خاک را گران نکنید

هفته نامه بورس: از آنجایی که تولیدکنندگان داخلی با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند، مسائل دیگری نظیر افزایش قیمت ناگهانی نرخ ارز و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی، باعث شده تا اغلب صنایع با خطرات جدی روبه‌رو شوند.

در نتیجه این موضوعات و ازسوی دیگر طبق اعلام عرضه خاک معدن در بورس کالا بنا شد تا این انجمن نامه‌ای را به نگارش در بیاورند تا بتوانند معضلات خود را عنوان کنند. متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر محمد شریعتمداری

وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

با اهداء سلام و تحیت، ضمن تقدیر و تشکر از بذل توجه آن مقام ارجمند و با آرزوی توفق روزافزون، همانگونه که مستحضرید در ماده 35 قانون رفع موانع تولید پیش‌بینی شده که استخراج و فروش ماده معدنی معادن در اختیار وزارت از طریق مزایده، به بخش خصوصی یا دولتی واگذار شود و تا اجرایی شدن این مرحله فروش ماده معدنی از طریق مزایده و بورس کالا انجام گیرد.

سال گذشته با توجه به درخواست انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران و استاندار وقت استان زنجان با عنایت به مشکلات این بخش از صنعت کشور به

 دستور آقای نعمت‌زاده اجرای این مصوبه متوقف شد ولی متاسفانه اخیرا اقداماتی در جریان است تا مجددا این موضوع اجرایی شود، در این رابطه موارد ذیل را به استحضار می‌رساند:

1) به غیر از معدن، سایر بخش‌های صنعت سرب و روی کشور متعلق به بخش خصوصی است و براساس فرمول قیمت‌گذاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران میانگین قیمت ماده معدنی تحویلی در محل انگوران معادل و یا در برخی موارد حتی بیشتر از قیمت‌های رایج جهانی بوده و علی‌رغم اینکه در سال‌های اخیر عیار و کیفیت ماده معدنی پایین بوده، هیچ یارانه‌ای منظور نشده است.

2) ماده معدنی انگوران به عنوان یک ماده اولیه اساسی و حیاتی برای بقای این صنعت، حفظ اشتغال موجود و سهم بازار جهانی محسوب می‌شود و سهمیه‌بندی و قیمت آن از اهمیت زیادی برخوردار بوده و عرضه آن در بورس این نظام را دچار بحران خواهد کرد.

3) به دلیل محدودیت‌های فنی و اجرایی در معدن انگوران و کافی نبودن عرضه و مشکل کمبود مواد اولیه، واحدهای موجود با ظرفیت کمتر از 25 درصد فعالیت می‌کنند و اغلب تولیدکنندگان در سال‌های اخیر با زیان مواجه شده‌اند و سهمیه‌بندی فعلی صرفا تضمین و توجیهی برای امکان برنامه‌ریزی و جلوگیری از تعطیلی است.

4) با توجه به اینکه این بخش از صنعت کشور ضمن تامین کامل نیاز داخلی، بخش عمده‌ای از محصول

تولیدی آن به خارج از کشور صادر می‌شود؛ بی‌ثباتی در قیمت ارز، مشکلات مربوط به انتقال ارز و تحریم بانکی، صاحبان این صنعت را به شدت رنج می‌دهد و علاوه بر ریسک‌های بالا موجب تحمیل هزینه‌های مضاعفی می‌شود و بنابراین تولید این بخش از صنعت در شرایط عادی نبوده و نیازمند حمایت همه‌جانبه متولیان صنعت و معدن کشور به خصوص وزارت محترم صنعت، معدن و تجارت است.

5) در سال‌های اخیر علی‌رغم مشکلات و شرایط خاص بخش‌های تولیدی کشور، این صنعت با درک شرایط کشور و به خصوص معضل بیکاری، علاوه بر حفظ اشتغال موجود با فعال نمودن معادن کوچک و واردات ماده معدنی از خارج کشور اشتغال‌های جدیدی را ایجاد کرده است.

6) فروش ماده معدنی از طریق مزایده و بورس کالا باتوجه به نیاز فراوان به نقدینگی و سرمایه در گردش، علاوه بر به هم خوردن شرایط تعادلی فعلی موجب ورود واسطه‌ها به این بخش شده و در نهایت موجب تعطیلی واحدهای کوچک و از بین رفتن اشتغال آنان خواهد شد.

لذا استدعا دارد باتوجه به موارد مذکور و با عنایت به شرایط خاص موجود منجمله بی‌ثباتی و نامشخص بودن پارامترهای اقتصادی، ملتهب بودن شرایط اشتغال، نامناسب بودن فضای کسب و کار، بحران بانکی، تحریم‌های داخلی و خارجی، فروش ماده معدنی از طریق بورس و مزایده به بعد از فعال شدن معدن مهدی‌آباد و به حداکثر رسیدن تولید و یا شرایط عادی انتقال ارز و استفاده از امکانات نظام بانکی بین‌المللی و رونق دوباره تولید موکول ‌شود.

در خاتمه استدعا دارد تاکید فرمایید توزیع ماده معدنی سهمیه‌ای صرفا براساس ظرفیت درج شده در پروانه بهره‌برداری انجام گیرد. پیشاپیش از دستور مساعد حضرتعالی در این خصوص کمال تشکر را دارد.»