پیشنهاد دلار ۵۰۰۰تومانی به دولت

در جلسه نوبخت و کرباسیان با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، پیشنهادهایی در خصوص قیمت ۵۰۰۰تومانی دلار و توقف عرضه دلار دولتی برای سفرها و واردات خودرو و موبایل مطرح شد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی که در جلسه بررسی آخرین تحولات اقتصادی و تغییرات احتمالی ساختار بودجه‌ای با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، تأکید کرد: اتفاقات چند هفته اخیر بازار ارز نشان داد که آنچه پیشتر درباره ضرورت شکل‌گیری بازار ثانویه ارزی گفته بودیم باید محقق شود. تأخیر در ایجاد چنین بازاری اقتصاد کشور را با چالشی جدی مواجه کرد و حتی بورس که روند صعودی داشت از این عامل متأثر شد.

وی گلوگاه تصمیم‌گیری‌ها در امور اقتصادی کشور را نبود بازار ثانویه ارزی اعلام کرد و افزود: برای آرامش‌بخشی به فضای اقتصادی به‌ویژه بازار ارز تشکیل بازار ثانویه ارز ضرورت دارد.

در این جلسه رحیم زارع­ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در سخنانی یکسان‌سازی توأم با محدودیت نرخ ارز را مانع عرضه ارز بخش خصوصی به بازار دانست و گفت: پیشنهاد می‌کنم نرخ ارز تعیین‌شده دولت از 4200 تومان فعلی به 5000 تومان افرایش یابد، تا شرکت‌های بزرگ ارز حاصل از صادرات را در بازار عرضه کنند.

نماینده مردم آباده در مجلس با انتقاد از دست‌های پشت‌پرده از جمله همکاری­ پتروشیمی‌ها با برخی صرافی‌ها، خواستار تقویت صرافی‌های طرف حساب بانک مرکزی شد.

بهمنی دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با­ بیان اینکه حلقه­ نهایی مصرف، انتفاعی از ارز تخصیصی ترجیحی ­ندارد، خواستار­ نظارت بر توزیع کالاهایی شد که با این ارز وارد کشور می‌شود.

وی در ادامه خواستار انعقاد زودهنگام پیمان‌های دو و چندجانبه پولی شد و گفت: باید از ادامه تخصیص ارز مسافری و زیارتی به‌ویژه حج جلوگیری شود، البته در این مقوله پرداخت ارز دانشجویی و درمان کماکان باید ادامه یابد.

امیرآبادی دیگر عضو اقتصادی مجلس­ نیز پرداخت ارز مسافری و حج به‌همراه ارز واردات گوشی‌های تلفن همراه­ و­ خودرو را از ضرورت‌های مردم ندانست و گفت: برای بهبود وضع اقتصاد کشور فردا بسته پیشنهادی مجلس به دولت ارایه می‌شود.

کد خبر 393251

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =