اقتصاد مقاومتی  یک بحث فراقوه‌ای است

بدون حمایت تمام عیار ازسرمایه‌گذار اقتصاد مقاومتی محقق نمی‌شود

یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد مقاومتی موضوع شفاف‌سازی اقتصاد است و در این حوزه با توجه به تخلف‌های گسترده در گذشته اقتصاد ایران، مقابله با فساد و جرم اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. از انجا که اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی فرابخشی و نیازمند کمک همه بخش‌های حاکمیت است، نقش برجسته قوه قضاییه در این بخش غیر قابل انکار بوده و هست. در این خصوص تاکیدهای مهم و موکد رئیس قوه قضاییه یکی از موضوعاتی است که قابل بررسی است. در ادامه بخشی از دیدگاه‌های آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در خصوص اقتصاد مقاومتی بیان می‌شود.

 

کمک قوه قضا به اقتصاد مقاومتی

آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه گفت: قطعا دستگاه قضایی با برخورد با مفاسد اقتصادی در فعلیت رسیدن اقتصاد مقاومتی کمک کرده است. لاریجانی تحقق اقتصاد مقاومتی را از وظایف همه قوا، نهادها و مردم خواند و اظهار داشت: البته دولت به سبب وظیفه اجرایی در کشور وظیفه مهمتری را در این خصوص دارد. وی با اشاره به اینکه قوه قضاییه هم در اجرای اقتصاد مقاومتی وظایفی دارد گفت: یکی از مجاری کمک دستگاه قضایی به تحقق بحث اقتصاد مقاومتی برخورد با مفاسد اقتصادی است، چرا که اقتصاد مقاومتی در بستری که فساد ریشه دوانده است تحقق پیدا نمی‌کند. وی با اشاره به اینکه کارنامه قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی روشن بوده افزود:دستگاه‌های متعدد امنیتی و حاکمیتی می‌دانند که قوه قضاییه چه برخورد قاطعی با مفسدان اقتصادی کرده است.

حمایت تمام عیار ازسرمایه‌گذار

رئیس قوه قضاییه حمایت ازسرمایه دار برای سرمایه‌گذاری را از وظایف دستگاه قضایی دانست و گفت: بدون حمایت تمام عیار ازسرمایه‌گذار اقتصاد مقاومتی محقق نمی‌شود. او با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی در تحقق اقتصاد مقاومتی وظیفه مهمی را برعهده دارد و اقتصاد مقاومتی یک بحث فراقوه‌ای است افزود:اگرچه دستگاه‌های اجرایی مسئولیت اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی را عهده دارند اما همه قوا برای اینکه این امر به یک سرانجام صحیح برسد باید مشارکت داشته باشند. لاریجانی یکی ازمهمترین نکاتی که به قوه قضاییه در مباحث اقتصاد مقاومتی مرتبط می‌شود را برخورد با مفسدان اقتصادی برشمرد.

ضرورت شناسایی گلوگاه‌های فساد

رئیس دستگاه قضایی با طرح این پرسش که پرونده‌هایی مانند امیرمنصور آریا چرا تشکیل می‌شود، اظهارکرد: چه خلاءهای قانونی و فراقانونی وجود دارد که شعبه‌ای از بانک در شهرستانی دور از نظارت‌های عالی، این همه اسناد اعتباری برای شخصی صادر می‌کند. وی ادامه داد: در اینگونه پرونده‌ها نقاط خلاء و ضربه پذیری را در اقتصاد کشور می‌یابیم؛ دستورهایی از مقامات اجرایی با ابهام تمام صادرشده و مامور اجرا می‌تواند هر طور که خواست آن را تفسیر کند، آن قوانین دارای ابهام نیز، مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد. وی بیان داشت: در قوه قضاییه علاوه بر برخورد با مجرمان، باید این گلوگاه‌ها شناسایی و برای جلوگیری از بروز تخلف و برخورد در اختیارمسئولان اجرایی قراربگیرد.

رئیس دستگاه قضایی با بیان اینکه برخورد قاطع با مفاسد درجلوگیری از فساد موثر خواهد بود، ‌گفت: شاید برخی تخلفات در دستگاه‌های اجرایی جرم تلقی نشود اما راه را برای جرم دیگران باز می‌کند. وی با مهم خواندن نظارت بر دستگاه‌های اجرایی، تصریح کرد: زمانی که برخوردی با متخلفان انجام نمی‌شود اینگونه قصور سبب بازشدن راه برای انجام تخلفات بیشتر می‌شود.

همکاری قضات با سایر قوا

رئیس قوه قضاییه با تاکید برهماهنگی قضات با سایر قوا در برخورد با فساد در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی افزود: با توجه به قانون اساسی و اقتضای کار قاضی که باید مستقل باشد، این استقلال در همکاری با سایر قوا منافاتی ندارد و هرچه در شناسایی گلوگاه‌ها با دستگاه‌های دیگر تعامل داشته باشیم قطعا به بهبود وضعیت اقتصادی در کشور کمک خواهد شد. وی مساله امنیت اقتصادی را یکی از ارکان مهم در اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: سرمایه‌گذار خارجی باید مطمئن باشد که دستگاه قضایی از سرمایه او در برابر تعدی دیگران حمایت می‌کند.

مبارزه با قاچاق کالا و ارز

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور، نقش قوه قضاییه را در این امر اساسی خواند و گفت: قاچاق کالا و ارز بزرگترین ضربه را به تولید در کشور زده است و دستگاه‌ها باید دست به دست هم دهند و بخصوص اگر بانک مرکزی در یکسان‌سازی ارز به خوبی عمل نکند نمی‌توانیم از قاچاق کالا و ارز پیشگیری کنیم. آملی لاریجانی گفت: افراد متخصص در اقتصاد معتقدند تا زمانی که برخی افراد از رانت اختلاف قیمت ارز استفاده می‌کنند، تولید در کشور نمی‌تواند با واردات آن محصول مقابله کند.

نگاه‌ها معطوف به داخل

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه در مقابل هجمه‌های دشمن باید به استعدادهای داخلی کشورمان برگردیم و توجه کنیم گفت: اگر این کشور بخواهد در مقابل تحریم‌های ظالمانه بایستد باید همه نگاه‌ها معطوف به داخل باشد. آملی لاریجانی افزود: البته این موضوع با برقرار کردن ارتباط با دیگر کشورها منافاتی ندارد اما عقل حکم می‌کند این همه جوان و صاحبان سرمایه‌ای که در کشور داریم برایشان فضای کار فراهم کنیم چرا که اگر این فضا مهیا شود آنها هم کار خواهند کرد. وی گفت: باید خطوط قانونی را برای سرمایه داران ترسیم کنیم چرا که این مهم، بهترین راه برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی خواهد بود. همچنین در این زمینه دستگاه قضا دستورالعمل مدون و دقیقی درباره ترسیم خطوط قانونی برای کمک به سرمایه‌گذاری، اشتغال، تولید و راه اندازی اقتصاد مقاومتی تهیه کرده است.

 

  • ویژه نامه اقتصاد مقاومت ماهنامه بازار و سرمایه - مسئولان
کد خبر 392022

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =