دلیل رشد و رونق سهام خودرویی

بهرام شهریاری عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان  درباره ممنوعیت واردات خودروهای آماده (CBU) و اثرات آن ابراز داشت: ممنوعیت ورود خودرهای آماده می تواند بر قیمت این خودروها که هم اکنون در داخل کشور موجود هستند تاثیر گذاشته و قیمت آن ها را افزایش دهد. از سوی دیگر تولیدکنندگانی که به اصطلاح سی کی دی کار هستند یعنی انواع قطعات خودرو را وارد کرده و در داخل کشور آن ها را مونتاژ می کنند ، بیشترین منفعت را خواهند برد، مثل خودروسازان داخلی خودمان.این ممنوعیت می تواند بر روی قیمت تمام شده اینگونه محصولات تاثیر زیادی داشته باشد زیرا انتخاب کمتر خواهد شد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل ازبورس۲۴، بر اساس ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان توسعه و تجارت و در پی تصمیم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ثبت سفارش ۱۳۳۹ ردیف کالا ممنوع شد که خودروهای آماده یکی از این اقلام است. با توجه به این تصمیم آیا باید منتظر موج جدید گرانی خودرو باشیم؟

مونتاژکنندگان بیشترین نفع را خواهند برد

بهرام شهریاری عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان درباره ممنوعیت واردات خودروهای آماده (CBU) و اثرات آن ابراز داشت: ممنوعیت ورود خودرهای آماده می تواند بر قیمت این خودروها که هم اکنون در داخل کشور موجود هستند تاثیر گذاشته و قیمت آن ها را افزایش دهد. از سوی دیگر تولیدکنندگانی که به اصطلاح سی کی دی کار هستند یعنی انواع قطعات خودرو را وارد کرده و در داخل کشور آن ها را مونتاژ می کنند ، بیشترین منفعت را خواهند برد، مثل خودروسازان داخلی خودمان.این ممنوعیت می تواند بر روی قیمت تمام شده اینگونه محصولات تاثیر زیادی داشته باشد زیرا انتخاب کمتر خواهد شد.

او ضمن تاکید بر افزایش نرخ محصولات سی کی دی کارها تحت تاثیر ممنوعیت واردات خودروهای آماده به داخل کشور گفت: اما بحث تولیدکنندگان داخلی کمی متفاوت است. زیرا ابعاد دولتی موجب بالا رفتن قیمت خودروهای داخلی می شود.

وی افزود: همواره نوسان بازار هم در جهت افزایش و هم در جهت کاهش قیمت به صورت دستوری اتفاق می افتد. متاسفانه هیچ گاه به دلایل اصلی رشد قیمت خودروهای داخلی پرداخته نشده است. عوامل این افزایش ها قیمت ها دولتی است که باید مهار شود.

چرا خودروی داخلی گران است؟

شهریاری در ادامه به مهم ترین عوامل افزایش قیمت خودروهای داخلی اشاره کرد و گفت: به طور کلی سه دلیل عمده و اصلی را می توان برای رشد قیمت خودروهایی که در داخل کشور تولید می شوند نام برد. یکی از این عوامل تیراژ تولید است. تیراژ فعلی تولید در کشور ما خیلی پایین است و اصلا اقتصادی نیست. زمانی که تیراژ تولید محدود باشد حجم سرمایه گذاری بر روی تعداد تولید سرشکن شده و در نتیجه بهای هر واحد افزایش مس یابد.

او اضافه کرد: مواد اولیه یکی دیگر از مهم ترین عوامل بالا رفتن قیمت خودروهای داخلی است. مواد اولیه مانند فولاد، پتروشیمی، آلومینیوم و روی که همگی دولتی هستند و قیمت آن ها بر اساس نرخ های جهانی محاسبه می شود و عموما دارای قیمت های بالایی هستند. از طرفی هزینه های مالی، مالیات ها و هزینه های سربار نیز در رشد قیمت ها موثرند. بالا بودن بهره بانکی موجب افزایش هزینه تامین مالی می شود. مالیات و بیمه نیز هم از نوع رسمی و هم غیر رسمی در قیمت خودروهای داخلی سهم زیادی دارند. در خصوص هزینه های سربار نیز باید گفت که به رغم پایین بودن دستمزد پرسنل اما به دلیل بالا بودن تعداد پرسنل هایی که در خودروسازهای داخلی مشغول به کار هستند، موجب افزایش هزینه های سربار می شود.

این مقام مسئول نرخ ارز را سومین عامل مهم در بالا رفتن نرخ خودرو معرفی کرد و گفت: رشد نرخ ارز نیز سهم قابل توجهی در تامین مواد اولیه، تجهیزات،ماشین آلات و قطعات یدکی خودروها دارد.

کد خبر 393030

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =