مزایای سامانه سجام از زبان دبیرکل کانون کارگزاران بورس

دبیرکل کانون کارگزاران بورس با تشریح مراحل سهامداران حقیقی و حقوقی برای ثبت نام در سامانه سجام درخصوص مزایای این سامانه توضیحاتی داد.

به گزارش بورس آنلاین، روح اله میرصانعی گفت: سجام یکی از سامانه های زیر ساختی در بازار سرمایه است که در آینده می تواند بسیاری از خدمات مورد نیاز سهامداران را به راحتی در اختیار آنها قرار دهد. حضور سهامداران به صورت الکترونیکی در مجامع، دریافت سود سهام از سپرده گذاری و اطلاع از سودهای قابل دریافت آنها از ناشرین از جمله خدماتی است که سرمایه گذاران در آینده می توانند با سجامی شدن دریافت کنند.

وی با تاکید بر اینکه ثبت اطلاعات در این سامانه برای سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی الزامی است،افزود: پس از گذشت ۶ ماه هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند بدون ثبت و تایید اطلاعات در این سامانه به نشانی sejam.seba.ir ، در بازار سرمایه خدماتی از قبیل خرید و فروش اوراق بهادار و صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری و … را دریافت کند.

این مقام مسئول ادامه داد: سهامداران پس از سجامی شدن، با تغییر کارگزار یا تغییر صندوق سرمایه گذاری، دیگر لازم نیست اطلاعات هویتی، اطلاعات حساب بانکی و اطلاعات تماس را مجددا به کارگزار یا صندوق جدید در قالب فرم هایی ارائه دهند.ثبت نام در سامانه سجام دو مرحله دارد،در مرحله اول سرمایه گذار اطلاعات مورد تقاضا در سامانه را تکمیل و این اطلاعات از طریق مراجع ذیصلاح راستی آزمایی می شود. پس از تایید اطلاعات مختلف سرمایه گذار، در مرحله بعد با حضور در دفتر کارگزاری یا دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت حضوری انجام می شود. در انتهای این مرحله سرمایه گذار، سجامی می شود. شخص حقوقی برای سجامی شدن لازم است در ابتدا تمام مدیران وی سجامی شوند، آنگاه پس از ثبت اطلاعات شخص حقوقی در سامانه سجام و تایید اطلاعات، شخص حقوقی به این سامانه می پیوند.

میرصانعی با اشاره به مزایای سامانه سجام برای سهامداران افزود: به سهامدارانی که حتی قصد فروش سهم و تغییر پرتفوی را در ۶ ماه تا یکسال آینده ندارند نیز توصیه می شود در این سامانه ثبت نام کنند، چرا که می توانند از مزایای آن نظیر واریز سود سهام به حساب استفاده کنند. ضمن آنکه ممکن است سهامداران در موقعیتی قرار بگیرند که سریعا بخواهند سهام را بفروشند و در آینده اگر سجامی نشده باشند، امکان فروش سهام را نخواهند داشت.

کد خبر 394235

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =