عبور ارزش بازار بدهی از ۱۲۰۰۰ میلیارد تومان

مدیرعامل بورس تهران گفت: ارزش بازار اوراق در بازار بدهی بورس تهران به بیش از ۱۲۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایبِنا، حسن قالیباف اصل گفت: با تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار در سال ۱۳۸۴ و تاسیس بورس و اوراق بهادار تهران در قالب شرکت سهامی عام، بورس تهران در این سال ها با ایجاد تنوع مناسب در ابزارهای قابل معامله در جهت تامین مالی بخش خصوصی و دولت و همچنین ارتقاء نقدشوندگی و افزایش عمق بازار گام های بلند و موثری برداشته شده است. در ۱۰ سال اخیر کل رقم تامین مالی از طریق بورس تهران برابر با ۲۲۵۰۰۰ میلیارد تومان بوده است.

عملکرد در بازارها

مدیرعامل بورس تهران با بیان مطلب فوق افزود: با نگاهی به آمار عملکردی در بازارهای مختلف بورس تهران این اثر بخشی ها نمود بیشتری دارد. عرضه اولیه، اوراق بدهی، صندوق های قابل معامله و اوراق اختیار فروش تبعی ضمن ایجاد تنوع در شرکت ها، صنایع و ابزارهای معاملاتی به تامین مالی بخش خصوصی و دولت، افزایش عمق بازار و ورود وجوه جدید به بازار کمک شایانی کرده است. در ۱۰ سال اخیر کل رقم تامین مالی از طریق بورس تهران برابر با ۲۲۵۰۰۰ میلیارد تومان بوده است.

افزایش عمق و جلب توجه به بازار با عرضه اولیه

سخنگوی بورس تهران ادامه داد: از زمان تاسیس شرکت بورس اوراق بهادار تهران تا پایان سال ۹۶ طی ۱۲ سال، برابر با ۷۱ عرضه اولیه و انتقالی محقق شده است. ارزش بازار این عرضه های اولیه در روز عرضه اولیه یا گشایش نماد برابر با ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است. متوسط سالانه عرضه های اولیه در طی این مدت برابر با ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان به ازای هر سال است.

بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی و دولت

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه یکی از ابزارهایی که در سال های اخیر مورد توجه بخش خصوصی و دولت قرار گرفته بازار بدهی است. به طوری که در اسفند ماه ۹۴ با تامین مالی ۵۰۰۰ میلیارد تومانی، بزرگترین تامین مالی دولت در بازار سرمایه از طریق بورس تهران رقم خورد. همچنین در ماه های اسفند ۹۶ و اردیبهشت ۹۷ دو تامین مالی بزرگ برای صنعت خودرو و مخابرات به ارزش کل ۱۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان بزرگترین تامین مالی های بخش خصوصی در بازار سرمایه از طریق بورس تهران محقق شد.

وی درخصوص کل تامین مالی انجام شده از طریق بازار بدهی گفت: طی ۷ سال گذشته تعداد ۳۵ اوراق در بازار بدهی عرضه شده و منجر به تامین مالی برابر با ۱۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای شرکت ها، کارآفرینان و دولت شده است. اکنون ارزش بازار اوراق در بازار بدهی بورس تهران به بیش از ۱۲۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

تامین مالی و مدیریت ریسک با ابزار ETF

 قالیباف اصل صندوق های قابل معامله در بورس را یکی دیگر از درگاه های تامین مالی در بورس تهران خواند و تاکید کرد: طی ۴ سال گذشته از طریق ETF برابر با ۱۱ صندوق در بازار عرضه شده و تامین مالی معادل ۷۳۸ میلیارد تومان از طریق این ابزار در بورس تهران ثبت شده است.

افزایش سرمایه قدیمی ترین روش تامین مالی

وی یادآور شد: افزایش سرمایه نیز یکی ازدرگاه های تامین مالی برای شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران می باشد.

برای سال های  ۸۹ تا ۹۶ طی ۸ سال، ۶۳۷ شرکت اقدام به افزایش سرمایه کردند. که تامین مالی بیش از ۱۰۰۰۰۰ میلیارد تومانی برای ناشران بورس فراهم کرده است که مبلغ ۵۸۲۱۴ میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی و برابر با ۴۲۷۰۴ میلیارد تومان از محل سود انباشته و اندوخته ها تامین شده است. متوسط سالانه افزایش سرمایه در طی این مدت برابر با ۱۳۰۰۰ میلیارد تومان به ازای هر سال بوده است.

مزایای چند وجهی بازار اختیار معامله و اوراق اختیار فروش تبعی

مدیرعامل بورس تهران به مزایای بازار اختیار معامله و اوراق اختیار فروش تبعی اشاره کرد و گفت:  بازار اختیار معامله و اوراق اختیار فروش تبعی ابزار نوین معاملاتی دیگری هستند که در فرآیند تامین مالی می توان از آن ها بهره برد.

وی مزایای متنوع اوراق اختیار فروش تبعی را شامل پایین تر بودن هزینه های انتشار و تامین مالی نسبت به سایر ابزار، سریعتر بودن فرآیند انتشار، عدم خروج وجه نقد از بازار سهام و کمک به افزایش نقد شوندگی سهام پایه عنوان کرد و اظهار داشت: تضمین حداقل بازدهی برای سرمایه گذاران و حمایت از سهام پایه و جلوگیری از فشار فروش مزیت های دیگر استفاده از اوراق اختیار فروش تبعی به حساب می آیند.

 قالیباف اصل در پایان خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان تامین مالی از این مسیر محقق شده که حاکی از توجه خاص بازار به این ابزار است.

کد خبر 393677

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =