رشد ۲۰  درصدی درآمد فروش محصولات ایران خودرو

شهربانو جمشیدی، خبرنگار/ شرکت ایران خودرو فعال در گروه ساخت خودرو و قطعات یکی از مجموعه‌هایی است که سال جاری عملکرد مناسبی را از لحاظ سودآوری از خود به نمایش گذاشت.

تعدیل مثبت سود اما اندک «خودرو»

بر اساس اطلاعات موجود، بزرگترین خودروساز داخلی با سرمایه 15.300 میلیارد ریال در حالی که در اولین بودجه سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 96 مبلغ 104 ریال سود پیش‌بینی کرده بود، بر اساس عملکرد میاندوره‌ای سه ماهه و شش ماهه نخست سال مالی جاری مبلغ 111 ریال سود برآورد کرد و در دوره عملکرد 9 ماهه همان سال مبلغ 67 ریال سود بدست آورد.

بررسی عملکرد شرکت ایران خودرو در دوره عملکرد 9 ماهه سال مالی 96 نسبت به دوره مشابه سال گذشته حاکی از آن است که در این دوره سود محقق شده «خودرو» با رشد شش درصدی همراه شده است.

توجه به این نکته حایز اهمیت است که در دوره عملکرد 9 ماهه سال مالی جاری با توجه به دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر عدم لزوم انتشار پیش‌بینی درآمد هر سهم بر اساس عملکرد میاندوره ای، سود برآوردی برای دوره عملکرد مذکور بر اساس آخرین بودجه منتشر شده از سوی شرکت لحاظ شده است.

بر اساس این گزارش، شرکت ایران خودرو طی سال جاری روند مطلوبی را از لحاظ رشد تولید و فروش محصولات سپری کرد و آمارهای مناسبی را از مقدار و درآمد فروش محصولات منتشر کرد.

گروه پژو، رکورددار مقدار تولید و فروش

سبد محصولات شرکت ایران خودرو شامل گروه پژو، گروه سمند، سوزوکی، رانا، دنا، تندر،‌هایما، دانگ فنگ، گروه وانت و سایر محصولات و نیز پژو 2008 است که طی فعالیت یک ماهه منتهی به بهمن ماه امسال بیشترین مقدار تولید و نیز نرخ فروش در گروه پژو رقم خورده است. چراکه تولید 40.217 دستگاه و فروش 44.300 دستگاه پژو درآمدی بالغ بر 13.882.864 میلیون ریال را در این گروه رقم زده است.

در مقابل اما، بیشترین نرخ فروش محصولات در گروه سوزوکی با قیمت 1.266.776.204 ریال ثبت شده است. در این دوره 267 دستگاه سوزوکی تولید شده و 353 دستگاه نیز به فروش رسیده که این رقم درآمد 447.172 میلیون ریال را برای این مجموعه به همراه داشته است. در مجموع «خودرو»در دوره مذکور مبلغ 23.811.417 میلیون ریال درآمد از محل فروش محصولات تولیدی خود کسب کرده است. این روند در دوره مشابه سال گذشته نیز مشاهده می‌شود و گروه خودرو همچنان صدرنشین جدول است.

بر اساس اطلاعات موجود، از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه امسال گروه پژو در سبد محصولات ایران خودرو نقش بسزایی را در مقدار و درآمد فروش محصولات ایفا کرده است. به گونه‌ای که، ‌در این دوره 407.774 دستگاه پژو تولید و 404.781 دستگاه به فروش رفته که این مقدار درآمدی به ارزش 121.803.318 میلیون ریال را برای این مجموعه خودرو ساز محقق ساخته است. در این دوره نیز همچنان سوزوکی با قیمت فروش 1.272.595.166 ریالی بیشترین نرخ فروش را از میان محصولات تولیدی ایران خودرو در اختیار دارد. در نهایت برای دوره مورد بررسی مبلغ 205.190.073 میلیون ریال درآمد از محل فروش محصولات تولیدی ایران خودرو ثبت شده است.

با توجه به جدول پایین می‌توان گفت، درآمد فروش شرکت ایران خودرو از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 20 درصد افزایش یافته است.

15 ریال سود نقدی عایدی سهامداران «خودرو» در مجمع

علاوه بر این، مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت ایران خودرو برای سال مالی 95 در حالی طی 31 تیر ماه سال جاری برگزار شده که این مجموعه در دوره عملکرد 12 ماهه سال مالی 95 مبلغ 147 ریال سود شناسایی کرده و در این مجمع 15 ریال سود نقدی به ازای هر سهم میان سهامدارانش تقسیم کرده است.

جایگاه «خودرو» در کسب بازدهی مثبت

بر اساس این گزارش، شرکت ایران خودرو که در سال گذشته متاثر از انتشار زمزمه‌هایی مبنی بر اجرای برنامه افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار گرفته بود و رشد قیمتی مناسبی را از این محل تجربه کرده بود، امسال نتوانست از این نظر سهامدارانش را خوشحال کند. چراکه، اولین روز معاملاتی «خودرو» در حالی با قیمت 2.605 ریال آغاز شد که این رقم تا پایان معاملات منتهی به 23 اسفند ماه جاری به 2.741 ریال رسید. به عبارت دیگر شرکت ایران خودرو از ابتدای سال جاری تا 23 اسفند ماه امسال بازدهی مثبت پنج درصدی را نصیب سهامدارانش کرد. این در حالی است که در دوره مورد بررسی گروه خودرو و ساخت قطعات بازدهی مثبت 29 درصدی را ثبت کرده و بورس نیز 28 درصد بازدهی مثبت را رقم زده است. بر این اساس می‌توان گفت «خودرو» از نظر کسب بازدهی مثبت در انتهای جدول رتبه بندی شرکت‌ها قرار می‌گیرد.

حجم و ارزش معاملات

بر اساس اطلاعات موجود، معاملات ایران خودرو از ابتدای سال جاری تا 23 اسفند ماه در حالی پایان یافت که داد و ستد حدود سه میلیارد سهم «خودرو» طی  240.868 دفعه معامله ارزشی به مبلغ 8.245 میلیارد ریال را رقم زده است. همچنین ارزش بازار این مجموعه خودرو ساز در پایان معاملات 23 اسفند ماه جاری مبلغ 41.178 میلیارد ریال محاسبه می‌شود.

 

  • شماره ۲۴۱ هفته نامه بورس - صفحه۹
کد خبر 391950

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =