مزایای عرضه سنگ آهن در بورس کالا، قیمت گذاری و اثر عوارض صادراتی

مزایای عرضه سنگ آهن در بورس کالا و روند قیمت گذاری و اثر عوارض صادراتی بر این محصول توسط یک کارشناس تشریح شد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کیوان جعفری طهرانی درخصوص مزایای عرضه سنگ آهن در بورس کالا و حرکت به سمت آزادسازی قیمت ها گفت: عرضه این ماده معدنی در بورس کالا روش بسیار خوبی است زیرا کشف قیمت آن به روشی واقعی صورت می گیرد و در صورت وجود مشتری داخلی، این محصول در داخل به فروش می رسد و در غیر این صورت، محصول مازاد بر نیاز داخل صادر می شود.

وی به روند قیمت گذاری سنگ آهن در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: طی سال های گذشته، قیمت گذاری سنگ آهن به صورت دستوری همواره باعث شده سرمایه گذاری در حوزه اکتشاف این محصول مخصوصا توسط بخش خصوصی بطور جدی صورت نگیرد و بخش خصوصی به جای سرمایه گذاری در این بخش در حوزه های دیگری سرمایه گذاری کند.

این کارشناس به عرضه سنگ آهن، گندله و کنستانتره در بورس کالا اشاره کرد و توضیح داد: به منظور حل مشکلات مطرح شده، عرضه سنگ آهن، گندله و کنستانتره در بورس کالا می تواند کشف قیمت واقعی و مناسب را برای این محصول و سایر فرآورده های آن عملیاتی کند.

جعفری طهرانی اضافه کرد: تولید کنندگان سنگ آهن عموما به جای اینکه ریسک صادرات و نوسانات نرخ ارز را تقبل کنند، راحت تر هستند محصولات خود را به خریداران داخلی و فولاد سازان بفروشند به شرطی که نگرانی بابت پرداخت طولانی مدت صورتحساب نداشته باشند که این نگرانی ها با عرضه سنگ آهن در بورس کالا تا حدود زیادی برطرف می شود.

هدفمند کردن صادرات با عرضه در بورس

وی در پاسخ به سوال آیا بورس کالا در راستای اجرای ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، امکان صادرات هدفمند محصولات صنعتی و معدنی و تاثیرگذاری بر قیمت های منطقه ای را به مرور زمان داراست؟ تصریح کرد: در حال حاضر مشکل اساسی، تحریم ها و محدودیت های مربوط به مراودات مالی و بانکی است، اگر این موانع برطرف شود بورس کالا می تواند با متصل شدن به بورس های جهانی امکان صادرات هدفمند و تاثیر گذار را فراهم کند.

کارشناس بازارهای بین المللی و داخلی سنگ آهن و فولاد در خصوص روند قیمت گذاری سنگ آهن افزود: همواره قیمت سنگ آهن از جمله کنسانتره و گندله با شمش رابطه داشته در صورتی که در دنیا رابطه قیمت سنگ آهن و فولاد رابطه عرضه و تقاضا است برای مثال در بازار بزرگی همچون چین همواره با افزایش قیمت فولاد، قیمت سنگ آهن افزایش نمی‌یابد.

جعفری طهرانی ادامه داد: پیش از این دولت در راستای تحقق اهداف فولادی خود نسبت به قیمت گذاری سنگ آهن اقدام می‌کرد، این درحالی است که دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد نیاز به رشد تولید و پیش بینی برای اکتشاف و استخراج سنگ آهن دارد. به دلیل اینکه بورس کالا در حوزه کشف قیمت مناسب و شفاف، موفق عمل کرده بنابراین عرضه سنگ آهن در بورس کالا می تواند برای این صنعت مفید باشد چرا که کشف قیمت واقعی صورت

وی اظهار داشت: با عرضه سنگ آهن در بورس کالا، فولاد سازان و کنسانتره سازان می توانند نیاز خود را با حضور در این بورس تامین کنند، این بهترین پاسخی است که می توان به بحث های مطرح شده در خصوص چرایی صادرات سنگ آهن با وجود نیاز داخلی داد.بنابراین به جرات می توان گفت عرضه سنگ آهن در بورس کالا باعث می شود قیمت های واقعی در بازار داخلی کشف شده و همه در جریان قیمت قرار بگیرند، در اینجا مصرف کنندگان داخلی اقدام به خرید سنگ آهن از بورس می کنند و اگر این محصول در تالار بورس خریداری نداشته باشد، صادرات به شیوه ای هدفمند صورت می گیرد.

این کارشناس با ارائه پیشنهادی گفت: در این روش بهتر است سنگ آهن به جای سه بار عرضه بدون مشتری، یکبار در بورس کالا عرضه شده و در صورت عدم وجود خریدار داخلی اجازه صادرات داده شود زیرا عرضه با فواصل زمانی مختلف باعث می شود قیمت های جهانی تغییر کند یا خریدار خارجی برای این محصول وجود نداشته باشد.

جعفری طهرانی با بیان اینکه عرضه پر حجم سنگ آهن در بورس کالا قابل توسعه بوده و باعث رفع نیاز داخل می شود،گفت: اگر این عرضه آغاز و به معادن بخش دولتی و نیمه دولتی تعمیم پیدا کند، روشی به سود صنعت سنگ آهن و منافع ملی خواهد بود که برای تسهیل شرایط و سرعت گرفتن این طرح تاکید می کنم بهتر است یک بار در بورس عرضه شود و در صورت عدم وجود مشتری مجوز صادرات را دریافت کند.

عوارض صادرات سنگ آهن

وی درخصوص تعیین عوارض صادراتی بر صادرات سنگ آهن نیز اظهار داشت: بحث تعیین عوارض بر روی صادرات سنگ به طور معمول در سه ماهه سوم یا چهارم هر سال مطرح می شود و این امر طی ۴ یا ۵ سال گذشته همواره بوده است. بیان اینگونه از مسائل تاثیر قابل توجهی را بر روی برنامه معادن جهت توسعه زیر ساخت‌ها و همچنین صادرات به ویژه معادن بخش خصوصی می گذارد علاوه بر این، از محل صادرات است که سرمایه مورد نیاز طرح های توسعه ای شرکت ها حاصل شده است.

کارشناس بازارهای بین المللی و داخلی سنگ آهن و فولاد افزود: درست است که معادن تامین نیاز صنایع داخلی را باید در اولویت خود قرار دهند اما بررسی روند صادرات سنگ آهن نشان می دهد دولت وقت در سال ۸۰ برای توسعه صادرات سنگ آهن، جایزه صادراتی در نظر گرفت. توجه داشته باشیم عمده صادرات سنگ آهن از سوی معادن بخش دولتی و نیمه خصوصی است و بخش خصوصی سهم بسیار کمی دارند.

طهرانی تصریح کرد: در افق ۱۴۰۴ ایران برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نیازمند حدود ۱۶۰میلیون تن سنگ آهن کلوخه است و علاوه بر سنگ آهن در سایر محصولات زنجیره نیز به نسبت دچار کسری است و اگر با همین روند که تولید سنگ آهن صورت می گیرد پیش رویم از برنامه عقب خواهیم بود.

خودتحریمی با ساختن دیوار تعرفه

به گفته وی، دیوار تعرفه به گونه ای خود تحریمی محسوب می شود و بر روی سرمایه گذاری ها در زنجیره تاثیرگذار است و بهترین راهکار در مقابل موضوعی نظیر اعمال تعرفه، عرضه محصول در بورس کالا است تا چنانچه مازادی به چشم می خورد پس از عرضه در بورس و نبود مشتری صادر شود. نباید طوری عمل کرد که سرمایه گذاران بخش خصوصی و معدود سرمایه گذاران خارجی علاقه مند تمایل خود به سرمایه گذاری را از دست دهند و در نتیجه ما را از اهداف تولیدی فولاد دور کرده و با کسری بیشتر مواجه کند.

کد خبر 392279

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =