لزوم سرمایه‌گذاری در توسعه ظرفیت دیتاسنتر/ ایجاد زمینه حضور شرکت‌های استارتاپ در بورس

معاون فرابورس گفت: شرکت‌ها برای ورود به بورس، می‌توانند از ابتدا حداقل الزامات را در نظر بگیرند و صورت‌های مالی شفافی داشته باشند.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از فارس، معاون پذیرش فرابورس در میزگرد چالش‌های ورود استارت‌آپ‌ها به بورس با بیان اینکه شرکت‌های استارتاپ از ورود به بورس وحشت دارند و این به علت عدم اطلاع رسانی مناسب است، گفت: در حال حاضر شرایط برای حضور در بورس و فرابورس شرکت‌های استارتاپ فراهم شده و صورت‌های مالی شفاف یک شرکت می‌تواند به این تحول کمک کند.

علم الهدی گفت: شرکت‌ها برای ورود به بورس در آینده، می‌توانند از ابتدا حداقل الزامات را در نظر بگیرند و صورت‌های مالی شفافی داشته باشند.

وی افزود: شفافیت صورت‌های مالی در آینده می‌تواند روند ورود به بورس را برای شرکت‌ها تسریع کند، به طور مثال شرکت افرانت ظرف کمتر از سه ماه از زمان اعلام آمادگی تا نهایی شدن فرآیند پذیرش آن وارد فرابورس شد.

وی با بیان اینکه بورس و حضور شرکت‌ها در آن، بقاء و به روز ماندن و اعتبار شرکت‌ها را به همراه دارد، گفت: برای شرکت‌هایی که از مرحله استارتاپ فاصله گرفته‌اند، بازاری در نظر گرفته‌ایم، تا شرکت‌ها در اندازه‌های مالی متفاوت بتوانند وارد فرابورس شوند.

وی در ادامه افزود: در این بازار امکان سرمایه گذاری توسط عامه مردم برایشان فراهم نشده است و تنها سرمایه گذاران و آگاهان می‌توانند سهام خریداری کنند و در این مقطع شفافیت مالی مهم‌ترین عامل برای بورس است.

قاسم زاده، مدیر عامل افرانت نیز در میزگرد چالش‌های ورود استارت‌آپ‌ها به بورس با بیان اینکه به دنبال 6 سال حضور در فرابورس در حال برنامه ریزی برای ورود به بورس هستیم، گفت: ورود به بازار سرمایه با دشواری‌هایی همراه است، اما محاسن آن از جمله ایجاد امکان مشارکت عموم مردم در شرکت، تسهیل تأمین منابع برای توسعه شرکت، ارزش گذاری واقعی سهام‌شرکت بر اساس عرضه و تقاضای بازار،افزایش نقدشوندگی سهام شرکت، ارتقای برند و اعتباری که حضور در بورس برای شرکت‌ها به همراه می‌آورد، این سختی‌ها را برای کارافرینان شیرین می‌کند.

وی با بیان اینکه علیرغم مشکلات موجود در طول این شش سال حتی یک لحظه از ورود به فرابورس پشیمان نشده‌ایم، با اشاره به برنامه‌های توسعه شرکت افرانت، گفت: برنامه ریزی جهت سرمایه گذاری کلان برای توسعه ظرفیت دیتاسنترهای موجود و خدمات ابری و افزایش تعداد دیتاسنترهای شرکت را در دستور کار خود قرار داده و‌ همزمان برروی ارتقای ظرفیت و پایداری سرویس‌های موجود اینترنت و دیتاسنتر تمرکز نموده‌ایم، تا ضمن پاسخ‌گویی به نیاز بازار،از استاندارهای داخلی بالاتر برویم و به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

وی با اشاره به اینکه عمده استارتاپ‌های بزرگ و مطرح کشور در دیتاسنتر افرانت میزبانی می‌شوند، گفت: در راستای مسولیت اجتماعی خود و در جهت حمایت از شرکت‌های استارتاپ و توسعه کسب و‌کارهای دیجیتال داخلی در حال تهیه طرحی برای ارائه سرویس و خدمات به شرکت‌های نوپا با شرایط ویژه هستیم.

قاسم زاده گفت: بسیاری از شرکت‌های بزرگ بورسی در دنیا سودده نیستند و خیلی از شرکت‌های سودده در بورس بویژه در حوزه‌های تکنولوژی مانند گوکل، آمازون، فیس بوک، مایکروسافت و اپل که نیاز به سرمایه گذاری جهت رشد سریع دارند اصولاً سود توزیع نمی‌کنند و یا سود اندکی را میان سهامداران توزیع می‌کنند و در عوض سود سالانه خود را صرف توسعه شرکت می‌کنند و منفعت سهامداران در این قبیل شرکت‌ها عمدتاً از طریق افزایش ارزش سهام تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌ها در دوران حیات خود سه مرحله کلیدی را طی می‌کنند، گفت: مرحله اول، مرحله ایجاد است و کارآفرینان به دنبال ارائه محصول خوب و پیدا کردن بازار مناسب هستند؛ به همین علت تمرکز اصلی‌شان بر روی خلاقیت و نوآوری و جذب مشتری است.

به گفته وی، در این مرحله شرکت نیاز زیادی به چالاکی در تصمیم‌گیری و انعطاف بالا در اجرا دارد و لذا ورود به بورس در این مرحله که بین سه تا پنج سال ممکن است، طول بکشد می‌تواند مشکل ساز باشد و توصیه نمی‌شود. مرحله دوم مرحله رشد سریع و‌مرحله سوم مرحله تثبیت شرکت‌هاست که به تدریج بدلیل بالارفتن درآمدها و تعداد پرسنل توجه و تمرکز اصلی مدیران از روی محصول به ایجاد قوام سازمانی و انضباط مالی و افزایش سود آوری میل می‌کند.

قاسم زاده گفت: ورود شرکت‌های نوپا به بورس در این مراحل می‌تواند کمک بزرگی به شرکت‌ها و رشد مدیران آن‌ها که از این پس بجای اتکا به افراد باید در چارچوب ضوابط، رویه‌ها و آیین نامه‌های مدون عمل کنند، فراهم کند.

وی گفت: کارآفرینان در مرحله اولیه برای ورود به بورس دغدغه‌های زیادی دارند، ولی به تدریج با رشد شرکت‌هایشان و ورود به مراحل بعدی احساس نیاز به ورود به بازار سرمایه در ایشان ایجاد و‌ تقویت می‌شود.

مدیرعامل این شرکت فناوری با بیان اینکه پذیرش و ورود شرکت‌های ایرانی به بورس‌های بین‌المللی هدفی ملی و آرمانی و افتخاری برای کشور است، گفت: امیدواریم با تلاش مسولان و بویژه مدیران بورس کشور در آینده نه چندان دور شاهد حضور شرکت‌های موفق ایرانی و درخشش آن‌ها در بورس‌های بین المللی باشیم.

کد خبر 392256

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =