رشد ۸۳ درصدی منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

اعطای ۱۲‌هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه در سال جدید

هفته‌نامه بورس:در سال گذشته نزديک به ۸۳ درصد رشد منابع داشته ايم و با جذب منابع جديد بيش از ۸۲ هزار ميليارد ريال تسهيلات قرض الحسنه پرداخت شده است.

مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با بیان این مطلب بیان داشت :اين بانک با هدف جذب و تخصيص منابع قرض الحسنه از طريق مشاركت ۱۰ بانك بزرگ كشور با سرمايه اوليه ۱۵ هزار ميليارد ريال در سال ۱۳۸۶ تاسيس شد و در حال حاضر ۵۳۰ شعبه فعال به امر خدمت رساني مشغول است. وی گفت: بانک قرض الحسنه مهر ایران از نظر سرمایه یکي از بانک‌هاي متوسط و خوب کشور است كه ساختار بسيار مناسب ومنسجمي را دارد. كفايت سرمايه اين بانك نزديك به ۴۰ درصد است و فاقد دارايي‌هاي مازاد و بنگاه داري مي باشد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اضافه کرد: در این بانک، تنها جذب منابع و اعطای وام قرض الحسنه با کارمزد صفر تا ۴ درصد به نيازمندان انجام مي شود. فعاليت در حوزه قرض الحسنه يكي از مزيت‌هاي اصلي اين بانك به شمار مي آيد به همين دليل از فشار قيمت تمام شده پول كه مشكلات عديده اي را براي بانك‌هاي تجاري به همراه دارد به دور است.

وی تصریح کرد: جذب منابع قرض الحسنه در شرایط کنونی اقتصاد، کار بسيار سختي است به نحوي که تنها ۵ درصد منابع قرض الحسنه كشور در بانك قرض الحسنه مهر ايران تجميع شده ولي ۲۵ درصد ميزان تسهيلات پرداخت شده در اين حوزه را بر عهده داشته است. اين امر نشانده خطير بودن كار و فعاليت اين بانك است.

اکبری اظهارداشت: بانک قرض الحسنه مهر ایران يک بانك اجتماعي و مردمي است و عملكرد تمامي هموطنان روند پيشرفت آن را شكل مي دهد و اميدواريم گزارش اين اقدامات صورت گرفته، پاسخ گوي بخشي از همدلي، مودت و همياري‌هاي مشتريان باشد. وی افزود: بانک قرض الحسنه مهر ایران در سال گذشته بانک بسیار موفقی بوده و عملکرد کم نظيري را ارائه داده است كه نشان دهنده جلب اعتماد عمومي و استقبال مشتريان از سبد محصولات آن است.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران خاطرنشان کرد: با گامهای موثر برداشته شده در راستای ترويج سنت الهي قرض الحسنه، مردم به تعميق اين فرهنگ غني روي آوردند و عملاً نشان مي دهند که به فکر يكديگر هستند و با سپرده‌گذاري بخش اندكي از منابع مالي خود، بسياري از نياز‌هاي جامعه را بر طرف مي كنند.

وی با اشاره به همکاری‌های رسانه‌ها در مسیر ترويج اين سنت الهي تصريح کرد: اصحاب رسانه در سال گذشته به تنوير افکار عمومي و نهادينه شدن قرض الحسنه در ميان آحاد مردم بسيار کمك كردند كه جا دارد تا از زحمات تمامي آنان كمال تشكر و سپاس را داشته باشم.

اکبری ضمن تاکید به عملکرد مطلوب بانك در حوزه‌های گوناگون بیان داشت: در سال گذشته استقبال بسيار خوبي از خدمات و طرح‌هاي تسهيلاتي اين بانك صورت گرفت، به نحوي كه نسبت به پايان سال ۹۵ نزديك به ۸۳ درصد رشد منابع داشته ايم. اين رشد، حاصل تلاش همكاران در گسترش و ترويج فرهنگ قرض الحسنه مي باشد كه مايه مباهات و افتخار مجموعه است. وی تصریح کرد: در سال قبل با جذب منابع جدید، بیش از ۸۲ هزار ميليارد ريال تسهيلات قرض الحسنه پرداخت شده که نسبت به پايان سال ۹۵ نزديک به ۵۱ درصد رشد داشته است.

اکبری همچنین افزود: در سال ۹۵ بیش از ۵۰۰ هزار نفر از نیازمندان واقعي جامعه از تسهيلات اين بانک استفاده کرده اند؛ اين تعداد در سال ۹۶ به ۷۵۲ هزار فقره پرونده تسهيلاتي افزايش يافته که بيشتر آنها در حوزه‌هاي بهبود معيشت، سلامت و درمان، ازدواج جوانان و حمايت از اشتغالزايي بوده است. پيش بيني مي كنيم كه اين تعداد در سال جاري به يك ميليون نفر و اعتباري بالغ بر ۱۲۰ هزار ميليارد ريال ارتقاء يابد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با اشاره به تعهدات انجام شده در خصوص زنان سرپرست خانوار بیان داشت: در طرح اندوخته بانوان مهر ایران اين بانک بالغ بر هزار ميليارد ريال را به پرداخت ۳۳ هزار فقره تسهيلات قرض الحسنه به زنان سرپرست خانواده اختصاص داده است و باتوجه به اجرايي شدن اين طرح در ايام پاياني سال گذشته، با اين حال بيش از ۴ هزار نفر از اين تسهيلات

استفاده کرده اند.

وی ادامه داد: در این راستا جا دارد تا از معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و سازمان بهزيستي که تلاش بسياري در شناسايي و معرفي اين افراد به بانک قرض الحسنه مهر ايران داشته اند، قدرداني کنم.

 

  • شماره ۲۴۷ هفته نامه بورس - صفحه۱۰
کد خبر 392238

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =