تامین مالی ۲۰۰ هزار میلیارد ریالی از طریق بورس تهران در سال ۹۶

در سال۹۶ تعداد ۷ شرکت در بورس تهران درج شدند که امید است در سال ۹۷ عرضه اولیه شوند. همچنین پرونده ۳۰ شرکت نیز در مراحل مختلف پذیرش و درج قرار دارند.

بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی در بازار سرمایه از طریق بورس تهران در سال 96 با تامین مالی 200 هزار میلیارد ریالی رقم خورد که این تامین مالی از روش های مختلف از جمله عرضه اولیه، اختیار فروش تبعی، اوراق بدهی، صندوق های قابل معامله و افزایش سرمایه صورت گرفته است.

 به گزارش بورس آنلاین به نقل از سنا، همچنین در سال 96 بورس تهران در جهت اصلاح رویه های ماده 38 و 39 دستورالعمل پذیرش و افشا، مکانیزه کردن مکاتبات با ناشران در سامانه کدال، اصلاح و توسعه سامانه سروین تلاش کرد شرایط ارتقاء شفافیت را بیش از پیش فراهم آورد.

تامین مالی

تامین مالی بخش خصوصی از درگاه اوراق بدهی با قوت پی گیری و به سرانجام رسید؛ به طوری که بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی در بازار سرمایه با پذیره نویسی صکوک ایران خودرو به مبلغ 7000 میلیارد ریال در بورس تهران رقم خورد. ارزش بازار اوراق بدهی که میزبان 29 اوراق مختلف مشارکت، صکوک و گواهی سپرده است از 110 هزار میلیارد ریال فراتر رفت.

با هدف امکان مدیریت ریسک، دو صندوق قابل معامله در اوراق با درآمد ثابت پذیرش و معامله شد. ارزش صندوق های قابل معامله با 11 صندوق بیش از 9 هزار میلیارد ریال است.

کل تامین مالی انجام شده در سال 1396 از روش های مختلف شامل عرضه اولیه، اختیار فروش تبعی، اوراق بدهی، صندوق های قابل معامله و افزایش سرمایه بیش از 200 هزار میلیارد ریال بوده است.

عرضه اولیه

در سالی 96 بورس تهران تلاش کرد در راستای تعمیق بازار گام بردارد. به همین منظور 15 جلسه هیات پذیرش برگزار و با توجه به شرایط بازار، عرضه اولیه 7 شرکت محقق شد و ارزش بازار به بیش از 380 هزار میلیارد تومان رسید.

در سال96 تعداد 7 شرکت در بورس تهران درج شدند که امید است در سال 97 عرضه اولیه شوند. همچنین پرونده 30 شرکت نیز در مراحل مختلف پذیرش و درج قرار دارند.

راهبرد بورس تهران در سال 97 بر پذیرش صنایع نوین، دانش بنیان و سبز استوار است. برنامه های آینده بورس تهران شامل پذیرش و عرضه 12 شرکت، پذیرش 5 اوراق انتقالی از فرابورس، پذیرش 10 اوراق بدهی و پذیرش 6 صندوق قابل معامله و گسترش فرهنگ سهامداری است.

امید است پذیرش های فوق به ارتقاء جایگاه بازار سرمایه در تأمین مالی، تعمیق بازار و ارتقا نقدشوندگی بیش از پیش کمک کند.

نماد بازار سرمایه

با اجرایی شدن افزایش سرمایه های بورس تهران که برای تامین مالی ساختمان جدید صورت پذیرفته، در نهایت سرمایه بورس تهران به 150 میلیارد تومان افزایش یافت. در سالی که گذشت شاهد پیشرفت مناسب در پروژه احداث ساختمان جدید بورس بودیم، طبق برنامه ریزی انجام شده در سال 97 انتقال به این ساختمان به عنوان یک نماد ملی آغاز خواهد شد.

تالار های منطقه ای

بورس تهران گسترده ترین توزیع جغرافیایی شبکه معاملاتی بازار سرمایه را در اختیار دارد. بورس در 22 منطقه کشور در قالب تالار و دفاتر منطقه ای حضور دارد و به منظور گسترش فرهنگ سرمایه گذاری گام های اساسی را برداشته است تا از این درگاه ضریب نفوذ بورس بیش از پیش ارتقا یابد. این بستر مطمئن ترین مسیر برای ورود سهام عدالت به بازار سرمایه است. تجهیز منابع در سطح گسترده جغرافیایی و با نگرش بلند مدت می تواند دورنمایی درخشان برای بازار سرمایه ترسیم کند.

بین الملل

طی سال96، دو همایش جذب سرمایه گذار خارجی برای تامین مالی بین المللی شرکت های ایرانی برگزار شد تا فعالان بازار سرمایه ضمن اشراف به الزامات حضور در بازارهای بین المللی از منافع حضور در این بازارها و تامین مالی از این درگاه بهره برداری کنند.

به منظور متنوع سازی ابزارهای تامین مالی و جذب سرمایه گذار خارجی، پی گیری و اقدام لازم برای انتشار اوراق بدهی ارزی صورت می پذیرد. پذیرش اوراق بهادار ایرانی در بورس های خارجی با همراهی سایر ارکان بازار پی گیری می شود. از دیگر برنامه ها بررسی عضویت بورس تهران در IOSCO و پی گیری عضویت دایمی در فدراسیون جهانی بورس ها است.

در سال 96، تعداد سرمایه گذاران خارجی فعال در بازار سرمایه از 1400 کد معاملاتی عبور کرد، این تعداد سرمایه گذار خارجی در صنایع متنوعی فعال هستند و طبق آخرین آمار ها در حدود 700 کد معاملاتی متعلق به سرمایه گذاران خارجی، مالک اوراق بهادار در بورس تهران هستند.

نوآوری ها

بازار سرمایه در سال 97 شاهد تداوم فعالیت‌های نوآورانه بورس تهران خواهد بود. به این جهت بورس تهران تنوع ابزارهای مالی را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است، در برنامه های سال 97 شامل عرضه قرارداد سلف سهام و قرارداد آتی سبد سهام برای ارتقا و توسعه ابزارهای معاملاتی، همچنین بررسی شناخت گواهی با عملکرد بالا (Outperformance Certificate) در بورس‌های اوراق بهادار، بررسی شناخت گواهی جایزه (Bonuse Certificate) در بورس‌های اوراق بهادار و بررسی انتشار اوراق بهادار مبتنی بر مطالبات شرکت¬های فعال در صنعت لیزینگ به منظور توسعه ابزار های نوین مالی انجام می شود.

شایان ذکر است با اجرایی شدن بازار اختیار معامله در سال 95، ضمن ایجاد تنوع در ابزارهای معاملاتی علاوه بر بازار آتی و اختیار فروش تبعی، امکان مدیریت ریسک را فراهم کرده است. برای اولین بار در بازار سرمایه ایران، معاملات بر خط اختیار معامله در مهر ماه 1396 در بورس تهران اجرایی شد.

اصلاح رویه ها

در سال 96 بورس تهران؛ در جهت اصلاح رویه های ماده 38 و 39 دستورالعمل پذیرش و افشا، مکانیزه کردن مکاتبات با ناشران در سامانه کدال، اصلاح و توسعه سامانه سروین تلاش کرد شرایط ارتقاء شفافیت را بیش از پیش فراهم آورد.

همچنین اقدام برای اصلاح نحوه توقف و بازگشایی نماد ها یکی از مهمترین دستاوردهای بورس تهران به شمار می رود. در ضمن بورس تهران قصد دارد تا در زمینه طبقه بندی هشدار ها و گزارش های نظارتی منطبق با قوانین و مقررات بازار سرمایه اقداماتی انجام دهد و پیشنهاد اصلاح دستورالعمل های مرتبط با نهادها و ابزارهای نوین مالی در حوزه نظارت بر معاملات اقدام کند.

کد خبر 392082

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =