های سیمان ارائه شد.

کد خبر 394414

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =