تولید آلومینیوم با رشد ۱۱ درصدی از مرز ۹۱ هزار تن گذشت

آمار واحدهای بزرگ تولید آلومینیوم در مدت سه ماهه نخست امسال نشان می دهد مجموع تولید آلومینای ایران (خراسان شمالی)، ایرالکو (مرکزی - اراک) و المهدی و هرمزال در استان هرمزگان به رقم ۹۱ هزار و ۳۷۹ تن رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۱۱ درصدی دارد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از دنیای معدن، جداول آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نشان می دهد این واحدهای تولیدی در خرادماه 30 هزار و 432 تن آلومینیوم تولید کردند که در مقایسه با عملکرد در مدت مشابه پارسال رشد 13 درصدی را ثبت کرد.

برابر این گزارش، در فصل بهار امسال میزان براده تولیدی به رقم 42 تن رسید در حالی که عملکرد سال گذشته در این مدت 25 تن بود؛ میزان آهک تولیدی نیز در این مدت به 36 هزار و 294 تن رسید که سال گذشته 35 هزار و 995 تن بود.

 هدف چشم انداز 1404

ایران برپایه سند چشم انداز 1404 تولید 1.5 میلیون تن شمش آلومینیومی را هدف گذاری کرده که انتظار می رود حدود 50 درصد این رقم در داخل کشور مورد نیاز باشد و بقیه باید رهسپار بازارهای صادراتی شود.

ایران اکنون سالانه میزان تولید شمش خود را در واحدهای شاخص این بخش (ایرالکو - المهدی و هرمزال) به سطح 350 تا 400 هزار تن رسانده درحالی که گفته می شود میزان مصرف سالیانه به 600 تا 700 هزار تن می رسد.

تولید شمش خالص آلومینیوم

میزان تولید شمش خالص آلومینیوم در سه ماهه نخست امسال از سوی واحدهای یاد شده به رقم 84 هزار و 235 تن رسید که رشد نزدیک به هشت درصدی را نسبت به سه ماهه مشابه پارسال(78 هزار و 264 تن) نشان می دهد.

آمار عملکرد تولید آلومینیوم در سال گذشته در سه واحد بزرگ(ایرالکو، المهدی و هرمزال) رقم 305 هزار و 501 تن را نشان می دهد.

ایران درصدد است اردیبهشت ماه سال آینده مرحله نخست تولید آلومینیوم جنوب با ظرفیت 300 هزار تن را راه اندازی کند.

 رشد تولید سه ماهه در اغلب سرفصل های آلومینیوم

آمار سه ماهه نخست امسال واقعیت رشد تولید در اغلب سرفصل های مربوط به آلومینیوم را نشان می دهد و در عین حال در زمینه پودر آلومینیوم افت اندکی ثبت شد.

میزان تولید ئی سی (یک نوع آلیاژ الومینیوم) در دوره سه ماهه امسال به 263 تن رسید در حالی که دوره مشابه پارسال 187 تن بود.

همچنین سه هزار و 641 تن بیلت (شمش طویل الومینیوم) در دوره این گزارش تولید شد در حالی که سه ماهه ابتدایی پارسال تولیدش 2 هزار و 76 تن بود.

علاوه براین، آلیاژ تولیدی نیز در سه ماهه نخست امسال به رقم سه هزار و 198 تن رسید که در مقایسه با 2 هزار و 53 تن عملکرد دوره مشابه پارسال اختلاف یکهزار و 145 تنی را ثبت کرد.

میزان تولید پودر الومینا در دوره مورد بررسی به رقم 61 هزار و 825 تن رسید و در مقایسه با سه ماهه نخست 96 که 61 هزار و 922 تن بود، افت 167 تنی دارد.

هیدرات آلومینیوم تولیدی نیز در سه ماهه بهار امسال به میزان 105 هزار و 103 تن رسید که در دوره مشابه سال گذشته 103 هزار و 983 تن تولید شده بود.

بوکسیت تولیدی هم در مدت مورد بررسی این گزارش به رقم 215 هزار و 774 تن رسید درحالی که رقم تولیدی در سه ماهه نخست پارسال 196 هزار و 291 تن بود.

 وجود انرژی گاز مزیت تولید آلومینیوم

بررسی کشورهای تولیدکننده آلومینیوم در منطقه از جمله بحرین و امارات نشان می دهد آنها با استفاده از منابع ارزان انرژی در این بخش فعال شده اند.

اطلاعات موجود نشان می دهد از سال های 81- 1380 تاکنون بسیاری از تولیدکنندگان آلومینیوم در خاورمیانه که به نوعی رقیب ایران به حساب می آیند علاوه بر کشورهای عربستان، عمان و قطر به همراه ترکیه رشد جهشی در یک دوره 15 ساله داشتند و چهار برابر میزان تولید اولیه آلومینیوم تولید می کنند.

اکنون مجتمع آلومینیوم جنوب (سالکو) که در منطقه ویژه اقتصادی لامرد فارس واقع شده، انرژی مورد نیاز خود را از یک نیروگاه گازی تامین خواهد کرد.

مجتمع آلومینیوم جنوب با مشارکت 1.2 میلیارد دلاری شرکت مهندسی و ساخت خارجی صنعت فلزات غیرآهنی چین در حال ساخت است.

سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مالکیت 49 درصدی سهام شرکت الومینیوم جنوب را دارد و بقیه متعلق به شرکت سرمایه گذاری غدیر ایران است.

کد خبر 393591

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =