تحلیل روند کوتاه مدت و بلند مدت طلا

تحلیلگران در خصوص روند کوتاه مدت طلا نظرات متفاوتی دارند ولی روند بلند مدت آن را تحت تاثیر ۳عامل چنین ارزیابی می کنند؛

 تحلیلگران در خصوص روند کوتاه مدت طلا نظرات متفاوتی دارند ولی روند بلند مدت آن را تحت تاثیر ۳عامل مهم چنین ارزیابی می کنند؛

به گزارش بورس آنلاین به نقل از سایت طلا موسسه تحقیقاتی آی ان جی در تازه ترین گزارش خود به بررسی ۳ عامل مهم و موثر بر قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت پرداخته است.

در حالی که قیمت جهانی طلا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ میلادی به کمتر از ۱۳۰۰ دلار در هر اونس رسیده است، موسسه آی ان جی بر این باور است که ساختارهای بازار طلا همچنان دست نخورده باقی مانده است و ۳ عامل مهم می تواند موجب حمایت از قیمت این فلز گرانبها شود.

بر اساس این گزارش اولیور نوگنت استراتژیست ارشد موسسه آی ان جی در این باره گفت: به نظر من تقاضای فیزیکی ، تنش های ژئوپلیتیک و تورم موجب تقویت قیمت جهانی طلا خواهد شد.

این موسسه تحقیقاتی پیش بینی کرده است که قیمت جهانی طلا بیشتر از این با کاهش روبرو نخواهد شد و قیمت این فلز زرد در بلندمدت با افزایش چشمگیری همراه خواهد بود.

موسسه آی ان جی تاکید کرده است که افزایش تقاضای فیزیکی از سوی صندوق های سرمایه گذاری می تواند عامل مهمی برای رشد قیمت جهانی طلا باشد. از سوی دیگر متوقف شدن روند صعودی ارزش دلار آمریکا تا پایان امسال نیز می تواند به نفع قیمت طلا باشد.

افزایش کسری بودجه و بدهی های آمریکا نیز فشار زیادی را بر ارزش دلار وارد خواهد کرد و این مساله موجب افزایش نرخ تورم خواهد شد.

گرچه تقاضای فیزیکی طلا در سه ماه نخست امسال با کاهش روبرو شده است ولی به اعتقاد موسسه آی ان جی ، این یک روند موقت و زودگذر خواهد بود. شور ای جهانی طلا اعلام کرده است که تقاضای فیزیکی طلا در سه ماه نخست امسال ۷ درصد افت داشته است.

تقاضای فیزیکی در بازار هند در این مدت ۱۲ درصد کاهش یافته است. ولی به نظر می رسد با تشدید نگرانی ها نسبت به تنش های سیاسی و تجاری در عرصه بین المللی، تقاضای فیزیکی و مکان امن سرمایه گذاری برای طلا افزایش خواهد یافت.

افزایش فشارهای تورمی در اقتصادهای توسعه یافته و صنعتی به خصوص آمریکا نیز می تواند عامل مهمی برای افزایش تقاضای سرمایه گذاری برای طلا باشد.

 این در حالی است که یک تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری ای بی ان امرو پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا تا پایان امسال به کمتر از ۱۲۵۰ دلار خواهد رسید.

جورجت بوئل تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری ای بی ان در سخنانی تاکید کرد: قیمت طلا تا پایان امسال تحت تاثیر تقویت ارزش دلار آمریکا روندی نزولی خواهد داشت و به کمتر از ۱۲۵۰ دلار خواهد رسید.

وی افزود: به نظر من افت قیمت طلا به کمتر از ۱۳۰۰ دلار در هر اونس جای تعجبی ندارد و تا پایان امسال باید منتظر قیمت ۱۲۵۰ دلاری باشیم. در صورت افزایش بیشتر ارزش دلار آمریکا قیمت جهانی طلا به کمتر از ۱۲۵۰ دلار نیز خواهد رسید.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی افزایش بیشتر بهره اوراق قرضه آمریکا نیز می تواند فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کند.

جورجت بوئل گفت: خارج شدن قیمت طلا از محدوده ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۰ دلاری یک نشانه مهم به شمار می رود. البته سال ۲۰۱۹ میلادی دوره بهتری برای طلا خواهد بود و قیمت هر اونس به بیش از ۱۴۰۰ دلار خواهد رسید.

کد خبر 392706

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =