تعیین تکلیف نرخ ارز محصولات ملی مس تا  هفته آینده

از صبح امروز زمزمه‌هایی مبنی بر فروش محصولات ملی مس به خصوص کاتد مس بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار مطرح شده که سبب شد بازار نسبت به این خبر واکنش مثبتی نشان ندهد. در عین حال همین مسئله سبب شده بود که عرضه محصولات این شرکت در بورس کالا متوقف شود.

در همین خصوص و برای بررسی جوانب مختلف این اخبار، بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران به بورس آنلاین می‌گوید: درحال حاضر محصولات ملی مس از هفته گذشته تا به امروز معامله نمی‌شوند و عرضه محصولات متوقف شده است؛ نظر ما بر این است که محصولات باید بر اساس نرخ ارز بازار ثانویه معامله شوند، اما متاسفانه وزارت صمت بر نرخ 4200 تومانی پافشاری می‌کند. بر همین اساس شرکت ملی مس هم زیر بار این نرخ گذاری نرفته و عرضه را متوقف کرده است.

وی با اشاره به اینکه قیمت گذاری محصولات ظرف امروز یا فردا تعیین تکلیف خواهد شد، عنوان کرد: ما با رایزنی‌هایی که با ستاد تنظیم کالای وزارت صمت انجام داده‌ایم، تا به امروز موفق به نهایی کردن این مسئله نشدیم.

رحمتی تصریح کرد: با وجود اینکه دولت به صورت شفاف درباره نرخ‌گذاری‌ها صحبت کرده و ارز 4200 تومانی را برای کالاهای خاص در نظر گرفته است، اما مسئولان حاضر در ستاد مذکور این مسئله را تفسیر کرده و می‌گویند که باید با نرخ کالاهای اساسی محصولات خود را عرضه کنید.

وی در ادامه افزود: این درحالی است که ما هیچ سوبسیدی از سوی دولت دریافت نمی‌کنیم که بخواهیم محصولات تولیدی خود را با نرخ 4200‌ تومانی معامله کنیم. به طور مثال اگر پتروشیمی‌ بودیم که خوراک را با نرخ پایین‌تری دریافت می‌کردیم، این استدلال منطقی بود، اما وقتی هیچ گونه حمایتی از سوی دولت صورت نمی‌گیرد، بنابراین ما هم نباید محصولات خود را با نرخ 4200 تومانی عرضه کنیم.

مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به همین مسئله و شایعه‌ای که در خصوص عرضه محصولات با نرخ 4200 در بازار منتشر شده، سهم فملی با ریزش قیمت مواجه شد. اما ذکر این نکته ضروری است که بسیار امیدوارم که این مشکل ظرف یک هفته آینده حل و فصل خواهد شد.

کد خبر 394215

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =