کوره واحد تصفیه نفت گاز "شبندر" راه‌اندازی شد

کوره واحد تصفیه نفت گاز طرح ارتقا کیفیت محصول‌های نفتی پالایش نفت بندرعباس با موفقیت راه‌اندازی شد تا طرح افزایش تولید و استانداردسازی بنزین که چند سالی است دغدغه اصلی مجموعه است یک گام دیگر به تکمیل نزدیک شود.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از دنیای بورس، واحد تصفیه نفت گاز با هیدروژن یکی از واحدهای طرح افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت روزانه ۵۰ هزار بشکه است که در مرحله نهایی تکمیل عملیات اجرایی و پیش راه‌اندازی قرار دارد و با کاهش گوگرد موجود در نفت گاز به کمتر از ۵۰ PPM موجب تولید نفت گاز با استاندارد یورو ۴ می‌شود.

واحد تصفیه نفت گاز هیدروژنی دارای دو کوره است که کوره شماره یک با موفقیت راه‌اندازی شد و کوره شماره دو بر مبنای گفته مدیرعامل در حال آماده‌سازی نهایی برای راه‌اندازی است. از دید هاشم نامور واحد تصفیه نفت گاز هیدروژنی به‌طور کلی در مرحله تکمیل عملیات اجرایی و پیش راه‌اندازی قرار دارد و  دیگر بخش‌های این واحد شامل راکتورها و همچنین کمپرسور گاز گردشی آن نیز در مراحل نهایی آماده‌سازی قرار دارند. در همین حال مدیران شرکت می‌گویند کاتالیست‌های راکتورها آماده بارگیری است و کمپرسور گاز گردشی نیز در حال آماده‌سازی برای آزمایش سرعت چرخش است.

روند کار بدین شرح است که در کوره نخست سیال تا حدود ۳۸۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شود، سپس سیال وارد راکتور شده و در راکتور‌ها گوگرد از سیال جدا و پس از آن سیال وارد کوره دوم می‌شود و گوگرد در این کوره با هیدروژن واکنش داده و به شکل سولفور هیدروژن از آن خارج می‌شود.

با این اوصاف شرایط کلی طرح افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت بنزین بر مبنای داده‌های رسمی شرکت با پیشرفت ۸۰ ‌درصدی همراه است که البته ناظران نسبت به رسیدن به این سطح از پیشرفت را تا حدودی تردیدآمیز می‌دانند. واحدهای بنزین‌سازی و بخش تصفیه نفتای سبک و واحد ایزومریزاسیون این طرح در سال گذشته به بهره‌برداری رسید و واحد گرانول‌سازی گوگرد نیز در ماه گذشته راه‌اندازی شد و اکنون نیز آنچنان که مدیران مدعی هستند واحد تصفیه نفت گاز هیدروژنی در مراحل پایانی آماده‌سازی و واحد آمین و بازیافت گوگرد نیز در حال تکمیل شدن است.

پالایش نفت بندرعباس با ظرفیت اسمی پالایش روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و میعانات گازی اکنون ۱۸‌درصد از نیاز کشور به فرآورده‌های نفتی را تامین می‌کند. فرآورده‌های تولیدی این مجموعه در دو گروه اصلی و ویژه طبقه‌بندی می‌شود که محصول‌های اصلی شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید، سوخت جت، نفت گاز و نفت کوره است که مطابق مقررات به وزارت نفت تحویل داده می‌شود. محصول‌های فرعی نیز شامل حلال ۴۰۲، وکیوم باتوم، وکیوم سلاپس، آیزوریسایکل، لوبکات سنگین و گوگرد است که از طریق بورس کالا و انرژی عرضه می‌شود.

کد خبر 394204

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =